Görünmez Uzaylılar Aramızda Olabilir Mi? Silikon Bazlı Yaşam Mümkün Mü?

0
Advertisement

İngiltere’nin ilk astronotu Helen Sharman yabancı yaşam formlarının aramızda yaşıyor olabileceğini söyledi. Bu nasıl mümkün olabilir?

Canlıların tanınması oldukça kolaydır. Hareket eder, büyür, yer, atar (dışkılar), ürer. Basit. Biyolojide, araştırmacılar bunu tanımlamak için sıklıkla “MRSGREN” kısaltmasını kullanırlar. Hareket, solunum, hassasiyet, büyüme, üreme, atılım ve beslenme anlamına gelir.

uzaylı

Ancak İngiltere’nin ilk astronotu ve Londra’daki Imperial College’da bir kimyager olan Helen Sharman geçtiğimiz günlerde tespit edilmesi imkansız yabancı yaşam formlarının aramızda yaşıyor olabileceğini söyledi. Bu nasıl mümkün olabilir?

Canlıların tanınması kolay olsa da, bazen karmaşık bir hal alabiliyor. Örneğin, bir 3D yazıcı kendini çoğaltabilir, üreyebilir, ancak onu canlı olarak adlandırmazdık. Öte yandan, bir katır üreyemez, ancak canlı olmadığını söyleyemeyiz.

Yaşamın ne olduğunun 100’den fazla tanımı vardır. Alternatif (ama kusurlu) bir yaklaşım, yaşamı, “tanımlamak istediğimiz birçok vaka için çalışan,“ Darwinci evrimine muktedir kendi kendini sürdüren bir kimyasal sistem ”olarak tanımlamaktır.

Advertisement

Uzayda yaşam arama konusunda tanım eksikliği büyük bir sorundur. “Gördüğümüzde bileceğiz” dışında yaşamı tanımlayamamak, kendimizi gerçekten jeosantrik, hatta antroposentrik fikirlerle, hayatın neye benzediğiyle sınırladığımız anlamına gelir. Uzaylıları düşündüğümüzde, genellikle insansı bir yaratığı hayal ederiz. Ancak aradığımız akıllı yaşamın insansı olması gerekmez.

Hayat, ama bildiğimiz gibi değil

Sharman uzaylıların var olduğuna inandığını söylüyor. Dahası, ekliyor: “Senin ve benim gibi karbon ve azottan oluşuyor olacaklar mı? Belki de değil. Şu anda burada olmaları mümkün ve biz onları göremiyoruz.”

Böyle bir yaşam bir “gölge biyosferde” var olur. Bununla, bir hayalet alemi kastetmiyorum, ama muhtemelen farklı bir biyokimya ile keşfedilmemiş yaratıklar. Bu, onları anlayamayacağımız ve hatta fark edemeyeceğimiz anlamına gelir, çünkü bunlar anlayışımızın dışındadır. Var olduğu varsayılarak, böyle bir gölge biyosfer muhtemelen mikroskopik olacaktır.

Öyleyse neden bulamadık? Mikroskopik dünyayı incelemek için sınırlı yöntemlerimiz var, çünkü laboratuvarda sadece küçük bir mikrop kültürü oluşturabiliriz. Bu, henüz tespit etmediğimiz birçok yaşam formu olabileceği anlamına gelebilir. Şimdi, mikropların ölçülemeyen suşlarının DNA’sını dizme yeteneğimiz var, ancak bu sadece hayatı bildiğimiz gibi tespit edebiliyor – DNA içeren.

Bununla birlikte, böyle bir biyosfer bulursak, onu uzaylı olarak adlandırmak konusu belirsizdir. Bu, bir uzaylı mı yoksa basitçe daha önce varlığını bilmediğimiz dünyalı mı?

