Kar İle İlgili 5 Şaşırtıcı Gerçek, Kışın Örtüsü Kar Hakkında Bilmedikleriniz

6
Advertisement

Kar ile ilgili şaşırtıcı bilgiler, Kar, kar tanesinin özellikleri ile ilgili merak edilenler, daha önce duymadığınız ilginç bilgiler.

1- Tüm karlar aynı değildir.

Bunu kayakçılar iyi bilir. Kayakçılar 1900lü yıllarda kar ile ilgili kendi terminolojilerini yaratmışlardır. Bu terminolojide mashed potatoes (patates püresi), cauliflower (karnabahar), stick snow (yapışkan kar) gibi komik tanımlamalar vardır. Bu tanımlamalarda yağan karın yağış şekli ve özellikleri dikkate alınmıştır. Misal kimi karda nem oranı o kadar düşüktür ki (kurudur) kartopu bile yapmak mümkün olmaz. Bazı karlarda ise kaymak çok daha zordur.

2- Kar Tanesi

Uzmanlara göre kar taneleri birçok donmuş buz kristalinin biraraya gelmiş halidir. Kar tanelerinin su içeriği düşündüğümüz daha değişkendir. Ortalama bir kar tanesi 180 milyar su molekülleri oluşur, ancak kar-su oranı, sıcaklık, kristal yapısı, rüzgar hızı vb gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Bugüne kadar kaydedilmiş en büyük kar tanesi 15 inç genişlik ve 8 inç kalınlıkla 28 Ocak 1887’de Fort Kegh Montana’da yağmış ve Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir.

Advertisement

3- Kar Renksizdir

Çoğu kişi karın beyaz veya mavi olduğunu düşünür. Aslında kar renksizdir. Kar kristalleri sayısız küçül yüzeye sahip karmaşık bir yapıdadır ve sonuçta ışığı çok iyi bir şekilde yansıtmayı başarır. Az miktarda güneş ışığı kar tarafından emilir ve kara beyaz görüntüsünü verir.

Havada yoğun bir toz varsa, karın sarı, kırmızı, pembe hatta yeşil olarak yağdığını görmeniz mümkündür. 2007 yılında Sibirya’da portakal rengi, 2010 yılında Rusya’da pembe kar yağmıştır.

4- En Fazla Kar Yağışı

Bir yıl içinde en fazla kar yağışının nerede olduğunu merak ediyorsanız, işte cevap: Mount Baker, Washington State, North Cascades. Burası 1998-99 kışında 1140 inç kar kalınlığı ile dünya rekorunu elinde tutar. Mount Baker volkanik bölgesinin en genç volkanıdır.


5- Kar Fırtınasının Gücü

Tek bir kar fırtınasında 120 atom bombasına eşdeğer enerji taşıyan 39 milyon ton karın yağabildiğini biliyor muydunuz?

Advertisement


6 yorum

Leave A Reply