Mamut Nasıl Bir Hayvandı? Mamut Özellikleri, Tarihçesi Hakkında Bilgi

5
Advertisement

Mamut nasıl bir hayvandır? Nesli tükenmiş bir hayvan olan Mamutlar nerede yaşamışlardır, özellikleri nelerdir, hakkında bilgi.

Mamut; Tarih öncesi çağlarda Avrupa’da, Asya’da, Kuzey Amerika’da yaşamış olduğu anlaşılan, bugün ancak taşılı (fosili) bulunan, fil cinsinden, iri, kıllı bir hayvandır.

İlk mamutların Asya’da yaşadığı sanılıyor. Mamutlar hakkındaki en doğru bilgiler, bunların, Sibirya’da bulunan taşıllarından elde edilmiştir. Sibirya’da, bütün vücutları ile, olduğu gibi donarak taşıllaşmış mamutlara Taşlanmıştır. Amerika’da da, kayalara yapışarak taşıllaşmış mamut kalıntıları bulunmuştur. Avrupa’daki eski mağaraların duvarlarında mağara adamlarının yaptıkları mamut resimleri de bu konunun aydınlanmasında faydalı olmuştur.

Mamut, file çok benzerse de, filden daha iridir, boyu 4 m.’yi bulur. Dişleri, çok uzun, yukarı doğru kıvrıktır. Bu dişlerden bazılarının 4 m. olduğu görülmüştür. Bu 4 metrelik dişlerin ağırlığı, 125 kilo kadardır. Bu dişlerden Kuzey yarımküredeki ülkelerde o kadar bol bulunmuştur ki, yıllarca fildişi ihtiyacı bunlarla karşılanmıştır.

Taş devrinde yaşamış olan bu dev hayvanlar, çam ormanlarında, kozalakları, yeni sürgünleri yiyerek beslenirlerdi. Taş Devri insanlarının da bu hayvanları avlayarak yiyecek, giyecek gibi birçok ihtiyaçlarını karşılarlardı. Pleistosen dönemden (günümüzden yaklaşık 500.000 yıl önce) Buzul Çağı’nın sonuna kadar Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya’da yaşamış ve ilkel insanlarca avlanmıştır. Bu ilkel insanlar tarafından yapılmış resim ve kabartmalardan ve Sibirya’da bulunan fosil ve oldukça iyi korunmuş kalıntılardan, mamutun neredeyse yere değecek kadar uzun, kalın ve sık, kızıl tüyleri olduğu anlaşılmaktadır, mamutun başını tepesi oldukça sivri ve yüksek, vücudunun, kuyruğun bulunduğu bölümü ise daha alçaktı; yani yandan bakıldığında vücudunun başı ile sonu arasında bir eğim söz konusuydu. Kulakları küçük ve tüylüydü.

Advertisement
mamut

Kaynak : pixabay.com

Mamut Hakkında İlginç Gerçekler

 • Mamut 9 ila 11 fit boyunda ve 5 ila 7 ton ağırlığındaydı.
 • Asya fili, mamutun yaşayan en yakın akrabasıdır.
 • Mamut, aşırı soğuk ortamda donmayı önlemek için derinin altında uzun, tüylü, açık ila koyu kahverengi veya siyah tüylere ve kalın bir yağ tabakasına (4 inç) sahipti.
 • Mamutun büyük bir kafası, eğimli sırtları olan büyük bir gövdesi ve omuzlarında büyük hörgüçleri vardı. Isı kaybını ve donmalarını önlemek için fillerden daha küçük kulakları ve daha kısa kuyruğu vardı.
 • Mamutun 10 ila 15 fit uzunluğunda büyük, kavisli ve asimetrik dişleri vardı. Dişler, diğer erkeklerle savaşmak ve kurtlar, vahşi kediler ve mağara sırtlanları gibi yırtıcı hayvanlara karşı korunmak için kullanırdı.
 • Mamut dişleri, yaşını (kesitteki halka sayısı), sağlık durumunu (halkanın inceliği veya kalınlığı) ve yılın hayvanın öldüğü zamanı (koyu halkalar yaz için karakteristikti) belirlemek için kullanılabilir.
 • Mamutun beslenmesi yapraklara, meyvelere, böğürtlenlere, kuruyemişlere ve dallara dayanıyordu.
 • Mamut, en yaşlı dişi tarafından yönetilen büyük aile grupları halinde yaşamış ve seyahat etmişti.
 • Mamutun ortalama ömrü 60 yıldı.
 • İlk tam mamut iskeleti 1799’da bulundu. Alman doğa bilimci Wilhelm Gottlieb Tilesius von Tilenau, dişler hariç tüm kemikleri başarıyla birleştirdi (dişlerin uçları dışa doğru yerleştirildi).
 • Büyük buz parçalarına hapsolmuş mamutlar, sağlam kasları ve kan dokusu ile modern günlere kadar “hayatta kalmayı” başardılar.
 • Fransız maceracılar, 19. yüzyılda Kuzey Kutbu’na yapılan seferler sırasında iyi korunmuş mamut leşlerini yiyecek kaynağı olarak kullandılar.
 • Mamutlar, neolitik sanatçılar arasında çok popülerdi. Sadece Fransa’daki Rouffignac mağarası, 158 adet mamut resmine ev sahipliği yapıyor.
 • Mamutlar insanlar için çok önemliydi. Sanat objeleri, müzik aletleri, aletler, mobilyalar ve barınakların yapımında kullanılan et, kemik ve diş kaynağı olarak hizmet ettiler.


5 yorum

Leave A Reply