Silikon bazlı yaşam

Alternatif bir biyokimya için popüler bir öneri, karbon yerine silikon esaslı bir öneri. Jeosantrik açıdan bile mantıklı. Dünya’nın yaklaşık % 90’ı silikon, demir, magnezyum ve oksijenden oluşur, bu da potansiyel yaşam oluşturmak için etrafta dolaşacak çok şey olduğu anlamına gelir.

Advertisement

Silikon karbona benzer, diğer atomlarla bağ oluşturmak için dört elektrona sahiptir. Ancak silikon, 14 atom numarasına (protonlar atom çekirdeğini nötronlarla oluşturur) sahip olduğundan karbonun atom numarası altıya göre daha ağırdır. Karbon, hücre duvarları oluşturmak gibi birçok işlevlerde yararlı uzun zincirler oluşturmak için güçlü çift ve üçlü bağlar oluşturabilirken, bu silikon için çok daha zordur. Güçlü bağlar oluşturmak için mücadele eder, bu nedenle uzun zincirli moleküller çok daha az kararlıdır.

Dahası, silikon dioksit (veya silika) gibi yaygın silikon bileşikleri genellikle karasal sıcaklıklarda katıdır ve suda çözünmez. Örneğin bunu yüksek oranda çözünür karbon dioksit ile karşılaştırınca ve karbonun daha esnek olduğunu ve daha fazla moleküler olasılık sağladığını görüyoruz.

Yeryüzündeki yaşam, Dünya’nın yığın bileşiminden temel olarak farklıdır. Silikon bazlı bir gölge biyosfere karşı bir başka argüman, kayalara çok fazla silikonun kilitlenmesidir. Aslında, Dünya üzerindeki yaşamın kimyasal bileşimi, güneşin kimyasal bileşimi ile yaklaşık bir korelasyona sahiptir, biyolojide atomların % 98’i hidrojen, oksijen ve karbondan oluşur. Dolayısıyla, burada uygulanabilir silikon yaşam formları olsaydı, başka bir yerde evrimleşmiş olabilirler.

Bununla birlikte, Dünya’da silikon bazlı yaşam lehine argümanlar var. Doğa uyarlanabilir. Birkaç yıl önce, Caltech’teki bilim adamları, silikonla bağlar oluşturan – esasen silikonu hayata geçiren bir bakteri proteini üretmeyi başardılar. Dolayısıyla, silikon karbonla karşılaştırıldığında esnek olmasa da, potansiyel olarak karbon dahil olmak üzere canlı organizmalara bir araya gelmenin yollarını bulabilir.

Ve Satürn’ün uydusu Titan veya diğer yıldızların etrafında dönen gezegenler gibi uzayda başka yerlere gelince, kesinlikle silikon bazlı yaşam olasılığını göz ardı edemeyiz.

Bunu bulmak için, karasal biyoloji kutusunun dışında bir şekilde düşünmeli ve karbon bazlı formdan temel olarak farklı olan yaşam formlarını tanımanın yollarını bulmalıyız. Caltech’teki gibi bu alternatif biyokimyaları test eden birçok deney var.

Birçoğunun hayatın evrenin başka bir yerinde var olduğu inancından bağımsız olarak, bunun için hiçbir kanıtımız yok. Bu nedenle, büyüklüğü, miktarı veya konumu ne olursa olsun, tüm yaşamı değerli olarak düşünmek önemlidir. Dünya, evrendeki bilinen tek yaşamı destekler. Bu nedenle, güneş sisteminde veya evrende başka bir yerde yaşamın şekli ne olursa olsun, onu karasal yaşam ya da uzaylı yaşam formları olsun, zararlı kontaminasyondan koruduğumuzdan emin olmalıyız.

Uzaylılar aramızda olabilir mi? Göktaşları üzerinde Dünya’ya ulaşan yaşam oluşturan, karbon bazlı moleküller için kanıtlarımız var, bu nedenle kanıtlar, daha tanıdık olmayan yaşam formları için aynı olasılığı gösteriyor.


Leave A Reply