Bulutlar Neden Elektriklenir? Yıldırım Neden Olur?

0
Advertisement

Yıldırım neden ve nasıl oluşur? Bulutların elektriklenmesinin sebebi nedir? Her iki sorunun kısa cevabının yer aldığı bilgi yazımız

YILDIRIM NEDEN OLUR?

Katı bir cisim elektriklendiği zaman, sadece dış yüzü elektrikle yüklenmiş olur. Bir fırtına bulutu ise, elektriklenince her zerresi elektrikle yüklenir. Bu bakımdan bulutların elektrik taşıma gücü çok yüksektir. Böyle bir bulut, eksi (negatif) elektrikle yüklü bir buluta ya da yeryüzüne yaklaştığı zaman çok kuvvetli bir elektrik arkı meydana gelir. Genel olarak, bulutla dünya arasındaki hava bir yalıtkan işi görür. Ancak, hava rutubetli, bulutun elektrik yükü de pek çok olursa o zaman havadan yere atlar. Bu, büyük bir elektrik arkıdır. Yıldırımla birlikte şimşek çakar, gök gürültüsü duyulur.

Bulutla dünya arasındaki bir yıldırımın uzunluğu kimi zaman iki kilometreyi bulur. Bulutlar arasındaki yıldırımın uzunluğu ise zaman zaman 40 kilometreye yaklaşır. Bulutlar arasındaki yıldırımın dünyaya bir zararı yoktur; bulutla dünya arasındaki yıldırım ise düştüğü yeri yakar, yıkar, insanları öldürür.

BULUTLAR NEDEN ELEKTRİKLENİR?

Bulutların neden elektriklendiği konusu çeşitli biçimlerde açıklanmıştır. Bilim insanlarından çoğu, yükselen bir hava tabakası içine düşen damlacıklardan büyük olanların artı (pozitif), küçüklerin de eksi (negatif) elektrikle yüklendiğini ileri sürmektedir. Bu olay çağlayanlarda yapılan deneylerle ispat edilmiştir. Elektrikli bulutların yükselen sıcak hava tabakalarının bulunduğu yerlerde oluşmuş olması da bu kuramı ispatlamaktadır.

Advertisement

Bir başka kurama göre de, atmosferin her santimetre kübünde 1.000 pozitif, 800 negatif iyon vardır. Bu küçük iyonların sayıları atmosferin elektrikli tabakalarında daha da artar. Bu durumda pozitif iyonlar yere doğru inerken negatif iyonlar da yeryüzünden yükselmeye başlarlar. Yağmur bulutları bu iyonlar yüzünden elektriklenmiş olur. Bu elektriklenme sonunda da yıldırım meydana gelir.


Leave A Reply