Canavarlar İle İlgili Bilgiler

0

Canavar nedir, kime denir? Canavarlar nasıl yaratıklardır, tarih boyunca canavarlarla ilgili inançlar, ilginç gerçekler, bilgiler.

Canavarlar

Canavarlar efsanelerde ve kurmaca hikayelerde yaratılan her zaman olmasa da genellikle kötü olan yaratıklardır. İngilizce canavar kelimesi, doğal düzeni bozan, sakıncalı bir şey ile sonuçlanan doğal olmayan veya anormal bir durumu anlatan Latince “monstrum” kelimesinden türemiştir. Canavar kelimesi genellikle bir canlının görünümüne dayalı olarak tanımlanmasına rağmen, başkalarına kötülük yapan kişilerin kişiliğini tanımlamak için de kullanılabilir. Canavarların popülaritesi, Loch Ness gibi gizemli canavar hikayelerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Canavarlar İle İlgili Bilgiler

Eski zamanlarda, ağır şekil bozuklukları ile doğan bebekler ve hayvanlar canavar olarak anılırdı.

Mitolojide devler ve cüceler canavar olarak kabul edilir.

Antik Yunan, Roma, Çin, Kelt, Norse ve Semit efsaneleri çok çeşitli canavarlar içerir. Bunların bazıları arasında büyücü kadınlar, vampirler, polyphemus, Medusa ve chimera bulunur.

Efsanelerdeki popüler canavarlara dev yaratıklar, ejderhalar, iblisler, kiklops, kurtadamlar, vampirler, Leviathanlar, yarı insan yarı boğalar, insan yiyen devler, troller ve daha pek çoğu dahildir.

Uzaylılar, doğaüstü yaratıklar, bitkiler ve hatta makineleri canavar olarak sayılabilir.

Edebiyatın en ünlü canavarları arasında mumyalar, zombiler, kurtadamlar, vampirler ve Frankenstein bulunur.

Argus, vücudunun her yerine yerleştirilmiş yüz tane gözü olan Eski bir Yunan canavarıdır. Diğer popüler Yunanlı canavarlar arasında Cerberus (üç başlı köpek), Kiklops (tek gözlü dev), Gorgons (Medusa da dahil olmak üzere yılan saçlı yaratıklar), Hydra (dokuz başlı yılan) ve Minotaur (boğa başlı yaratık) bulunur.

20. yüzyılın başlarındaki sessiz film döneminde canavarlar popüler karakterlerdi. Bunlar arasında Frankenstein, vampirler, kurtadamlar ve kertenkele benzeri yaratıklar vardı.

Godzilla, 20. yüzyılda yaratılmış en ünlü canavarlardan biridir. Godzilla, nükleer silahların icadından sonra, nükleer radyasyona maruz kalmanın sonucu olarak ortaya çıkan bir canavardır.

Tüm canavarlar insanları öldürmek isteyen korkunç yaratıklar değildir. King Kong ve Frankenstein, yanlış anlaşılan karakterler olarak yaratılmış canavarlardır.

Monsters animasyonunda olduğu gibi, çocuk edebiyatında ve filmlerinde dost canavarlar vardır. Diğer dost canlısı canavarlara Elmo, Shrek, Chewbacca ve Susam Sokağı’nda bulunan canavarlar örnek verilebilir.

Kuşlar gibi normal yaratıklar bile Alfred Hitchcock’un The Birds filminde olduğu gibi korkunç canavarlar olarak tasvir edilmişlerdir.

Jaws (dev köpekbalığı), King Kong (goril), Lake Placid (dev timsah), Piranha (ölümcül balık) ve Tremors (dev solucanlar) gibi normal bir hayvanın sadece dev veya daha korkutucu sürümleri filmlerin yıldız canavar karakterleri olmuşlardır.

Tüm zamanların en ünlü canavar filmlerinden bazıları, Black Lagoon, Alien, King Kong, Frankenstein, Godzilla, The Thing, Fly, Tremors, Blob ve Swamp Thing’dır


Leave A Reply