Kanın Rengi Kırmızı Peki Neden Damarlarımız Mavi?

0
Advertisement

Damarlar neden mavidir? Kanın rengi kırmızı olduğu halde neden damarları mavi renkte görürüz? Damarlar mavi midir? Açıklaması

Kanın Rengi Kırmızı Peki Neden Damarlarımız Mavi?

Kanımız daima kırmızıdır (oksijenlendiğinde bile). Peki neden damarlarınız mavi görünür? Aslında mavi değiller, ama damarların bu şekilde görünmesinin nedenleri var:

Cilt mavi ışığı emer:

Deri altı yağ tabakası sadece mavi renk ışığın cilde nüfuz etmesine izin verir, bu yüzden mavi geri yansıyan renktir. Kan da ışığı emer, böylece kan damarları koyu görünür. Arterler damarlar gibi ince duvarlardan ziyade kas duvarlarına sahiptir, ancak cildin içinden görülebilirlerse büyük ihtimalle aynı renkte görünürler.

Deoksijenlenmiş (oksijen oranı az, karbondioksit oranı fazla) kan koyu kırmızıdır: Çoğu damarlar oksijenli kandan daha koyu bir renk olan oksijensiz kan taşırlar. Kanın bu koyu rengi de damarları koyu gösterir.

Farklı boyutlardaki damarlar farklı renklerde görünür:

Örneğin damarlarınıza yakından bakarsanız, örneğin bileğinizin içindeki damarlarınızın hepsi aynı renkte değildir. Damarların duvarlarının çapı ve kalınlığı, ışığın emildiği ve damardan ne kadar kan görüldüğü konusunda bir rol oynar.

Advertisement

Damar rengi algınıza bağlıdır:

Damarları kısmen daha mavi görüyoruz çünkü beynimiz kan damarının rengini cildimizin parlak ve sıcak tonlarıyla karşılaştırır.

Damarlar ne renktir?

Eğer damarlar mavi değilse, gerçek renklerini merak ediyor olabilirsiniz. Daha önce et yediyseniz, bu sorunun cevabını zaten biliyorsunuz! Kan damarları kırmızımsı-kahverengi renkte görünür. Arterler ve damarlar arasında çok fazla renk farkı yoktur. Farklı kesitlerdedirler. Arterler kalın duvarlı ve kaslıdır. Damarlar ise ince duvarlıdır.


Leave A Reply