Kaşlarınızda Kepek Mi Var? Kaş Kepeğinin Sebepleri ve Tedavisi

0
Advertisement

Kaşlarda kepek görünmesi nadir bir durum değildir. Kaş kepeğiniz varsa bu yazımızdan kaş kepeğinin sebeplerini ve tedavisini öğrenebilirsiniz.

Kepek, genellikle kafa derisi üzerinde gelişen ve dökülen cilde neden olan kronik bir durumdur. Çok yaygındır ve bazen kaşlar gibi kafa derisi dışındaki yerlerde ortaya çıkabilir. Rahatsız edici olsa da, iyi haber şu ki, tedavi edilmesi oldukça kolaydır.

kaş kepeği

Kaş kepeği, her yaşta, bebeklerden yaşlı yetişkinlere kadar herkesin başına gelebilir. Genellikle çok fazla yağ üreten bezin bulunduğu cilt bölgelerinde ergenlikten sonra olur, bu yüzden kafada veya yüzünde (kaşlar) kepek görürsünüz.

Kaş kepeklerine ne sebep olur?

Kepeklerin yaygın bir nedeni seboreik dermatittir. Bu yetişkinlerde kronik bir durum olabilir ve bebeklerde beşik konağına neden olan aynı durumdur. Belirtileri:

  • cilt döküntüsü
  • yağlı ve tahriş olmuş cilt
  • beyazımsı pullar

Malassezia, yağlı cilt salgılarında kepeklere neden olabilecek bir mantardır. Mantar kepek, egzama, seboreik dermatit ve diğer cilt rahatsızlıkları ile ilişkilidir. Ayrıca kaşıntı, iltihaplanma ve kızarıklık veya tahrişe neden olabilir.

Advertisement

Yeni bir yüz yıkama jeli veya şampuan kullanıyorsanız, kaş kepekinize kontakt dermatit neden olabilir. Kontakt dermatit kırmızı, kaşıntılı döküntülü ve pullu, pul pul bir cilde neden olabilir. Yüzünüzdeki cildin yeni bir maddeyle (şampuan, saç kremi, sabun, hatta parfüm) temas ettiğini biliyorsanız, olumsuz reaksiyonlardan kaçınmak için başka bir ürün deneyin.

Kaş kepeğine başka hangi semptomlar eşlik edebilir?

Kaş kepeği belirtileri genel kepek belirtilerine benzer: beyaz veya sarı pul pul cilt parçaları, kaşıntı veya kırmızı, tahriş olmuş cilt lekeleri. Kaş kepeklerinin altında yatan nedene bağlı olarak döküntü de olabilir.

Kaşlarınızın ve hatta biraz yağlı görünen bölgelerin çevresinde pullu bir görünüm fark edebilirsiniz.

Kaş kepeği nasıl tedavi edilir?

Kaş kepeğinizin nedenine bağlı olarak, tedavi değişebilir. Bazen bir kişi için işe yarayan başka biri için işe yaramayabilir, bu nedenle bir tedavi sizin için iyi çalışmıyorsa cesaretiniz kırılmamalıdır. Deneyebileceğiniz çeşitli ev tedavileri vardır.

Seboreik dermatiti tedavi etmek için

Seboreik dermatit bazen soğuk ve kuru hava veya stres nedeniyle şiddetlenir. Topikal bir antifungal krem ​​ve ilaçlı kepek şampuanı yardımcı olabilir. Ev ilaçları semptomlarınıza yardımcı olmazsa, reçeteli topikal tedaviler hakkında doktorunuzla konuşun.

Malassezia’yı tedavi etmek için

Malassezia tedavisi genellikle kepek önleyici şampuan veya nemlendiriciler veya kaşıntı önleyici krem ​​gibi topikal tedavilerdir. Semptomlar azalmazsa, bir dermatologdan daha güçlü bir şeye ihtiyacınız olabilir.

Advertisement

Kepek şampuanları kaş kepeklerini tedavi etmenize yardımcı olabilir – duşta köpürtün ve duş alırken kaşlarınıza sürün, durulamadan önce birkaç dakika bekletin. Selenyum sülfür ve ketokonazol içeren şampuanlar Malassezia’ya yardımcı olabilir, diğer kepek şampuanları işe yaramazsa akılda tutulması iyidir. Ketokonazol şampuanlarının bazıları sadece reçetel, olsa da, Nizoral gibi reçetesiz olanlar da vardır. Sadece aşırı kurumadığından emin olun; kaşlarınızın etrafındaki cildi kurutmak istemezsiniz, çünkü bu kurtulmaya çalıştığınız pul pul bir cilde yol açabilir.

Çay ağacı yağı antifungal özelliklere sahiptir ve kepek tedavisinde etkinliği gerçekten araştırılmıştır. Çay ağacı yağı şampuanı kullanan kişilerin kepek semptomlarında bir azalma görüldüğü ortaya konmuştur.

Yüzde 5 çay ağacı yağını losyon veya aloe jeli ile karıştırabilir ve etkilenen bölgeye her gün ovalayabilirsiniz. Belirtileriniz düzeldikçe kullanımı azaltın. Sonunda, semptomları uzak tutmak için haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz.

Kontakt dermatiti tedavi etmek için

Sebep kontakt dermatit ise, tahrişe neden olan üründen kaçınmak onu çözmeye yardımcı olmalıdır. Bu arada, kaşlarınızın etrafındaki cildi nemlendirmek tahriş ve pul pul dökülmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Kaşıntı önleyici krem ​​kullanmak veya bir antihistamin almak kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve bir seferde 15-30 dakika boyunca serin, ıslak kompres uygulamak tahriş ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

  • aniden ağrılı bir döküntü geliştirirsiniz
  • semptomlar günlük aktivitelere müdahale ederse
  • semptomlar yaklaşık üç hafta içinde çözülmezse
  • tahriş olmuş cilt bölgelerinden gelen irin fark edersiniz
  • enfekte görünüyorsa
  • ateşiniz varsa

Enfeksiyonlar nadir olmakla birlikte, enfeksiyonunuz olmadığından emin olmak gerekir.

Kaş kepeği için görünüm nedir?

Kaş kepeği oldukça yaygındır. Genellikle endişelenecek bir şey olmayan kronik bir durumdur. Deneyebileceğiniz birçok evde ilaç vardır ve biri işe yaramazsa, başka bir tane deneyin.

Birkaç hafta içinde iyileşme görmüyorsanız, dermatologla görüşün. Kontrol altında tutmanıza veya alevlenmeleri tedavi etmeye yardımcı olması için reçeteli bir tedaviye ihtiyacınız olabilir.


Leave A Reply