Cadılar Bayramı Jack O’Lanterns Balkabağı Fenerlerin Hikayesi Anlamı

0
Advertisement

Cadılar bayramında balkabakları oyularak yapılan Jack O’Lanterns fenerlerinin anlamı ve çıkış noktası nedir? Jack O’Lanternin hikayesi.

Korkunç yüzlere sahip ve mumlarla aydınlatılmış balkabakları, Cadılar Bayramı sezonunun ünlü bir işaretidir. Jack-o’-lantern süsleme uygulaması, büyük şalgam ve patateslerin ilk tuval görevi gördüğü İrlanda’da ortaya çıktı. Aslında, jack-o’-lantern adı, Cimri Jack (Stingy Jack) adında bir adam hakkındaki İrlandalı bir halk masalından geliyor. İrlandalı göçmenler geleneği, balkabağının evi olan Amerika’ya getirdiler ve Cadılar Bayramı şenliklerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi.
Jack O’Lantern

“Cimri Jack” Efsanesi

İnsanlar yüzyıllardır Cadılar Bayramı’nda balkabağı fenerleri yapıyorlar. Uygulama, “Cimri Jack” lakaplı bir adam hakkındaki İrlanda efsanesinden kaynaklanıyordu. Hikayeye göre, Cimri Jack, Şeytan’ı onunla bir içki içmeye davet eder. Adına uygun bir şekilde Cimri Jack, içkisinin parasını ödemek istemez, bu yüzden Şeytan’ı Jack’in içeceklerini satın almak için kullanabileceği bir madeni paraya dönüşmesi için ikna eder. Şeytan bunu yaptıktan sonra, Jack parayı saklamaya karar verir ve onu cebine gümüş bir haçın yanına koyar. Haç sayesinde Şeytan’ın eski haline dönmesini engellemiştir.

Jack O’Lantern

Jack, sonunda kendisini bir yıl boyunca rahatsız etmemesi ve Jack ölürse ruhunu ele geçirmemesi koşuluyla Şeytan’ı serbest bırakır. Ertesi yıl Jack, Şeytan’ı bir parça meyve toplamaya ağaca tırmanması için tekrar kandırır. Şeytan ağacın tepesindeyken Jack, ağacın kabuğuna bir haç işareti kazır. Bu işaret yüzünden Şeytan tepede mahsur kalmıştır. İblis’in Jack’i on yıl daha rahatsız etmemesi şartıyla Şeytanı serbest bırakır.

Kısa süre sonra Jack ölür. Efsaneye göre, Tanrı böyle çirkin bir figürün cennete girmesine izin vermez. Jack’in ona oynadığı oyunlardan rahatsız olan ve ruhunu ele geçirmeyeceği yolundaki sözünü tutan Şeytan, Jack’in cehenneme girmesine izin vermez. Jack’i, yolunu aydınlatacak yanan bir küçük kömürle karanlık geceye gönderir. Jack, kömürü oyulmuş bir şalgamın içine koyar ve o zamandan beri Dünya’da dolaşıyordur. İrlandalılar bu hayalet figürden “Jack of the Lantern” ve ardından kısaca “Jack O’Lantern” olarak bahsetmeye başladı.

Advertisement

Jack O’Lantern

İrlanda ve İskoçyada insanlar, Cimri Jack’i ve diğer kötü ruhları korkutmak için korkunç yüzleri şalgam veya patatese oyup pencerelere veya kapıların yanına yerleştirerek kendi Jack O’Lantern versiyonlarını yapmaya başladılar. İngilterede büyük pancarlar kullanılır. Bu ülkelerden gelen göçmenler, Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiklerinde beraberlerinde jack-o’-lantern geleneğini de getirdiler. Kısa süre sonra, Amerika’ya özgü bir meyve olan balkabağının mükemmel Jack O’Lantern fenerleri yaptığını keşfettiler.


Leave A Reply