Akıllı Kişisel Asistan Siri İle İlgili İlginç Bilgiler, Gerçekler

0
Advertisement

Siri nedir, ne işe yarar, nasıl iletişim kurulur? Siri’nin özellikleri nelerdir? Siri hakkında gerçekler ve ilginç bilgiler.

Siri İle İlgili Bilgiler

Siri, akıllı bir kişisel asistanı olarak kabul edilen Apple Inc. işletim sisteminin bir parçasıdır. Sistem, kullanıcı tarafından sesli soruları kullanır ve kullanıcı tarafından talimat verilen eylemlerin yanı sıra tavsiyelerde bulunabilir. Sonuçlar bireyselleştirilir ve yazılım kullanıcının diline adapte edilebilir ve tercihlerine uyum sağlayabilir. Başlangıçta SRI, SRI Uluslararası İstihbarat Merkezi tarafından üretilmiş ve daha sonra Apple Inc. tarafından geliştirildi. 2010 yılında Siri bir uygulama olarak piyasaya sürüldü ve 2011’de Apple iPhone 4S için piyasaya sürdü.

Siri Hakkında İlginç Gerçekler:

Siri, bilgi için internette arama yapma, cihaz ayarlarını yönetme, gezinme, bilgi kontrolü gibi birçok işlevi yerine getirebilir ve yakın gelecekte dil çevirisi de yapacaktır.

Siri ile iletişim kurmak isteyen kullanıcı ana düğmeyi basılı tutarak konuşabilir.

Kullanıcı Siri’ye yayınlayacağı şeyin talimatını vererek, sosyal medyada yayın yaptırabilir. Şu an için desteklenen sadece Twitter ve Facebookdur.

Advertisement

Siri bir kişiyi veya bir konuyu bulmak için sosyal medyada arama yapabilir.

Kullanıcı Siri’ye mesaj gönderdikten sonra dinleyebilir. Eğer hata varsa, kullanıcı Siri’ye mesajı göndermeden önce mesajı tekrar değiştirmesini söyleyebilir.

Siri basit ve karmaşık matematik problemlerini çözebilir.

Siri, bir lokantada verilmesi uygun olan bahşiş miktarını hesaplamada yardımcı olabilir.

Amerikan aksanındaki Siri’nin orijinal sesi Susan Bennett’te aittir. Siri’yi seslendirmede kullanılacağını bilmeden sesini 2005 yılında kaydetmiştir.

Siri’nin İngiliz aksanındaki sesi Jon Briggs’e aittir. Aynı şekilde, O da sesinin Siri için kullanılacağını bilmiyordu.

Advertisement

Karen Jacobsen, Siri’nin orijinal Avustralya sesidir.

Siri, kullanıcıya hatırlatmalarda bulunmak için kullanılabilir.

Siri kilo başına ons gibi dönüşümleri yapabilir.

Kullanıcı bir kişiyle iletişim kurmak istediğinde her seferinde Siri’ye tam bir isim vermek yerine baba, anne ya da patron diyebilir, Siri anlar.

Siri, tarih hesapları mükemmeldir ve belirli bir tarihe kaç gün kaldığını kullanıcıya söyleyebilir.

Siri, ayarları veya bir uygulamayı açmak için kullanılabilir.


Leave A Reply