Dünyanın En Kötü Kokan Hayvanları, Top 10 Kokulu Hayvanlar

0
Advertisement

Dünyanın en kötü kokan hayvanları nelerdir? Bu hayvanlar kokularını nasıl kullanırlar, kötü kokulu hayvanların özellikleri, ilginç bilgiler.

Dünyanın En Kötü Kokan Hayvanları – Top 10

Hayvanlar kötü kokmayı umursamazlar – üstelik bu özellik aç yırtıcıları ya da meraklı insanları uzak tutmaya yarıyorsa, değerli sayılır. Aşağıda, hayvan krallığındaki 10 en kokulu türü keşfedeceksiniz.

Hoatzin kuşu

Kaynak: pixabay.com

01 HOATZİN KUŞU

Hoatzin kuşu, kuş krallığındaki en alışılmadık sindirim sistemlerinden birine sahiptir: bu kuşun yediği yiyecekler, arka bağırsaktan ziyade ön bağırsakta bakteriler tarafından sindirilir ve yapısı geviş getiren memelilerle benzerlik gösterir. İki odacıkta çürüyen yiyecekler gübre benzeri bir koku yayar, bu da hoatzin kuşunu Güney Amerika’daki yerlilerin beslenmesinde son sıraya oturtur. Hoatzin sadece yapraklar, çiçekler ve meyvelerle beslenen bir vejetaryendir.

karınca yiyen

Kaynak: pixabay.com

02 GÜNEY TAMANDUASI

Aynı zamanda karıncayiyen olarak da bilinen tamandua en az bir kokarca kadar kokar. Aslında çok da sevimli sayılmaz. Normalde, bir tamandua büyüklüğünde bir hayvan, bir aç jaguar için hızlı bir yemek olurdu, ama saldırıya uğradığında, bu Güney Amerika memelisi, kuyruğunun altındaki anal bezinden korkunç bir koku çıkarır. Üstelik bu koku yetmezmiş gibi kuyruğu yüksek kavrama becerilerine sahip çok güçlü kaslardan yapılmıştır.

Bombacı Böceği

Kaynak: wikipedia.org

03 BOMBACI BÖCEĞİ

Bir bombardıman böceği ön ayaklarını ovuşturarak tüm köyü dağıttığını hayal edebiliyorum: “Tuttuğum iki şişeyi görüyor musun? Bir tanesi hidrokinon denen bir kimyasal içeriyor, diğeri ise hidrojen peroksitle dolu. Güzel sarı saçlarını boyamak için kullandığınızdan. Eğer bu şişeleri birbirine karıştırırsam, suyun kaynama noktasına çabucak ulaşırlar ve yapışkan, kokmuş bir yapışkan yığında erirsiniz. ” Neyse ki, bombacı böceğin kimyasal cephaneliği insanlara değil, sadece diğer böceklere karşı ölümcül.

porsuk

Kaynak: pixabay.com

04 PORSUK

Bu listedeki diğer hayvanların bir kısmının aksine, porsuklar, diğer memelilerden kendini korumak için keskin kokusunu yaymaz; bunun yerine, bölgelerini işaretlemek, çiftleşme mevsiminde eş bulmak, işaret etmek için anal bezinden gelen güçlü salgıları kullanırlar.

Advertisement
yılan

Kaynak: pixabay.com

05 KRAL SIÇAN YILANI

Yılan denince akla genelde kötü koku gelmez – zehirli ısırık veya kurbanını yavaşça boğmalar gelir ama etraf kokmaz. Eh, Asya’nın kral sıçan yılanı istisnadır: “kokuşmuş yılan” ya da “kokuşmuş tanrıça” olarak da bilinir, beklenen sonuçlarla tehdit edildiğinde hızla boşalttığı post-anal bezleri ile donatılmıştır. Böyle bir özelliğin küçük, savunmasız bir yılanda evrimleşeceğini düşünebilirsiniz, ama aslında, kral sıçan yılanı, iki buçuk metre uzunluklara ulaşabilir ve en sevdiği av, Çin kobra da dahil olmak üzere diğer yılanlardan oluşur.

ibibik

Kaynak: pixabay.com

06 İBİBİK

İbibik, Afrika ve Avrasya’nın yaygın bir kuşudur. Dişi ibibik yumurtalarını ürettiğinde ya da kuluçkaya yattığında, kimyasal olarak çürümüş et gibi kokan bir sıvı üretir ve sıvı derhal tüm tüylerinin üzerine yayılır. Yumurtadan yeni çıkan ibibiklerin de istenmeyen ziyaretçileri uzak tutacak koku yayan bezleri vardır. İbibiklerin neredeyse hiç evcil hayvan dükkanlarında satılmamasının sebebi bu olsa gerek.

tazmanya canavari

Kaynak: pixabay.com

07 TAZMANYA CANAVARI

Bu tür Avusturalya’nın Tazmanya adasında yaşar. Tazmanya canavarı, stresli olduğunda, çok güçlü bir koku çıkarır. Bir yırtıcının, onu bir yemeğe çevirmek için iki kez düşünmesi gerekir. Genellikle, çoğu insan Tazmanya canavarına pek fazla yaklaşmazlar.

çizgili kokarca

Kaynak: pixabay.com

08 ÇİZGİLİ KOKARCA

Yine bir başka mustelid ailesinin üyesi, çizgili kokarca, hoş olmayan kokusunun ünü çok geniş bir alana yayılmıştır. Çizgili kokarca, anal bezinden elde ettiği kokusunu, kendi bölgesini işaretlemek için kullanır. Aynı bezden, kör edici kimyasal sıvıyı yırtıcıların gözlerine sıkar.

sığır

Kaynak: pixabay.com

09 MİSK SIĞIRI

Çiftleşme mevsiminde, yaz başında erkeksi misk sığırı gözlerinin yakınında bulunan özel bezlerden kokan bir sıvı salgılar ve daha sonra kürküne sürtünür. Bu eşsiz sıvı, erkekler birbirlerine karşı savaşırken sabırla bekleyen dişileri cezbeder.

deniz tavşanı

Kaynak: wikipedia.org

10 DENİZ TAVŞANI

“Koku” su altında, karada veya havada olduğundan farklı bir anlam taşır. Tehdit edildiğinde, deniz tavşanı çılgın mor bir gaz bulutu yayar, bu da hızlı bir şekilde bunalır ve bir yırtıcı hayvanın kokularını kısa devre eder. Bu yumuşakça zehirlidir ve hafif tahriş edici bir balçıkla kaplıdır. (İster inanın ister inanmayın, ama deniz tavşanı, genellikle keskin sosta kızartılmış olarak servis edilen Çin’de, popüler bir gurme yemeğidir.)

Advertisement


Leave A Reply