Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı Nedir? Komplo Teorileri ve Gerçekler

2

Bermuda Şeytan Üçgeni nedir, nerededir? Bermuda Şeytan Üçgeninin sırrı nedir, son zamanlarda kaybolmalar yaşandı mı, hakkında bilgi.

Bermuda Şeytan Üçgeni Haritası

Bermuda Şeytan Üçgeni nerededir?

Bermuda Şeytan Üçgeni Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bulunur. 440.000 km’lik bir alanı kaplamaktadır. Bermuda Şeytan Üçgen, Florida, Porto Riko ve Bermuda arasında kalan geniş bir okyanus alanıdır.

Bermuda Şeytan Üçgeni Neden Ünlü?

Geçtiğimiz birkaç yüzyıl boyunca bölgede, gizemli koşullar altında düzinelerce gemi ve uçağın ortadan kaybolmasından dolayı bölge “Şeytanın Üçgeni” lakabını aldı. Bölge ile ilgili dünya dışı bir alan olduğu konusunda spekülasyonlar yapılmıştır.

Bermuda Şeytan Üçgeni dünyanın bilinen en büyük muammalarından birisi olarak hala günümüzde popüler bir şekilde tartışılan ve üzerindeki gizem sebebi ile insanların çok fazla ilgisini çeken bir alandır. Bermuda Şeytan Üçgeninin ünlü olma sebebi bu bölgede yaşanan sayıca fazla olduğu iddia edilen gemi ve uçak kazalarıdır. Sayının hem fazla olması hem de bu kazalar sonrası kazaya uğrayan gemi ve uçaklara bir daha hiç bir şekilde ulaşılamaması bu gizemi tüm dünyanın bildiği bir muammaya çevirmiştir.

Bu esrarengiz kazalar sonrası bu bölge bir fenomen haline gelmiş ve yüzlerce teoriye sahne olmuştur. Bir kısım bilim insanları bu bölgenin bir özelliğinin olmadığı konusunda fikir beyan ederken bir kısım bilim insanları ise bilimsel olarak farklı analizler sonucu teoriler üretmektedir. Ancak ne olursa olsun bilim dünyasını bir araya getiren bir çalışma ya da teori hala bulunmamaktadır.

En popüler açıklama ise bu bölgede normalin üzerinde oluşan elektromagnetik alanın gemilerin pusulalarını bozduğu (pusulası bozulan gemi neden batar?) ve uçaklarında motorlarının çalışmasını engellediğidir. Bunun yanı sıra bu bölgede deniz tabanında oluşan doğalgazın deniz suyunu etkilediği ve gemilerin bu sebeple battığı ve aynı zamanda bu doğalgazın (evet bildiğiniz evde kullanılan doğalgazdan bahsediliyor) uçak motorlarının yanma tertibatını etkileyip patlama ve bunun sonucunda da uçakların düşme olayının gerçekleştiğine dair önemli teoriler bulunmakta.

Bunun yanı sıra deli saçması diye tabir edilebilecek bazı teorilerde bulunmaktadır. Deli saçması olmasına rağmen bu teorilere inanan insan sayısı maalesef azımzanmıyacak kadar çoktur. Bu teorilerin en meşhuru tabii ki tahmin edebileceğiniz gibi Kayıp Atlantis şehrinin bu bölgede olduğu ve Atlantis’ten kaynaklanan doğanın dengesini bozan radyason, elektromagnetizma gibi olayların bu bölgeyi gemi ve uçak kazalarına açık bir hale getirdiğidir. Daha da ileri giden bazı kişiler Amerika kıtasına getirilen kölelerin bir kısmının yolda öldüğü ve bu bölgede gemiden atıldığını ve bu sebeple bu ölen Afrikalı kölelerin ruhlarının intikam aldığını söylemektedirler. Bunun yanı sıra uzaylılar ve Bermuda Şeytan Üçgeni bölgesinde deni yatağında bir gizemli piramitten bahsedenler de vardır.

Resmi rakamların ne dediğini açıkçası bu yazıyı yazan benim gibi kişiler bilmiyor. Gerçekten bu bölgedeki kaza oranı diğer bölgelere göre çok mu yüksek? Bu bölgeden her geçen gemi ya da uçak kaza geçirmediğine göre böyle bir olasılık da mevcut ancak şu bir gerçek ki insanlığın gizem merakı devam ettiği müddetçe bu bölgedeki kazalara bilimsel bir açıklama getirilse dahi kimse bu açıklamaları kabul etmeyecek gibi gözüküyor.

Bermuda Şeytan Üçgeninin kötü şöhreti Kristof Kolomb ile başladı. Kolomb’un kayıtlarında, 8 Ekim 1492’de pusulasının garip göstergeler verdiğini yazmıştır. Bozuk bir pusula ile denizde olmak mürettebatı paniğe sürükler kaygısıyla ilk başlarda mürettebatını uyarmamış. Üç gün sonra Kolomb’un bölgede garip bir ışık görmesiyle mürettebat paniklemiş ve İspanya’ya dönmek istemişlerdir. Bölgedeki pusulalarla ilgili sorunlar, pusulaların üçgenin içinde çalışmaz yönünde efsaneye yol açtı.

Bermuda Şeytan Üçgeni Efsanesi

Modern Bermuda Şeytan Üçgen efsanesi, Edward Van Winkle Jones tarafından yazılan bir makalenin Associated Press tarafından 1950 yılında yayınlanmasıyla başlamıştır. Jones, 5 Aralık 1945’te ortadan kaybolan beş Amerikan Donanması torpido bombacısını ve 30 Ocak 1948’de ve Ocak ayında kaybolan ticari uçakları “Star Tiger” ve “Star Ariel” de dahil olmak üzere Bermuda Şeytan Üçgeninde kaybolan gemi ve uçaklardan bahsetmiştir. Jones’un dediğine göre 135 kişi bu üçgende “iz bırakmadan yutuldu”.

1955’te, M. K. Jessup’un “UFO’nun Öyküsü” kitabı dikkatleri yabancı yaşam formlarına yönlendirmeye başladı. Sonuçta, hiç ceset ya da enkaz keşfedilmemişti. 1964 yılına gelindiğinde, Vincent H. Gaddis, alan tarafından 1000’den fazla canın alındığını iddia eden bir makale yazdı. Bermuda Üçgeni saplantısı 1970’lerin başında Charles Berlitz’in “Bermuda Üçgeni” de dahil olmak üzere konuyla ilgili birkaç cilt kitap yayınlamasıyla zirveye ulaştı.

Bununla birlikte, 1975’te Larry Kusche’un yayınladığı “Bermuda Üçgeninin Sırrı Çözüldü” kitabı, diğer yazarların sayıları abarttığını ve uygun bir araştırma yapmadığını savundu. Bazı kaybolma vakalarını gizemleri olmadıklarını, “gizem” olarak sunulduklarını ve bazı rapor edilen olaylar Bermuda Üçgeninde bile gerçekleşmediği belirtildi.

Konuyu kapsamlı bir şekilde araştırdıktan sonra Kusche, Bermuda Üçgeninde meydana gelen kayıp sayısının okyanusun benzer şekilde ticaret yapılan herhangi bir alanına kıyasla daha fazla olmadığını ve diğer yazarların yanlış bilgi sunduğuna karar verdi. Kısacası, önceki Bermuda Üçgen yazarları araştırmalarını yapmadılar ve bilerek uydurdular dedi.

Kitap, öylesine kapsamlı bir iş çıkardı ki, efsane, Bermuda Üçgenindeki inançların çoğunu etkili bir şekilde sona erdirdi. Berlitz ve diğerleri gibi yazarlar Kuşche’nin bulgularını çürütemediğinden, en inançlı olanların bile sansasyonlu Bermuda Üçgeninde anlatımında kendilerine güveni kalmadı. Yine de, birçok dergide yayınlanan makaleler, TV şovları ve filmler Bermuda Üçgeni özelliğini sürdürüyor.

Bermuda Şeytan Üçgeni İle İlgili Komplo Teorileri

  • 1. Paranormal – Bazı yazarlar kaybolmalardan UFO’ları suçladı. Uzaylıların Üçgen’i, gezegenimize geldikleri bir portal olarak kullandığına inanıyorlar. Bölge, araştırma yapmak için insanları, gemileri ve uçakları yakalayan bir toplama istasyonu gibidir.
  • 2. Kayıp Şehir Atlantis – Teorisyenler efsanevi şehrin bir zamanlar Üçgen’in altında ikamet ettiğine ve Atlantis’ten güç alan mistik kristallerinin hala deniz üzerindeki gemileri yok eden büyük enerji dalgalarını ileten deniz tabanında durduğuna inanıyorlar.
  • 3. Denizin Altındaki Dev Yapılar – Paranormal kâşifler Üçgen’deki okyanusun altında gizemli bir kristal piramit bulduklarını iddia ettiler. Bunun, gemi ve uçakların çarpışmasından sorumlu olabileceğini ima ettiler.
  • 4. Afrikalı kölelerin ruhları – En önemli teorilerden biri, Üçgen’in deniz kaptanlarının Amerika’ya yolculukları sırasında denize döktükleri kölelerin ruhlarından oluşmasıdır. Dr. Kenneth McAll, “Healing the Haunted” adlı kitabında, ünlü sulara doğru yol almaya devam ederken kulak çınlatan bir ses duyulabileceğini iddia etti.
  • 5. Hükümet Testleri – ABD Deniz Kuvvetleri Atlantik Denizaltı Test ve Değerlendirme Merkezi gizemli Bermuda Üçgeninde bulunur. Denizaltıları, silahları, sonarı, gizli projelerin, uzaylıların teknolojisini test etmek için burasının bir merkez olarak kullanıldığı iddia edildi.

2 yorum

  1. Konuyu geçrekten ilginç bulmakla birlikte 4. ve 5. teorinin çok saçma oduğunu düşünüyorum

Leave A Reply