Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, Düşünce yazısı

0
Advertisement

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir sözünü açıklayan bir düşünce yazısı. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” sözü hakkında kompozisyon.

Mustafa Kemal Atatürk
İLİM ve GERÇEK

Tarihin en eski çağlarından bu yana, insanlar birçok devirler geçirmişlerdir. İlk zamanlar mağaralarda yaşayıp ilkel âletlerle geçimlerini sağlarken bugün, Ay’ la, yıldızlarla uğraşacak, onun sırlarını çözecek duruma gelmişlerdir. Kişinin bu uygarlık düzeyine yükselmesinde en büyük rolü, hiç kuşkusuz ilim oynamıştır.

Biliriz ki bir binanın ayakta durabilmesi temeline bağlıdır. Eğer temeli sağlam değilse o, kısa zamanda yıkılır. İlimden yoksun bir ulus ta diğer uluslardan geri kalır ve kısa zamanda yıkılıp tarihin karanlıklarına gömülür. Müslümanlığın en üstün siması Hz. Muhammet : «Âlimin mürekkebi, şehidin kanından daha hayırlıdır» demiştir. Hz. Muhammed’in böyle söylemesinin en büyük nedeni, ilmin bütün gerçekleri ortaya koyacağına inanmasmdandır.

Artık hurafe ve masal devri geçmiş, ilim devri başlamıştır. Ondan yoksun kalan uluslar, ayaklar altında kalmaya, ezilmeye mahkûmdurlar. Çünkü ilmin yol gösterici ışığı onları aydmlatmamıştır.

Yaşamamız için hava, su, ne denli gerekli ise, ilim de o ölçüde gereklidir. Çünkü o, yalnız o, bize doğru yolu gösterir. Buna inanarak, iman ederek, var gücümüzle ilim yolunda çalışmalıyız.

Advertisement

Leave A Reply