Yağmurda Koşan Mı Yoksa Yürüyen Mi Daha Çok Islanır?

0
Advertisement

Yağmur yağarken koşmak mı yoksa yürümek mi daha iyi fikir? Yürüyen kişi mi yoksa koşan kişi mi daha çok ıslanır? Matematiksel ispatı nedir?

Bir Pazar sabahı caddede keyifli bir yürüyüş yaptığınızı hayal edin. Mükemmel çalma listesini seçtiniz ve içsel benliğinizle tamamen huzurdasınız. Aniden, gökyüzü karardı. Ağzına kadar dolu bulutlar harekete geçti. Yağmur başlamak üzere. Çıkmadan önce hava durumunu kontrol etmediğinize hayıflanarak eve dönüş yoluna geçtiniz. Eve geri dönüş, bulunduğunuz yerden en az 15 dakika sürecek.

yağmur

Eğer koşmayı seçerseniz, bu zaman yarıya iner. Harika! Böylece koşmaya karar verdiniz, ancak o anda yağmur bulutları açılıyor ve başınıza gök gürültülü bir duş yerleştiriyor. Tereddüt ediyor ve yakındaki binanın altına geçici sığınıyorsunuz. Şimdi ne yapacaksınız? Arkadaşınızın çok ıslanmamak için hızlı bir şekilde yürümeniz gerektiğini söylediğini hatırlıyorsunuz, ancak yeni Star Wars filmlerinin eskilerinden daha iyi olduğunu düşünen de aynı adam. Ona gerçekten ne kadar güvenebilirsin?

Okumaya üşenenler ve sadece cevaba odaklananlar için kısa cevap verelim. Koşun! Yağmurda ne kadar sırılsıklam olduğunuz sadece içinde geçirdiğiniz süreye bağlıdır. Hedefinize koşarak, yağmurda daha az zaman harcayacaksınız ve bu nedenle daha az ıslanırsınız.

Bu aşırı basit açıklama sizi tam olarak ikna etmezse, okumaya devam edin.

Advertisement

Yıllar boyunca, hepsi aynı sonuca götüren çok çeşitli deneyler ve hesaplamalar yapılmıştır … şemsiye olmadan yağmurda daha az ıslanmak için, mümkün olduğunca hızlı hareket edilmelidir. Hala şüphe duyanlar için basit bir deneyle başlayalım.

Sünger Deneyi

sünger

Örneğimizdeki gibi o binanın altında durduğunuzda, eve dönüş yolculuğunuzu planlarken, avucunuzun içinde bir sünger olduğunu hayal edin. Yağmurda yürürken, eve gelmek için yaklaşık 15 dakika sürdüğünüzü varsayın. Süngeriniz 15 dakika yağmur suyuna maruz kalır. Koşarsanız, 10 dakika içinde eve gidebilirsiniz ve süngeriniz yağmurdan sadece 10 dakika geçerir. Hangi sünger daha fazla yağmur suyu emerdi? Mantıksal olarak, daha uzun süre yağmura maruz kalan kişi daha fazla suya maruz kalacak ve bu nedenle bu ikisinin ıslanması fazla olurdu.

Bununla birlikte, bazı eleştirmenler sünger deneyinin sadece yağmurun dikey yönde düştüğünü varsaydığını savundu. Sizi önden vuran yağmurun çok farklı bir sonuca yol açabileceğini savunuyorlar. Sizi önden vuran yağmur, yukarıdan gelen yağmurdan çok daha fazla yüzey alanını kaplar, peki bu nasıl olur? Discovery Channel’daki popüler MythBusters televizyon şovunun sunucuları, yağmurdan koşarak geçtiğinizde daha fazla yağmur damlasını yakalayarak daha fazla ıslanacağınız görüşüne sahip. Bu da mantıklı görünüyor, değil mi?

Yağmurda koşmak neden daha iyi?

