13. Cuma Nedir? Neden Uğursuz?

7
Advertisement

13. Cuma ile ilgili bir çok söylenti vardır? Uğursuz olduğu söylenir hatta bu konuda filmler bile yapılmıştır? Peki nedir bu 13. cuma, gerçekten uğursuz mu?

13. Cuma

13. Cuma Nedir? Neden Uğursuz?

13. Cumanın, batıl bir inanışa göre kötü şans getireceğine, uğursuz olduğuna inanılır. Gregoryen takviminde, Cuma günü ayın 13’üne yılda en az bir kez en fazla üç kez denk gelir. Ayın on üçüncü gününün cumaya denk gelmesi ayın ilk gününün pazar ile başlaması ile mümkündür.

On üçüncü cuma korkusuna friggatrishtkaidekaphobia denir. Kelime Frigga, “Cuma” adlı At tanrıçası ile on üç sayısı triskaidekaphobia’nın birleşmesi ile meydana gelir.

13. Cumanın uğursuzluğu ile ilgili 19. yüzyıla kadar hiç bir yazılı kanıt bulunmamaktadır. İngilizce olarak bilinen ilk belgelenmiş referans Gioachino Rossini’nin Henry Sutherland Edwards 1869 biyografisinde mevcuttur. 13. cumanın neden uğursuz olduğu ile ilgili bir çok teori vardır. Bunlardan bazıları:

– Bir teoriye göre Cuma ile 13 sayısının birleşmesi iki uğursuzun bir araya gelmesidir. Cumanın uğursuz bir gün, 13’ün de uğursuz bir sayı olarak kabul edilmesiyle 13. Cuma iki kere uğursuz olacaktır.

Advertisement

– 13 sayısı neden uğursuz? 12 sayısı aslında tamlığın sayısı olarak kabul edilir. Yılda 12 ay vardır, İsa’nın 12 havarisi vardır, Olympus dağının 12 tanrısı vardır. Buna benzer 12 sayısı ile ilgili pek çok örneği bulunurken 13 gelince bu düzen bozulur. 13 düzensizliği ve bozgunu ifade eder.

-Peki cuma günü neden uğursuz. Bunla ilgili verilen örnekler de Borsanın Cuma günü çökmesi (Black Friday), İsa’nın cuma günü çarmıha gerilmesi ile Hristiyanlara göre cumanın şansız gün sayılmasıdır.

Aslında bu teorilerin hiçbirinin insanları etkileyecek yanı olmamasına rağmen Thomas W. Lawson’ın 13. Cuma adlı romanı ile 13. Cuma günü dikkat çekip, halk arasında panik yaratmıştır. Oysa ki bu inancın oturacağı sağlam bir temel yoktur.


7 yorum

  1. Sonra adamlar burdan prim yapiyor 13.cuma dizileri filmleri 13. Cuma kiyafetlerleri 13. Cuma partileri 13. Cuma korku evi

Leave A Reply