Leke Nedir?

0
Advertisement

Leke nedir? Lekeler hakkında bilgi ve lekeler hakkında kısa bilgilendirme yazısı

Bir şeyin üzerinde sulu maddelerin dökülmesinden damlamasından ileri gelen kire ve renk değişikliğine “leke” denir: Yağ lekesi, mürekkep lekesi, kan lekesi gibi.

Lekeleri çıkarmak için gerek dökülen maddenin, gerekse üzerine yabancı madde dökülen şeyin cinsine göre ayrı ayrı yöntemler ayrı ayrı “leke çıkarıcı” maddeler vardır.

Bizi en çok düşündüren üzen elbiselerimizin üzerinde ortaya çıkan lekelerdir.

Ne kadar sakınırsak sakınalım üzerimizdeki elbiselerin zaman zaman lekelenmelerini, kirlenmelerini önleyemeyiz. Bütün elbiselerimizi her defasında temizleyiciye göndermek de imkansızdır. Sonra bazı lekeleri hemen çıkarmak gerekir. Yoksa bunlar kumaşın iyice içine geçer çıkarılmaları imkansızlaşır. Bundan dolayı lekelenen giyim eşyalarımızı temizleyiciye göndermeden evde de temizleyebilmeliyiz. Leke çıkaran çeşitli maddeler eczanelerden alınabilir.

Evde leke çıkarırken kumaşın cinsine göre ilaç kullanmaya dikkat etmelidir. Çeşitli şekillerde satılan leke çıkarma maddelerinde genel olarak suni ipeği eriten maddeler vardır. Onun için leke çıkarıcı ilaçları kullanırken suni ipek karışık kumaşlarda çok dikkatli davranmalıdır. İlk önce aynı cins bir parça kumaş üzerinde ya da elbisenin görünmeyen bir yerinde ilacı denemek faydalı olur.

Advertisement

Küçük lekeleri çıkarmak için bunlara önce leke ilacı damlatılır. Sonra kurutma kağıdıyla ilaç emilir. Leke hafif hafif ovularak silinir. Böyle yapılmazsa kumaşın yüzeyi bozulur. Lekeli kısımların etraflarında halka halinde açık renk lekeler oluşur.


Leave A Reply