Bununla birlikte, Winnipeg merkezli bir fizikçi Doug Craigen, bu “efsaneyi” “patlatmak” için basit bir açıklama yaptı. Koşmaya veya yürümeye karar vermenize bakılmaksızın, sizinle varış noktanız arasında sınırlı miktarda su vardır. Eğer koşarsanız, suya daha hızlı maruz kalırsınız ve saniyede daha fazla su biriktirirsiniz. Öte yandan, yürürseniz, suya daha yavaş maruz kalırsınız ve saniyede daha az emersiniz. Ancak, koştuğunuzda, mesafeyi daha hızlı kaplarsınız, böylece yağmura maruz kaldığınız mutlak saniye sayısını azaltırsınız. Yürüdüğünüzde, saniyede daha az su emmenize rağmen, daha fazla saniyeliğine yağmurda orada olacaksınız, böylece daha fazla ıslanırsınız. Tekrarlamak gerekirse yağmurda koşmak yürümekten iyidir!

Trevor Wallis ve Thomas Peterson, Kuzey Carolina, Asheville’deki Ulusal İklim Veri Merkezi’nde çalışan meteorologlar, bu konu ile ilgili ilginç bir deney yaptılar. Ofislerinin yakınındaki ağır bir sağanak yağışın ortasında, yaklaşık 100 metrelik bir rota çizdiler, pamuklu eşofman giydiler ve yola çıktılar. Peterson yürürken Wallis rotayı yönetmeye karar verdi. Yolun sonunda, her biri eşofmanlarını tartıyordu. Peterson’ın kıyafeti Wallis’in kıyafetinden % 40 daha ağırdı. Her iki eşofmanını da insan şeklindeki süngerler olarak düşünün. Bu süngerlerin her biri, yağmur suyuna maruz kaldığında bir miktar emer. Açıkçası, elbisesi daha fazla su emen kişi daha ağırdı ve bu nedenle daha ıslaktı.

Advertisement

yağmur

Daha matematiksel bir eğilime sahip olanlarınız, bu fikri denklemler yardımıyla kanıtlamaya ne dersiniz?

Matematiksel olarak yağmurda koşmak neden daha iyi?

‘V’ hızında bir yol boyunca hareket eden birini düşünün. Yağmur damlaları üstüne ‘u’ hızında düşüyor. Bu kişinin başının üst kısmının yüzey alanı At ve kişinin vücudunun ön yüzey alanı Af’dir. Yağmur damlaları sayısının metreküp hava başına “n” ile temsil edilen bir sabit olduğu varsayılır.

Yağmur damlalarının üstten ve önden emme oranı aşağıdaki iki denklemle verilir:

  • Rüst = n x u x At ———– (1)
  • Rön = n x V x Af ———- (2)

Basitçe bu iki denkleme bakarsak, Mythbusters’ın adamları ile aynı sonuca varabiliriz, ‘V’ hızımızı azaltarak yağmur suyunun emilim oranını azaltabilir ve böylece daha az ıslanabiliriz. Ancak, bu sonuç eksik bilgilere dayanmaktadır. Herhangi bir sonuca varmadan önce zaman değişkenimiz ‘t’ ile tanışalım.

  • t = mesafe / hız => d / V

Bu nedenle, ‘t’ zamanında kişiye çarpan toplam yağmur miktarı şu şekilde belirtilebilir:

  • N = (Rüst + Rön) x t
  • N = [(n x u x At) + (n x V x Af)] x (d / V)
  • N = [(n x u x At d) / V] + (n x Af x d) ——— (3)

‘3’ denkleminde, N’nin ‘V’ ile ters bir ilişki içinde olduğuna dikkat edin. Sonuç olarak, bir kişiye isabet eden toplam yağmur damlası sayısı, hızları azaldıkça artacaktır. Böylece, eğer koşarlarsa, daha az yağmur damlası tarafından vurulurlar. İkincisi, kişiye önden isabet eden yağmur damlaları miktarını ifade eden terimin, o kişinin hızı (V) üzerinde bir etkisi yoktur. Yürür ya da koşarsa da, kişiye önden aynı miktarda su gelecektir. Bu, fizikçi Doug Craigen’in daha basit bir şekilde daha önce açıkladığı şeyle uyumludur.

Sonuç olarak, sığınmak için barınak olmadan muazzam bir sağanak sıkışmışsanız, en iyi yol olabildiğince hızlı koşmaktır!


Leave A Reply