Zeus Kimdir? Antik Yunan Mitolojisinin Baş Tanrısı Hakkında Bilgiler

9
Advertisement

Zeus kimdir? Zeus ile ilgili bilgi. Antik Yunan mitolojisinde en büyük tanrı kabul edilen Zeus ve ailesi hakkında bilgi

Zeus Heykeli

Zeus Heykeli – Kaynak: commons.wikimedia.org

Eski Yunan mitolojisinin baş tanrısı, gökler egemeni, Yunan tanrılarının en güçlüsü olanıdır. Roma mitolojisindeki adı Jüpiter olan Zeus Tanrıça Hera ile evlidir. Hera, Hades, Poseidon kardeşleri; Athena, Apollon, Artemis, Ares, Dionysos çocuklarıdır. Doğuşu şöyle olmuştu: Kronos, tacını tahtını elinden almasınlar diye, Rheia’nın doğurduğu çocuklarını yutardı. Zeus doğunca Rheia, doğurduğu çocuk yerine bir kaya parçası yutturdu eşine, çocuk Zeus’u Girit’te bir mağarada gizlice büyüttü. Zeus büyüyünce babası Kronos’u tahtından indirdi. Dünya egemenliğini, kardeşleri Poseidon ve Hades ile bölüştü: Poseidon’a denizleri, Hades’e yeraltı ülkesini verdi.

Zeus çocukları içinde en çok Athena’yı severdi ve ona güvenirdi. Korkunç Apollon’un ikiz kardeşi Artemis, Zeus ile Leto’nun kızlarıdır. Afrodite, Zeus ile Dione’nin kızıdır. Hermes’in de babası Zeus’dur. Babasının haberciliğini yapardı. Yunanlıların pek değer vermediği Ares de onun oğlu sayılırdı (Savaş Tanrısı). Gençlik Tanrıçası Hebe de, Zeus ile Hera’nın kızlarıyla Zeus’un aşk ilişkilerinden sayılmayacak kadar tanrı doğmuştur. Zeus, kızı kaçırıldığı için yaşama küsen kız kardeşi toprak Tanrıçası Demeter’i yeniden yeşerip ürün vermeye de razı etmiştir.

Zeus gökle ilgili doğal güçlerin hepsini kişileştiren tanrıdır. Ama Zeus daha ilkel bir evren görüşünde Uranüs: Gök Tanrı diye adlandırılan doğanın kendisi değil doğayı insan düzenince benzer bir biçime sokup yönetimini ele alan bir insan tanrıdır.

Nitelemeleri: Bulutları devrişen, göklerde gürleyen, şimşek savuran, yıldırım seven, bütün krallar, oğlu Hephaistos’un yaptığı hükümdarlık asasını ondan alabilirlerse kral olurlar; çünkü bütün krallar diotrephes: Zeus’tan doğmadırlar.

Olympia Zeus Tapınağı

Olympia Zeus Tapınağı


Kaynak – 2

Eski Yunanlılar’da Tanrılar Tanrısı (Baş Tanrı)nın adıdır. Çok tanrılık sistemi ve baş tanrı kavramı Yunanlılar’dan Roma’ya da geçmiş, Zeus’un adı burada Jüpiter, ya da Jove olmuştur.

Advertisement

Eski Yunan inançlarına göre Zeus, Saturne ile Rhea’nın oğludur. Kronos, cinlerin başkanı bulunan kardeşi Titan ile anlaşması gereğince, bir oğlu doğduğu takdirde onu yiyecekti. Fakat Zeus doğunca annesi Rhea, onun yerine, kundakladığı bir taş parçasını kocasına yutturdu; çocuğu da Girid Dağları’nda sakladı. Zeus, burada Amalita adlı bir keçinin sütü ile besleniyordu. Fakat Titan, onun sağ olduğunu haber alınca Kronos’u tahtından indirdi. Zeus, henüz bir yaşında olduğu halde, babasının yardımına koştu; cinleri yendi; Titan’ı sürgün etti. Ama babası Kronos, oğlundan korkuyordu; onu pusuya düşürmek istedi. Başaramadı. Babasının kendisine bir türlü dost olamayacağını anlayan Zeus, onu da sürgüne yolladı. Kardeşlerine denizi ve cehennemi vererek kendisi de yerle göğün hakimi oldu.

Dünyayı idare etmeye başladı. Bütün diğer tanrılarla cinler ve devler ona düşmandılar. Zeus, bunlarla ayrı ayrı savaşarak hepsini sindirdi. Kendisi yerle göğü yönetirken, emri altında bulunan Poseidon‘la Hades de denizleri ve cehennemi gözetiyorlardı. Artık onun baş tanrı olduğunu kabul etmeyen kimse kalmamıştı. Karargâhını Olimpus Dağı’nda kurmuştu, Hera (Juno) adlı bir tanrıça ile evlenmiş, onu da göklerin yönetimi ile görevlendirmişti. Hera’dan başka daha pek çok da gözdeleri vardı. Bunlarla olan münasebetinden de çeşitli tanrılar ve tanrıçalar doğdu. Zeus, Olimpus Dağı’nda elinde yıldırımdan bir asa olduğu halde, tahtında oturur.

zeus

Olympia Zeus Heykeli

Diğer tanrılar sık sık yanına gelip kendisiyle konuşurlar, insanların ve dünyanın idaresi için ondan direktifler, emirler alırlardı. Bazen, gene yıldırımdan yapılmış arabasına binerek, elinde kalkanı, tabiat kanunlarına hükmetmek üzere, kâinatta geziye çıkar, etrafa yıldırımlar fırlatırdı. Yüksek dağ tepeleri, ulu meşeler, kartallar onun sevdiği şeylerdi. Bu sebeple bunlar, Yunanlılarca, kutsal sayılırdı.


9 yorum

 1. bence biraz ilginç ve azıcıkta saçma buldum neden bir baba veya başka biri çocuk yutsunkiO:O:

  • Çünkü toprak ana nın çocuklarından biri senin tahtını yakacak diye lanetlilemiş ti bunun üzerine kronos her çocuğunu yutmuştu

  • sana katiliyorum gercekciligi yoktur bence bunlari ln yunanlilarin uydurdugu anonim hikayeler gercegi olmayan hikayeler

 2. Hikayeyi saçma bulan arkadaşlar; bunlar mitolojik hikayelerdir,yani gerçekliği olmayan hikayeler.Yani bir insanın (ki hikayeye göre o bir tanrı) oğlunu yuttuğu gerçeğini cidden düşünüp saçma bulmanız komik.

 3. afrodit zeus’un çocuğu değil dir. üranüs ün suya düştüğünde parçalarından ve köpüğünden oluşmuştur. tanrıların en yaşlısıdır .güzellik ve aşk tanrısı olarak bilinir.

 4. Rhyzmzlmwlek on

  Hayır bu bir efsane yani gerçek olup olmadığı belli değil ama gerçektir sadece dilden dile değiştirirlmiştir

 5. Her ne kadar bu hikayenin gerçek olmadığını düşünsek dahi bir yanımzda bunun gerçekten yaşanmış oldğnu düşünyrz enazından ben öyle düşünüyorum. Siz boşverin beni hayal aleminde yaşayan biriyim işte ???

Leave A Reply