Aşkın Sembolü Bildiğiniz Gibi Değilmiş! Meğerse Kadın Kalçasıymış!

1
Advertisement

Aşkın sembolü, kalbin sembolü olarak evrensel kabul gören işaretin kökeni hakkında bilgi. Aşkın sembolünü hep kalp olarak bilirdik ama değilmiş.

Kalp

Bu dünyada ticari olmadan en fazla tanınan sembol kalp işaretidir. Dünyada bu sembolün kullanılmadığı ülke kesinlikle yoktur.

Çoğumuzun içini ısıtan ve seven insanı, aşkı sembolize ettiğine inanılan bu simgenin aslında “kadın kalçası” olduğu iddia ediliyor.

Bu iddianın sahibi ise Amerika Ronaoke Üniversitesi sanat tarihi uzmanlarından Galdino Pranzarone. Pranzarone’ye göre hepimizin bildiği bu sembol aslında binlerce yıl önce doğurgan kadını sembolize eden bir simge ve geniş kadın kalçalarını anlatabilmek için kullanılmış. Doğurganlık özellikle insanlığın ilk dönemlerinde önemli bir özellik olduğundan hem doğurgan kadını hem de bereketli toprakları hep bu şekilde sembolize etmiş atalarımız.

Pranzarone’ye göre kalbin gerçek şekli ile çizilen şeklin bir alakası yok. Hatta kalbin rengi de tam olarak kırmızı değil. Bu şekil ya kadın göğüslerini ya da ters dönmüş kadın kalçası olarak betimlenmiş olabileceğini ileri sürüyor.

Advertisement

Klasik popüler kalp şeklinin ilk görüldüğü kullanıldığı yer ilk çağ dönemlerine ait bir çizimde İspanya’da mağaralarda rastlanıldı. Bu resimlerde kadın kıvrımları bu şekilde tasvir edilmişti.

Bu sembolün kalbi, aşkı, sevgiyi anlatması için aradan çok uzun zaman geçmesi gerekecekti. Kalbi simgelemek için bu sembol ilk defa 15. yüzyılda Avrupa’da soylular tarafından kullanılmaya başlandı. Aşkı anlatan bu sembol oyun kartlarında kullanılırken bir anda aşk mektuplarına da kayıverdi ve burada da kullanılmaya başlandı. Aşk mektuplarından da ağaç kovuklarına yayılan bu sembol günümüze kadar yayıldı ve evrensel sevginin aşkın sembolü olarak kabul edil. Pranzarone’nin iddiaları doğru olsa bile farklı bir sembole geçiş olması mümkün olmasa da bu sembolün kökeni hakkında bilgiler geniş bir kitle tarafından ilgi ile takip edilmekte.


1 Yorum

Leave A Reply