Eski Mısır Mezarları, Tabutları

0
Advertisement

Eski Mısır mezarları nasıldı? Eski Mısır tabutlarında kullanılan malzemeler nelerdir? Firavun mezarlarının özellikleri hakkında bilgi.

Eski Mısır Mezarları – Tabutları

Eski Mısır Tabutlarında Kullanılan Malzemeler

Eski Mısırlılar öbür dünyaya büyük önem verirlerdi. Tarihçiler, eski Mısırlıların ilk başlarda ölülerini doğal olarak mumyalanmış olarak toprağa gömdüklerini ile sürüyor. Mısır toplumu geliştikçe, çeşitli malzemelerden yapılmış tabutların bulunduğu evlerden oluşan, zengin mezarlar inşa edilmeye başlandı.

Eski Mısır Mezarı

Temel Tabutlar

Mısırlılar ölümden sonraki hayatlarına hazırlanırlardı. Eski Mısır’da halktan olan kimseler, zenginlere benzer öbür dünya hazırlıkları yaptılar, ancak daha az maliyetli yöntemler kullandılar. Çoğunlukla, hasır veya çanak çömlek malzemelerinden yapılan tekli tabutlara gömülmüşlerdir. Badem ve palmiye gibi ağaçların Nil Nehri kıyılarında yetişmesine rağmen bu yumuşak ağaçlar genellikle tabut yapımında kullanılmazdı.

Zengin Mısır Tabutları

Eski Mısırlı üst sınıf üyeleri tabutları için genellikle Lübnan gibi bölgelerden ithal edilen kaliteli sert tahta kullanırdı. Eski Mısırlılar haşlanmış hayvan kıkırdakları ve kemikten tutkal yapmışlar ve tabutlarını bir tür alçı ile kaplamışlardı. Bu uygulamalar, bir tabutun güvenliğini arttırmaya yardımcı oluyordu ve dekorasyon için pürüzsüz bir yüzey yaratıyordu. Boya için yumurta akı, jelatin veya zamk karışımlarına mineral tozlar eklemişlerdir. Tabutlarını koruyucu akbabalar, çiçekli kolyeler ve Mısır tanrılarının figürleri ile süslemişlerdir.

Tutankamon'un Mezarı

Advertisement

Mısır Firavunları

Lahitler de mezar soyguncularını caydırmak için kullanılıyordu. Mısır firavunları, çok süslü tabutlara, bazen de iç içe geçmiş çeşitli tabutlardan oluşan mezarlara yerleştirilmişlerdir. Kraliyet mezarının bir diğer özelliği de ahşap kutuyu barındıran ve mezar soyguncularını caydırmak için inşa edilmiş ilave bir muhafaza kasası veya en dış tabut olan lahittir. Lahitler tipik olarak kalker, kıymetli metaller veya granitten oluşuyordu ve genellikle ahşap tabutlar oyulmuş ve süslenmişti.

Ünlü Örnekler

Kral Tutankamon‘un maskesi tabutundaki eserler arasındaydı. Arkeologlar tarafından bulunmuş birkaç önemli tabut ve lahit örnekleri bulunmaktadır. Kral Tutankamon’un mezarından çıkarılan kalıntılar, tabutundan çıkan altın cenaze maskeleri de dahil olmak üzere, en tanınmış Mısır eserlerinden biridir. Psusennes 1. mezarı tamamen gümüşten yapılmış ve mezar soyguncuları tarafından dokunulmamış etkileyici bir lahittir. En büyük lahit, Merneptah için yapılmıştır. İçerisi 2 metre genişliğinde, 4 metre uzunluğunda ve 2,5 netre yüksekliğindedir. İçerisinde dört tane daha yuvalanmış taş kutu bulunuyordu.

Tutankamon Maskesi


Leave A Reply