Freddy Krueger Kimdir?

0
Advertisement

Freddy Krueger Kimdir? Elm Sokağı’nda Kabus filmlerinin karakteri Freddy Krueger özellikleri, hikayesi, korkutucu yönleri hakkında bilgi.

Freddy-KruegerFreddy Krueger Elm Sokağı Kabusları film serisinin ana karakteridir. O filmlerin kötü adamıdır. İlk filmde Freddy’nin birçok çocuğu öldürmesi üzerine deliye dönene anne ve babaların Freddy’i yakmış olduklarını öğreniyoruz. Yüzünün bu iğrenç görüntüsü de bu yanıklardan kaynaklanmaktadır. Freddy ise şimdi intikam peşindedir. Rüyaların sevimli karakteri haline dönüşerek intikamını bölgenin gençlerinden hatta çocuklarından almaktadır.

Freddy filmlerinde kurbanlar uyumamaya çalışırlar. Çünkü uyuduklarında hiçbir şansları yoktur. Freddy rüyalarına girecek ve onları öldürecektir. Freddy’nin en meşhur silahı ise resimde de görebileceğiniz metal elidir.

Bir ki Freddy geri geldi, Üç dört kapıyı ört, beş altı sakın yanından ayırma hacı, yedi sekiz biz sana uyuma deriz, dokuz on Freddy geri dön (ne sinir bozucu bir şarkı değil mi, Freddy filmlerinin meşhur şarkısı, hele bir de çocuklar melodisi ile söylediğinde daha da sinir bozucu bir hal alıyor.

Bana göre Freddy filmlerinin bu kadar başarıya ulaşmasını sağlayıp, Freddy’i dünyaca ünlü yapan en can alıcı nokta Freddy’nin rüyalarda gelmesidir. Genellikle korku filmlerinin uyku saatine yakın izlenmesi, izleyen üzerinde acaba benim de rüyama gelir mi gerilimi yaratır. Nitekim bu mümkündür. Çünkü gerçek dünyada mevcut olamayan canavarlardan korkmaya gerek yokken, sadece rüyalara hakim Freddy rüyamıza girip, öldürmese de korkutur. Rüyaların hakimi olduğu ve rüyalarda en saçma şeylerin bile normalmiş gibi gelip yaşandığı düşünülürse… İşte filmin başarısı buradan geliyor.

Elm Sokağında Kabus filmleri şu ana kadar 9 adet çekilmiş bunların sekizinde Freddy Krueger karakterini Robert Englund canlandırmıştır. Dokuzuncu ve son filmde rolü Jackie Earle Haley almıştır.

Advertisement

Yazan Uğur Sağlam


Yorum yapılmamış

Leave A Reply