Yumurtaların Rengi Neden Farklıdır? Yumurtada Farklı Renklerin Anlamı Nedir?

0
Advertisement

Yumurtaların Rengi Neden Farklıdır? Beyaz ve kahverengi yumurtaların farkı nedir? Hangi renk yumurta daha sağlıklıdır?

Yumurta
Yumurtaların Rengi Neden Farklıdır?

Kahverengi ve Beyaz Yumurtalar

Bakkaldan veya marketten yumurta alırken kabuğunun rengi sizin için önemli mi, bu konuda bir tercihiniz var mı? Sizce kabuk renkleri farklı olan yumurtalar, besin değeri bakımından farklılık gösterebilir mi? Neden bazı tavukların yumurtaları beyaz, bazılarının açık kahverengidir?

Yumurta kabuğu doğal kalsiyum karbonattan oluşur. Bazı kuşlar, yumurtalarını kamufle etmek yada diğer kuşlardan ayırt etmek için kendi yumurtalarının dışını bir pigment (boya) ile kaplarlar.

Tavuk yumurtasını saran kahverengi renk, protoporfirin isimli boyadan gelmektedir. Bir tavuğun kahverengi ya da beyaz yumurta yumurtlaması, beslenmesine bağlıdır.

Yumurtanın içi ile değil de kabuğunun rengi ile ilgilenenler, sadece onları paketleyenler ve satanlardır. Çünkü müşteriler, bir paketteki her yumurtanın aynı renkte olmasını istemektedir.

Tabiatta yaşayan hayvanların beyaz, renkli, gölgeli ve çizgili şekilde yumurtlamalarının ana nedeni, bu yumurtaları yemek isteyen düşmanlarına karşı kamuflaj yaparak korumak ve nesillerinin devamını sağlamak istemeleridir.

Advertisement

Yumurtaların kabuklarının renklerini, tavuğun kökenine, atalarının yaşadığı yerlere bağlayanlar da vardır. Bu görüşe göre, Asya kökenli tavukların yumurtaları kahverengi, Akdeniz kökenli tavukların da beyaz oluyor. Yaygın bir görüşe göre de beyaz kabuklu yumurtalar, ibiği ve kulak memesi beyaz olan tavuk tarafından yumurtlanıyormuş. İbik ve kulak memesi kırmızı olan tavuklar ise kahverengi kabuklu olanları yumurtluyormuş.

yumurta

Kaynak: pixabay.com

Besin Değeri Farklı Mı?

Bu konuda iki farklı görüş vardır. Beyaz kabuklu yumurtanın gelişimini tamamladığını, koyu renkli yumurtaların ise düşük kaliteli olduğunu iddia edenler vardır. Diğer görüşü savunanlara göre kabuğun rengi ne kadar koyu ise yumurta da o kadar kalitelidir. Avrupa ülkelerinde genellikle kahverengi yumurtalar tercih edilirken ABD’de ise durum tam tersidir.

Oysa her iki görüş de yanlıştır. Besin değeri, lezzet ve pişme özellikleri bakımından her iki renk yumurta da aynı değerdedir? Her iki yumurtada da eşit miktarda protein, mineral ve vitaminler (C vitamini hariç) vardır. Bunun yanında tavuğun yediği yemin kalitesi de yumurtada belirli farklar oluşturabilir.


Leave A Reply