Sihirbazlık Numaraları ve Sırları (Kolay Olanları)

0
Advertisement

Oldukça basit ve kolay bir şekilde her yaştan kişinin yapabileceği basit ve kolay sihirbazlık numaralarının yapılış yöntemleri.

Fizik, kimya konuları ile ilgili bir çok meraklı oyunları siz de yapabilirsiniz. Bunlar işin sırrını, bilimsel kanunlarını bilmeyenleri çok şaşırtır. Bir türlü akıl erdiremediğimiz hokkabazlıkların da böyle sırları vardır. Bilim kanunlarını bilenler her şeyin iç yüzünü anlarlar. Onları hokkabazlıkla, sihirbazlıkla kimse kandıramaz.

İşte size meraklı birkaç Bunlar, öte yandan, size fizik, kimya konularında yeni bilgiler de kazandıracaktır.

Sihirbazlık Numaraları ve Sırları

SUYA YAPIŞAN PİNGPONG TOPU

Yapışkan kâğıtla, bir pingpong topuna bir parça ip tutturun. Topu musluk suyunun altına doğru tutun. Sonra, ipi yavaş yavaş kendinize doğru çekin. Top size doğru geleceğine, yapışmış gibi, akan suyun içinde kalacaktır. Neden mi?

Advertisement

Çünkü, akan sudaki basınç, çevresindeki havanın basıncından azdır. Böyle olunca da, hava basıncı topu suya doğru iter.

BOŞLUKTA DURAN SİHİRLİ ÇEKİÇ

Çekiç ile cetvelin resimdeki gibi duruşunu, inanılmaz bir sihirbazlık oyunu gibi gösterebilirsiniz. Bunun için, 30 sm. uzunluğunda bir cetveli bir çekice gevşekçe bağlayın. Sonra, resimdeki gibi bir masanın kenarına koyun. Sihirbazlık gerçekleşecek, çekiçle cetvel düşmeden duracaklardır. Çünkü, tam bir kaldıraç meydana gelmiş, ipin meydana getirdiği destek noktasından cetveli yukarı doğru itmiş, çekicin başı da ağırlık merkezini masaya iletmiştir.

Sihirbazlık Numaraları ve Sırları

KİBRİT ÇÖPÜNDEN YAPILAN FÜZE

Bir kibrit çöpü, bir tel raptiye, bir parça da alüminyum çikolata kâğıdıyla evde füze yapabilirsiniz. (Bu numarayı bir yetişkin gözetiminde olmadan çocuklar yapmamalıdırlar.) Tel raptiyeyi, resimdeki gibi kıvırıp, füze rampası olarak kullanacaksınız. Füzemizi meydana getirecek olan kibrit çöpünün başını, 2,5×5 sm.’lik bir çikolata kâğıdı ile, resimdeki gibi iyice sarın. Sonra, tel raptiyeden yaptığınız rampaya yerleştirin. Füzenin başını bir kibritle ısıtırsanız, şimşek gibi bir hızla fırlayıp gittiğini görürsünüz. Neden mi? Çünkü, kapalı yerde parlayan kibrit daha gevşekçe olan alt kısımdan kaçmış, tıpkı füzeler deki gibi, bu tepki kibriti ileri doğru itmiştir. Yalnız, bu deneyi bahçede yaparsanız, daha iyi olur.

Advertisement

Sihirbazlık Numaraları ve Sırları

YÜZÜ KIZARAN FOTOĞRAF

Bir fotoğrafın yüzünü kızartmak, öyle sanıyoruz ki, pek küçümsenecek bir oyun değildir. Önce, deneyi yapacağınız büyükçe fotoğrafın yüzüne fenol-ftaleyn eriyiği sürün. Bu eriyik renksizdir. Yalnız, eriyik deneyi yapmadan biraz önce sürülmeli. Öyle ki, deney sırasında, fotoğrafın yüz kısmı hafifçe nemli olmalı. Bundan sonra, parmağınızı amonyağa batırarak, fotoğrafa yaklaştırın. Amonyak buharlarının etkisi, fotoğrafın yüz kısmının kızarmasına yol açacaktır. Amonyak buharları uçunca, fotoğrafın yüzü gene eski rengini alır.

SİHİRLİ MANTAR

Bir bardağı yarısına kadar doldurduktan sonra, içine bir şişe mantarı atın. Sonra, bırakın herkes mantarı suyun ortasında durdurmaya çalışsın. İstedikleri kadar denesinler, bunu başaramayacaklardır. Siz, bu işi, bardağı resimdeki gibi doldurarak başarabilirsiniz. Suyun taşmamasına, yalnız yüzeyinin hafifçe kubbelenecek biçimde olmasına dikkat edin, yeter. Bu olayın nedeni, suyun yüzey gerilimidir.

OYNAYAN NAFTALİN TOPLARI

Bu eğlenceli oyunu yapmak için, biraz pasta tozu, sirke, birkaç tane de naftalin topu bulmalısınız. Önce yarım çay kaşığı pasta tozunu uzunca bir bardak suda erittikten sonra, suya bir miktar sirke katın. Şiddetli köpürme sona erdikten sonra da, bardağa birkaç tane naftalin topu koyun. Toplar önce dibe batacak, sonra suyun yüzüne çıkacak, sonra gene batıp çıkacaktır. Bu böyle saatlerce sürecektir. Nedeni, karbon-diyoksit zerrelerinin naftalin toplarına yapışarak, bunları kendileriyle birlikte yukarı kaldırmalarıdır. Toplar suyun yüzüne çıkınca, karbondiyoksit gazı u-çar, top gene batar.

Sihirbazlık Numaraları ve Sırları

Bu deneyleri önce kendi kendinize yapın, iyice belleyin. Sonra, arkadaşlarınızın önünde yapar, onları hayli şaşırtırsınız. ilk önce, bunların sırrını anlayamazlar. Bırakın, kendileri düşünüp bulsunlar. Sonra, baktınız ki bulamadılar, işin bilimsel açıklamasını yaparsınız. Onlar da bu fizik, kimya gerçeklerini böylece pek eğlenceli bir biçimde öğrenmiş olurlar, bir daha da hiç unutmazlar. Eğlenerek edinilen bilgi insanın kafasında daha iyi kalır.


Leave A Reply