Yumurta Hakkında İlginç Bilgiler

0

Yumurta aslında doğanın bir mucizesidr. Yumurta hakkında sayfalar dolusu ilginç bilgi yazılabilir. Ancak bu sayfada bir kaç tanesine yer verdik. İlginç yumurta bilgileri.

yumurta

Her sabah severek yediğimiz yumurtanın ne kadar güçlü olduğunu biliyor musunuz? Yalnız içindeki proteinlerden bahsetmiyorum. Elinize aldığınızda sanki hemen kırılıverecekmlş hissi veren yumurtanın aslında ne sağlam olduğunu aşağıdaki deneylerde siz de görüp gözleriniz İnanamayacaksınız.

Yumurtanın kabuğu

Bu deneyimizde plşlrilmemlş bir yumurtayı arkadaşınıza verin. Ancak dikkat edin yumurtanın hiçbir tarafında çatlak olmasın. Ve arkadaşınızdan yumurtayı iki avucu arasında uzunlamasına tutmasını İsteyin. Yumurtayı böyle tuttuğunda sıkarak kıramayacagına İddiaya > girebilirsiniz. Çünkü yumurtada bir çatlak olmadığı sürece arkadaşınızın kırması İmkansızdır. Yumurtanın kırılmama sebebi İse biçiminden kaynaklanıyor.

Dönen Yumurta

Çig yumurta ile pişmiş yumurtayı, kırmadan ayırt etmeniz gerekirse ne yapacağınızı biliyor musunuz? Bunu çok kolay bir deneyle yapabiliriz.

Çig bir yumurtayı düz bir tabakta döndürün. Sonra da dönmekte olan yumurtaya elinizle hafifçe dokunarak durmasını sağlayın. Ne görüyorsunuz? Yumurta hala dönmeye devam ediyor degll ml? Çünkü çig yumurtanın içindeki sarısı ve beyazı akıcı olduğundan kabuğun İçinde dönmeye devam eder.

Aynı İşlemi bir de pişmiş bir yumurtayla denediğinizde, durdurduktan sonra yumurtanın dönmediğini hareketsiz kaldığını görürsünüz. Yumurtanın İçindeki sarısı ve beyazı piştiği için akıcılıkları gitmiştir. Bu sebeple de bir kez durduğunuzda hareketsiz kalırlar.

Sizlerde yumurta ile ilgili olarak bu sayfada olması gereken bilgileri yorum kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply