Oksijenli Su Nedir? Oksijenli Su Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Oksijenli su nedir? Kimyasal olarak karşılığı nedir ve oksijenli su ne işe yarar

Yara temizlemede kullanılan Oksijenli SuKimyadaki adı “hidrojen peroksit“‘tir. Konuşma dilinde “oksijenli su” denilmesi peroksitlerin bozulma sırasında kolaylıkla oksijen vermesi dolayısıyla hidrojen peroksit çözeltisinde de aynı olayın kolaylıkla olabilmesinden kaynaklanmaktadır. “Oksijenli su” deyiminin anlamı içinde oksijen çözünmüş su demektir. Hidrojen peroksit ise doğrudan doğruya bir molekül hidrojen ile bir molekül oksijenin meydana getirdiği, sudan başka bir bileşiktir. H202 formülü ile gösterilir. Suyun yoğunluğu 1 olarak kabul edilirken H202‘nin yoğunluğu 1.465 olur.

Hidrojen peroksit büyük tabakalar halinde hafif mavi bir renk gösterir. Saf hali çok tehlikelidir. Büyük bir enerji vererek patlayabilir. Sulu çözeltilerinin patlama tehlikesi yoktur. Bundan dolayı ticarette bulunan en derişik hali %30’luktur. “Perhidrol” diye bilinir. Bunun sulandırılarak %3’lük halde eczanelerde ve hastanelerde kullanılanı “oksijenli su” diye bilinen şeklidir.

Hidrojen peroksit kimyasal olaylarda indirgen ve yükseltgen olarak etki eder. Dolayısı ile birçok bileşikleri bozar ve başka bileşikler haline geçirir. Bu özelliğinden faydalanarak renk giderme, leke çıkarma gibi işlerde kullanılır. Örneğin boyanacak saçların boyamadan önce renginin giderilmesi kurşunlu yağlı boyalardan yapılmış tablolarda bozulan beyaz renklerin temizlenmesi oksijenli su ile yapılır.

Yükseltken özelliği ile küçük canlı organizmalar üzerinde kırıcı etkiler yapar. Tıpta mikrop kırıcı olarak yara temizlenmesi, boğaz gargarası olarak kullanılır.

Eczanelerde şişeler içinde satılan oksijenli su ufak kazalarda yaranın temizlenmesi amacı ile kullanılmaktadır. Geçmişte hemen hemen her evde bulunan bir maddedir.

Advertisement

Leave A Reply