Masallardan Çıkmış Gibi Duran Dünyadaki En Tuhaf Hayvanlar

2
Advertisement

Bu dünyadaki varlıklarından haberimiz olmayan, masal dünyasından çıkmış gibi tuhaf hayvanlar var. İşte bu hayvanları derledik.

Nadir bir beyaz geyik fanteziden gerçeğe adım atıyor

beyaz geyik

Kaynak: pixabay.com

Bu muhteşem geyikler, tüylerinin ve cildinin doğal rengini kaybetmesine neden olan lösizm olarak bilinen bir durumdan muzdarip olan aslında kızıl geyik veya alageyiktir. Bu hayvanların çoğunlukla Macar mitolojisinden Harry Potter’a kadar her şeyde görünen mitolojik yaratıklar olduğu düşünülse de, aslında tüm dünyada görülebiliyorlar, sadece gözlerinizi dört açmalısınız.

Vahşi doğada lösizme sahip pek çok hayvan bulunmaz, albino hayvanlar gibi pigmentasyon eksiklikleri onlara yırtıcı hayvanlara karşı hiçbir fayda sağlamaz. Yine de, bu hayvanlardan bazıları, uyum sağlama yetenekleri olmasa bile hayatta kalmayı başarıyor.

Meksikalı Timsah Kertenkelesinin nesli tehlikede

Meksika Timsah Kertenkelesi

Kaynak : pinterest.com

Nesli tükenmekte olan Meksikalı timsah kertenkelesi, hayvanlar aleminin bir üyesinden çok kavisli bir turkuaz parçasına daha çok benzeyen muhteşem bir küçük omurgasızdır. Yavaş hareket etme eğilimindedirler, ancak kendilerini tehdit altında hissettiklerinde hızla kaçabilirler. Bu kertenkeleler çoğunlukla Orta Amerika’da, özellikle Meksika ve Guatemala’da yüksek rakımlı ormanlarında yaşarlar.

Meksikalı timsah kertenkelesi, tırtıl, çekirge ve katidid gibi protein açısından düşük sağlıklı böceklerden oluşan bir diyete sahiptir, ancak yaz aylarında her biri üremeye hazırlanırken değil. Yerel halk, bu kertenkelelerin zehirli olduğuna inanıyor, ancak neyse ki koleksiyoncular için durum böyle değil.

Angora Tavşanı normal bir yaşam sürmek için tıraş edilmeli

angora tavşanı

Advertisement

Biri bu tavşanı kuaför salonuna götürsün. Angora tavşanı, en eski evcil tavşan türlerinden biridir ve Angora yünü olarak bilinen kürkünün uzun lifleri için yetiştirilmiştir. Nasıl evcil hayvan olduklarını kimse tam olarak bilmiyor ama Avrupa’ya ilk olarak Fransız denizciler tarafından yerli kadınlarda gördükleri şalları taklit etmek için Ankara’dan götürüldüklerine inanılıyor.

İngiliz Angora en popüler olan en az 15 Angora tavşanı türü vardır. Angora tavşanının tüylerinin kontrolden çıkmaması için her gün bakıma ihtiyacı var.

Kemikli Balıklar, denizdeki en büyük canlılardan bazılarıdır.

kemikli balik

Denizdeki çoğu balık kemikli balık olarak kabul edilir, ancak bu büyük olan hepsinin kralıdır. Bu devasa yaratık bir Mola alexandrini okyanus güneş balığıdır, başlangıçta bir Mola mola olduğuna inanılıyordu, ancak son araştırmalar hayvanı yeniden tanımlamaya yardımcı oldu. Güneş balığı, insanoğlunun bildiği en büyük kemikli balıktır ve boyutları nedeniyle garip şekillere dönüşürler – genellikle disklere veya vagon tekerleklerine benzer.

Bu devasa balık, dünyanın en ağır kemikli balığı unvanını taşırken, kaydedilen en büyük av, 1996 yılında Japonya’nın Kamogawa açıklarında yakalanan bir M. alexandrini veya güneş balığı idi. Doğu denizinde çok büyük güneş balıkları varmış gibi görünüyor.

