Hurafe Örnekleri

0
Advertisement

Hurafeler ve batıl inanış örnekleri. En bilinen hurafeler.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA*** Askere giden kişi evinden son kez çıkmadan evvel bir parça ekmek yer ancak bu parçanın yarısını yemez ve evde bırakırsa bu evde bıraktığı parçanın kendisini geri çağıracağından sağ salim evine döneceğine inanılır.

*** Uzun yolculuğa giden kişinin arkasından bir kova su dökülür. Bu şekilde yolculuğa çıkan kişinin kazaya bulaşmayacağı düşünülür.

*** İki kişi arasında bir parça sabun elden ele el değiştirirse iki kişi arasında acı olayların ve düşmanlığın olacağına inanılır.

*** Evliliğin ilk gecesinde çiftlerden hangisi diğerinden önce uykuya dalarsa onun daha öne vefat edeceğine inanılır.

*** Evliliğin yin eilk gecesi için oldukça saçma bir inanışa göre ilk gece çiftlerden hangisi diğerine vurmayı başarırsa onun söüz geçermiş.

Advertisement

*** Yağmurlu ve yıldırımlı gecelerde eğer ki gök gürlediği anda buğday ambarına el ile vurulursa o seneki hasat çok olurmuş

*** Soğan kabuğu ile ilgili de bir çok hurafe vardır en saçmalarından birisi de soğan kabuğuna basılırsa fakir kalınacağıymış.

*** Bir de cennete gitme ile ilgili garip hurafeler bulunmaktadır. İnanışa göre (!) nar yerken eğer ki nar tanelerini yere düşürmeden yiyebilirseniz cennete gidermişsiniz. (Bu duruma göre biraz nar üzerinde çalışılarak cennete kolay yoldan girilebiliyor)

*** Bahçede ya da tarlada eğer ektiğiniz bitkilere bir hastalık bulaşmış ise inanışa göre bir uzman yardımı yerine tarla sahibinin güneş doğmadan önce tarlanın etrafında koşarak bir tur atması hastalıktan kurtulmak için yeterliymiş.

*** Nazar değmesin diye nazardan korunmak için at nalı asılması.

*** Kıbrıs’ta ki bir inanışa göre eğer cezveden su içilinirse zengin olunurmuş.

Advertisement

*** Gece karanlığında sandık açılmasından çekinilir çünkü gece sandık açmak inanış agöre mezar açmaktır ve ölümü çağırır.

*** Bir de tüm dünyaca bilinen hurafeler vardır ki bunların en başında 13 sayısının uğursuzluğu ve 666 sayısının şeytanın sayısı olduğu inancı gelir.


Leave A Reply