Doktorlara Sıklıkla Söylenen Yalanlar, Hastaların Sık Söylediği 10 Yalanı

0
Advertisement

Doktora gittiğimizde doktorumuza sıklıkla söylediğimiz yalanlar nelerdir ve bu yalanları aslında neden söyleriz, neden söylememeliyiz?

doktor

Kaynak: pixabay.com

Doktorlara Sıklıkla Söylenen Yalanlar

Alışkanlıklarınız ve sağlığınız konusunda dürüst olunacak bir yer varsa, o da doktorunuzun muayenehanesidir. Utanmayı bir yana bırakın ve doktorunuzu doğru yönlendirmek için doğru cevaplar verin. İşte sık söylenen yalanlar.

İçki İçmiyorum

Doktorunuzdan içki alışkanlığınız varsa, saklamamalısınız. Sağlık sorunlarınız varsa içki alışkanlığınız, test sonuçlarını etkileyip, doktorunuzu yanlış yola yönlendirebilir.

Sigarayı Bıraktım

Sigarayı bıraktığınızı söylemek zararsız gibi görünebilir, ancak sigara içip içmediğini doktorunuzun bilmesi gerekiyor. Sigara bazı ilaçları etkileyebilir ve sahip olabileceğiniz belirtileri açıklamaya yardımcı olabilir. Ayrıca doktorunuz sigarayı gerçekten bırakmanız yolunda size yardımcı olabilir.

Çoğunlukla sebzeyle besleniyorum

Tabi yakınınızda pasta yoksa… Kötü kolestrol ve kilolarınıza beslenme şekliniz sebep olabilir. Bununla birlikte zayıf olup, yine de kötü besleniyor olabilirsiniz. Tahlillerinizdeki istenmeyen sonuçlar beslenme şeklinizden kaynaklanabilir o yüzden doktorunuzun bunu bilmesi gerekiyor.

Spor Yapıyorum

Doktorunuza egzersiz alışkanlıklarınızla ilgili gerçeği söyleyin. Bu sizi nasıl sağlıklı tutacağına karar vermesine yardımcı olacaktır. Her gün spor salonuna gitmiyorsanız, sorun değil. Aktif bir yaşam tarzına sahip olmanın birçok yolu vardır: Yürüyüş yapmak bile çoğu zaman yeterli olacaktır.

Advertisement

Tek Eşliyim

Doktorunuz sizi ahlak testine sokmuyor. Çok kişiyle cinsel ilişki yaşadıysanız, bazı hastalıklar için risk altında olabilirsiniz ve bazı tıbbi sorunları açıklamaya yardımcı olabilir. Doktorun yargılamak için değil, yardım etmek için orada olduğunu unutmayın.

Cinsel Hayatım Harika

Eğer yatak odasında sorun yaşıyorsanız – düşük cinsel dürtü veya ereksiyon sorunları gibi – bu bir hastalık belirtisi olabilir ve doktorunuz bunu bilmeli, özellikle de gençseniz ve sağlıklıysanız. Ayrıca, doktorunuz belirtilerinizi ilaçla tedavi edebilir veya psikolojik tedavi için sevk edebilir.

İyi Hissediyorum

Sizi rahatsız eden küçük şeyleri göz ardı etmeyin – bunlar doktorunuza değerli ipuçları olabilir. Egzersiz yaparken başınız ağrıyor mu? Bu büyük bir sorun gibi görünmeyebilir, ancak ciddi bir şeyin bir işareti olabilir.

İlaç Kullanmıyorum

Bu tehlikeli bir yalan olabilir. Doktorunuz size ilaç yazıyorsa, diğer ilaçlarla reaksiyona girebilir ve sizi hasta edebilir veya başka sorunlara neden olabilir. Uyuşturucu kullanımı da aynı şekilde başka sorunlara neden olabilir. Uyuşturucu alışkanlığınız veya bağımlılığınız varsa, doktorunuza durumunuzu açıklamalısınız.

Bitkisel Takviye Almıyorum

Marketten satın aldığınız vitamin takviyeleri hakkında doktorunuzla tartışmaktan mı korkuyorsunuz? Doktorunuzun bilmesi gerekiyor. Bazı ilaçları başka ilaçlarla aldığınızda veya bazı tıbbi durumlarınız varsa, tehlikeli olabilir.

İlaçlarımı Kullandım

Kronik olarak hasta olan kişilerin yaklaşık yarısı ilaçlarını almaları gereken şekilde almaz. Eğer siz yan etkilerden endişe duyuyorsanız, doktorunuza söyleyin. Bunu ayarlayabilir. Eğer para problemse, maliyeti düşürmenin yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Advertisement


Leave A Reply