Harpy Kartalları meraklı ve öfkeli

harpy kartalı

Advertisement

Bilimsel adı harpia harpyja olan bu gururlu harpy kartalları, evleri ormansızlaşma tehdidi altındayken, Güney Meksika’dan Orta ve Güney Amerika’ya ve hatta kuzey Arjantin’e kadar bulunabilir. 3,5 fit uzunluğa kadar büyürken, arka pençeleri yaklaşık 3-4 inç uzunluğa ulaşır ve bu da bir boz ayıyla aynı büyüklüktedir.

Harpy kartalları yavrularına karşı çok korumacıdır ve yavruları doğduktan sonra onları serinde tutmak ve parazit böceklerden korumak için yuvalarına taze yeşil dallar getirirler.

Quokkalar gezegendeki en dost canlısı hayvanlardır, sizinle bir selfie bile çekilirler

Quokka

Quokkalar hem gezegende zıplayan en şirin hayvanlardan biridir, hem de gerçekten arkadaş canlısıdırlar. Batı Avustralya’daki Rottnest Adası’ndaki evlerini ziyaret edenler, bu gülümseyen yaratıkla selfie çekmekte hiç sorun yaşamıyorlar. Yaratığın üzerindeki keseyi fark ettiyseniz o zaman muhtemelen kanguru ile ilgili oldukları sonucuna varmışsınızdır.

Özçekimler için gülümsemedikleri zaman, bu tatlılar büyük gruplar halinde takılırlar. Yaşadıkları ve yemek yedikleri bitki örtüsünün içinden tüneller kazarlar.

Sadece erkek (Leydi Amherst) Hatun Sülünler bu kadar çarpıcıdır

hatun sülün

Bu süslü sülün, Galliformes takımına ve Phasianidae ailesine ait bir kuştur. Cins adı, “altın taçlı” Antik Yunan khrusolophos’tan alınmıştır. Kuş, Güneybatı Çin ve Kuzey Burma’da bulunmasına rağmen, adını Bengal Valisi Sir William Pitt Amherst’in karısı Sarah Countess Amherst’ten almıştır. Bu muhteşem kuşlardan ilkini 1828’de Londra’ya göndermişti.

Güzel tüylere sahip kuşların çoğu gibi, erkekler de inanılmaz renklerle boyanırken, dişiler çevreleriyle uyum sağlamalarına yardımcı olmak için renklenmelerinde daha yumuşak olma eğilimindedir.

Tüylü Kurbağa bir canavar filminden gelme gibi

Trichobatrachus robustus - Tüylü Kurbağa

Hayvan krallığındaki tüm canlılar arasında tüylü kurbağalar en acayipler arasındadır. Trichobatrachus robustus veya korku kurbağası olarak da bilinen bu canlılar, yırtıcı hayvanlarla karşılaştıklarında pençeleri üretmek için kendi kemiklerini kırdıkları Orta Afrika’da yaşarlar. Diğer bazı kurbağaların bileğinden çıkıntı yapan kemikli dikenleri vardır, ancak bu türlerde, kemiklerin savunma için gerektiğinde deriyi delmek yerine deriden büyüdüğü görülmektedir.

Erkekler yaklaşık dört inç kadar büyür ve uzun saç benzeri tüyleri çıkar. Bu “kıl” ın kurbağaların derilerine daha fazla oksijen almasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Advertisement

Meksikalı Yumuşak Semenderler sizi görmekten çok mutlular

yumuşak semender

Bu mutlu kampçı, bir Meksikalı yumuşak semender veya bir aksolotl, kesildiğinde vücut bölümlerinin çoğunu yenileyebilen bir yaratıktır. Aksolotl, yalnızca Xochimilco gölünde, Mexico City yakınlarında yaşayan amfibi bir yaratıktır. Bu hayvan tüm hayatını suda geçiriyor ve endişelenmesi gereken tek şey, onları bir tabağa koymak isteyen insanlar.

