Amphitrite Kimdir? Eski Yunan Mitolojisinde Amphitrite Yeri ve Hikayesi

0
Advertisement

Amphitrite Kimdir? Eski Yunan mitolojisinde Amphitrite’nin yeri, önemi, hikayesi. Amphitrite hakkında bilgi.

Amphitrite

Amphitrite;Eski Yunan mitolojisinde Okeanos’un kızı Doris ile Deniz Tanrı Nereus’un elli kızından (Nereidler) biridir.

Naksos Adası’nda kız kardeşleriyle oynarken gören Poseidon genç kıza aşık olur, onu tutmak ister, fakat Amphitrite utanıp denize atlar, Tanrı Atlas’m dünyayı taşımakta olduğu ülkeye kaçar. Poseidon onu yakalaması için bir yunusbalığı gönderir.

Balık kızın ardından ayrılmaz ve yorulunca yakalayıp sırtına alır, Tanrı Poseidon’a geri getirir. Düğünleri denizin derinliklerindeki saraylarında yapılır. Söylenceye göre hiç çocukları olmaz. Fakat Homeros’tan sonra Eski Yunan tanrılarının mitoslarını düzene koyan Hesiodos, bu evlilikten Triton’un doğduğunu anlatır. Triton doğar doğmaz annesine ve babasına yardıma başlar. Onların buyruklarını yerlerine, büyük sarmal bir sedef kabuğuyla iletir. Boruyu üflediği zaman kudurmuş dalgaların seslerine benzeyen bir ses çıkar.

Triton’un deniz kızlarıyla birleşmesinden doğan çocukların yüzleri insan, gövdeleri balık görünümdedir. Poseidon güzel karısı Amphitrite ile denizin derinliklerindeki saraylarından çıkıp köpükler arasında kayan tanrısal arabalarına bindiklerinde Triton’un çocukları borularını üfleyerek dalgaların şiddetini azaltır ve onların çevresinde koşup dururlar, Amphitrite’nin kardeşleri Nereidler de onlarla gelirler. Bu kızların babaları olan yaşlı Nereus ise deniz yollarını çok iyi bildiğinden, hafif bir rüzgârla arabalarının güvenli yollardan geçmesini sağlar.

Advertisement

Leave A Reply