Arı Sokmasında Ne Yapılır?

0

Arı sokması durumunda ne yapmak gerekir? Arı sokmasında yapılacak ilk müdahale, ilk yardım nedir, hakkında bilgi.

Bir arı sokması nasıl tedavi edilir?

Böcek sokmalarına karşı geçmişte şiddetli reaksiyon öyküsü, alerji varsa ya da ciddi semptomlar yaşıyorsanız acil tıbbi hizmetleri arayınız.

İğnenin, hâlâ sokulan bölgede bulunup bulunmadığını (bölgede küçük bir siyah nokta arayın) ve eğer görünüyorsa derhal çıkarın. Bunun için bir cımbız kullanabilirsiniz. Bu işlemi aynı zamanda bir kredi kartı ile kazıyarak da yapabilirsiniz. Kurbanın cildi üzerinde kalan bal arısı iğnesinin, tüm zehrini serbest bırakması için 2 ila 3 dakika gerekir, bu nedenle iğnenin çabuk çıkarılması, sokmanın şiddetini azaltabilir.

Buz Tedavisi

Evde, vücudun iltihaplanma tepkisini azaltmak için bölgeye buz veya buz torbaları uygulayabilirsiniz. Gerektiğinde her saatte bir kez 20 dakika boyunca buz uygulayın. Buzu havluyla sarın veya cildi dondurmaktan kaçınmak için buz ile derinin arasına bir bez tutun.

Sabunlu su

İğne yerini sabun ve su ile yıkayın. Hidrokortizon kremi bölgeye sürmek, kaşıntı ve şişmeyi hafifletir.

Son tetanoz aşınızdan bu yana 10 yılı aşkın bir süre geçtiyse, önümüzdeki birkaç gün içinde aşı olun.

Çoğu böcek sokması ek tıbbi bakım gerektirmez.

Alerjiniz Varsa

Alerjiniz olabileceğini düşünüyorsanız, özellikle de geçmişte bir arı veya arı sokması ile karşı karşıya kalmıp ciddi bir reaksiyon geçirmişseniz derhal tıbbi yardım isteyin.

Ağızdan veya burundan sokması, arı sokmalarına karşı alerjik olarak bilinmeyen kişilerde de, acil tıbbi müdahale gerektirebilir, çünkü solunumu olumsuz etkileyebilen şişme meydana gelebilir.


Leave A Reply