Aksolotl, bir ayak uzunluğunda büyüyebilir ve sekiz pound ağırlığa kadar çıkabilir. Bu tatlı küçük semender esaret altında 15 yıla kadar yaşayabilir ve en şanslıları vahşi doğada 12 yıla kadar yaşayabilir.

Neredeyse hiç Saiga Antilopu kalmadı

Saiga Antilopu

Bu nesli tükenmekte olan antiloplar, bir zamanlar Karpat Dağları ve Kafkasya’nın eteklerinden Dzungaria ve Moğolistan’a kadar Avrasya bozkır bölgesinin geniş bir bölgesinde yaşadı. Bu hayvanlar, mamutlar ve kılıç dişli kediler tarafından yönetilen buz çağına kadar uzanır ve bu tür soy, onların dünyanın en sert iklimlerinden birinde yaşamalarına izin verir.

Bugün sadece 160.000 saiga antilop var ve hala etleri ve boynuzları için avlanıyorlar. Uysallıkları, bu kadar kolay avlanmalarının nedenlerinden biridir ve bu kadar görkemli yaratıkların ölmesi talihsiz bir durumdur.

Endişelenmeyin, Kaliforniya Yaprak burunlu Yarasa güzel olmayabilir ama tehlikeli değil

Yaprak burunlu Yarasa

Kaliforniya Yaprak burunlu Yarasa (Macrotus californicus), büyük kulakları ve burnunda yaprak benzeri çıkıntıları olan, Meksika’nın kuzeyinde, Kuzey Amerika’daki tek yarasadır. Bu yarasalar tüm yıl boyunca asılı durur ve kış uykusu veya göç dönemi haricinde Sonoran çölünün mağaralarında, madenlerinde ve kaya barınaklarında görülebilirler.

Bu yarasalar ne kadar ürkütücü görünse de insanlar için gerçek bir tehdit oluşturmuyorlar. Kanla ziyafet çekmek yerine cırcır böceği, böcek ve güveler gibi böcekleri yemeyi tercih ederler. Şanslı bir Kaliforniya Yaprak burunlu Yarasa vahşi doğada 30 yıla kadar yaşayabilir ve kanat açıklığı 13 inç’e kadar büyüyebilir.

Yetişkin Hortum Maymunları burunlarıyla gurur duyuyor

hortum maymunu

Bu ilginç görünümlü memelilerin henüz nesli tükenmekte değil, ancak yuva diyecekleri yerleri kaybettikçe sayıları azalıyor. Çoğu insan gibi diyetleri var, her şeyi yiyorlar, ancak ağırlıkları yalnızca 50 lbs’ye kadar çıkıyor.

Advertisement

Ve evet, bu burun bir sebepten dolayı var. Erkek hortum maymunları, etli, sarkık burunlarını eşlerini çekmek için kullanırlar. Büyük burunlarını çiftleşme çağrılarını güçlendirmenin yanı sıra rakiplerini sindirmenin bir yolu olarak kullandıklarına inanılıyor.

Uzun Kulaklı bir Jerboanın kuyruğu tüm vücudu kadar uzundur

Uzun Kulaklı bir Jerboa

Euchoreutes naso olarak da bilinen uzun kulaklı Arap tavşanı, uzun kuyruklu, zıplamak için uzun arka bacaklara sahip, gececi fare benzeri bir kemirgendir ve fark etmediyseniz çok büyük kulakları vardır. Bu sevimli küçük yaratıklar, kuzeybatı Çin ve güney Moğolistan çöllerinde bulunabilir.

Uzun kulaklı Arap tavşanı, yırtıcılara nefis bir meze olan minicik bir örnek olduğundan, doğa onun kum renginde olmasını sağlayarak çöl yuvasına uyum sağlamıştır. Arap tavşanı böcekleri yer ve gövdesi yalnızca 3,5 inç uzunluğa ulaşırken kuyruğu bu boyutu ikiye katlar.


2 yorum

Leave A Reply