Piramitler Hakkında Kısa Bilgi

0

Dünyanın yedi harikasından birisi olan Antik Mısır Piramitleri ile ilgili kısa ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Mısır Piramitleri

PİRAMİTLER, Eski Mısır’ın anıtsal mezar biçimlerine verilen isimdir. Mısır’ın erken çağlarında kullanılarak basit, dikdörtgen kerpiç yapılar olan mastabalar zamanla gelişerek daha karışık biçimler aldılar. Dış duvarlarda düzenlemeler ve zaman zaman da taş kaplamalar görülür. 3. Sülale’nin ilk kralı Zoser’in Sakkara’da yaptırdığı basamaklı piramit (M.Ö 2635-1615), tarihte bu büyüklükte ilk kez görülen anıtsal taş yapıdır.

Tam anlamı ile piramit olarak nitelendirilebilecek ilk yapı, Snofru’nun (M.Ö 2578-2553) Medium’daki, önce kademeli olarak planlanmış ve sonradan üzeri kaplanmış olan piramididir. En büyük ve en tanınmışları Keops, Kefren ve Mikerinos adlı firavunların Gize’de bulunan piramitleridir. Keops piramidi, kenarlarının her biri 230 metre olan bir kare alan üzerinde yükselir. Yüksekliği, yapıldığında 146 metre günümüzde 137 metre kadardır. Eski imparatorluğun çok sayıda piramidinin yanı sıra, Orta imparatorluk kralları da bu biçimde mezar anıtları yaptırmadılar. Piramit biçiminde mezar anıtları Nübye kralları Napata’da ve Merce’deki nekropollerinde de ortaya çıkarıldı.

Piramitlerin içi, kralın gömüldüğü lahtin bulunduğu mezar odasını saklar. Mezar odasına çoğu kez dolaşık dehlizler (labirent) mezar soyguncularından korunmak için sayısız tuzaklar ve güvenlik önlemleriyle doludur. Bunlara karşın bütün piramitler daha yapıldıkları dönemlerde soyulmuşlardır. Piramidin doğusuna eklenen ve uzun bir yolla “vadi tapınağı” olarak adlandırılan tapınağa bağlanan ölü tapınağıyla birlikte, ölmüş firavunun ölü kültürünün merkezini oluşturur.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply