Mavi Elmasın Laneti, Uğursuzluğu ve Laneti İle Tanınan Mavi Elmas Hikayesi

0

Mavi elmas nedir? Mavi elmas neden uğursuz, lanetli olarak bilinir? Mavi elmasın hikayesi, tarihçesi, hakkında bilgi.

mavi elmas

Kaynak: pixabay.com

Mavi Elmasın Laneti

Bazı elmaslar uğursuzluklarıyla tanınmıştır. Bunlar kimin eline geçerse onu felakete sürüklediğine inanılır. Bunlardan biri Mavi Elmas’tır. Sahiplerinden birinin adından ötürü Hope Elması olarak da tanınır.

119,5 kıratlık bu nadide elması 1642’de Jean Tavernier adında bir Fransız seyyahı Avrupa’ya getirmiştir. Hindistan’da bir Buda heykelinin gözünden koparmıştı. Bir Hintli rahip bu hareketin uğursuzluk getireceğini söyledi. Gerçekten de uğursuzluklar birbirini kovaladı; Tavernier, elması Fransa Kralı XIV. Louis’ye satmıştı. Aradan bir yıl geçmeden Tavernier’yi İspanya’da köpekler parçaladı. Fransa Kralı XVI, Louis elması karısı Marie Antoinette’ e hediye etmişti. Onun da akıbeti malûm.

1830’da Daniel Elias adında bir İngiliz elması 200.00Û liraya Banker Hope’a sattı. Hope elması aldıktan kısa bir süre sonra iflas etti. Daha sonra elmas bankerin erkek kardeşinin malı olduysa da adamcağız esrarengiz bir şekilde öldü. Uğursuz Mavi Elmas artık Hope Elması diye tanınıyordu. Paris’te Jacpues Colet adında bir adam elması satın aldıktan birkaç gün sonra çıldırarak öldü. Kanitovskiy adında bir Rus prensi bu söylentilere inanmayıp elması satın aldı, gözdelerinden asıl bir kadına hediye etti. Çok geçmeden kadını bir başka dostu bıçakla öldürdü. Elmasın yeni sahibi Yunanlı Simon Monkarides’ti. Açıkgöz adam elması gayet yüksek bir fiyatla Sultan Abdülhamit’e sattı. Fakat az sonra karısı ve oğlu ile beraber bir kazaya kurban gitti. Abdülhamit’in akıbeti de malûm.

Böylece uğursuzluklar zinciri sürüp gitti. Devrin tanınmış kadınları bu elması takmak için birbirleriyle yarış ettiler, birçoğunun başına hiç ummadıkları felaketler geldi. Son olarak Mavi Elmas’ı Yunanlı armatör Onassis’in karısı Tina almıştı. Fakat o da hiç umulmadık bir zamanda çok sevdiği kocasından ayrılmak zorunda kaldı. Uğursuz elmas şimdi Amerika’da bir müzededir.


Leave A Reply