Hitler Gerçekten İntihar Mı Etti? Hitler’in Ölümüne Dair Komplo Teorileri

0
Advertisement

Hitler ve eşinin intihar ettiğini çürütmeye çalışan komplo teorileri ortaya atılmıştır. Peki gerçekte ne oldu? Hitler’in ölümüne dair komplo teorileri.

Adolf Hitler’in ölümü hakkındaki komplo teorileri, 30 Nisan 1945’te Führerbunker’da intihar ettiği gerçeğiyle çelişiyor. Bu teorilerin çoğu, Hitler ve eşi Eva Braun’un hayatta kaldığını ve Berlin, Almanya ve Avrupa’dan kaçtığını iddia ediyor. Bu teoriler popüler kültürde bir miktar maruziyet gösterse de, bu bakış açıları tarihçiler ve bilim uzmanları tarafından kanıtlanmamış teoriler olarak kabul edilmektedir.

Hitler'in ölümü

Kökeni

Hitler’in intihar etmediği, onun yerine karısıyla kaçtığı efsanesi, ilk kez Mareşal Georgy Zhukov tarafından 9 Haziran 1945’te Sovyet lideri Joseph Stalin’in emirleri üzerine bir basın toplantısında halka sunuldu. Temmuz 1945’teki Potsdam Konferansı’nda Hitler’in nasıl öldüğünü sorduğunda, Stalin “İspanya veya Arjantin’de” yaşadığını söyledi. Stalin hükümeti tarafından yayılan bu deformasyon, çeşitli komplolar için sıçrama tahtası oldu. Batılı güçlerin resmi sonucuna ve Hitler’in 30 Nisan 1945’te kendisini öldürdüğü fikir birliğine rağmen, bu teoriler mevcuttu.

Batılı güçlerin ilk ayrıntılı soruşturması Kasım 1945’te, daha sonra Berlin’in İngiliz sektöründeki karşı istihbarat başkanı Dick White’ın ajanları Hugh Trevor-Roper’ın Sovyet iddialarına karşı konuyu araştırmasını sağlamasıyla başladı. Hitler ve Braun’un Berlin’de intihar nedeniyle öldüğü bulguları 1946’da bir raporda yazıldı ve ertesi yıl bir kitapta yayınlandı. 1947’de Amerikalıların yüzde 51’i Hitler’in hâlâ hayatta olduğunu düşünüyordu.

Hitler'in ölümü

Advertisement

Kanıt

Sınıflandırılmamış FBI belgeleri, Almanya’dan kaçış teorileriyle birlikte Hitler’in iddia ettiği bir takım iddiaları içermektedir. FBI, bu belgelerdeki Hitler’in kaçması ve görülmesi ile ilgili bilgilerin doğrulanamayacağını belirtmektedir.

30 Mayıs 1946’da Sovyetler Hitler’in hayatta kalmasına dair söylentileri araştırırken, Hitler’in gömüldüğü kraterden bir kafatası parçası alındı. Parietal kemiklerin sol parçasında ateşli silah hasarı vardı. Rusya’nın Moskova’daki federal arşivlerinde tutuldu ve onlarca yıldır Hitler’e ait olduğuna inanılıyordu. 2009 yılında kafatası örnekleri Connecticut Üniversitesi’nde Kemik uzmanı bir arkeolog tarafından bir bölümü için DNA testinden geçirildi. Örneklemin 40 yaşın altındaki bir kadına ait olduğu için bulunmuştur.

Bununla birlikte, ne eski Sovyet ne de Rus yetkililer, kafatasının ana delil olduğunu iddia etmedi, bunun yerine Mayıs 1945’te bulunan çene kemiği parçalarına ve iki diş köprüsüne atıfta bulundu. Diş kalıntılarını teyit eden teknisyen Fritz Echtmann’du. Fransız adli patolog Philippe Charlier 2017’de çene kemiği parçalarından birinin üzerindeki dişlerin 1944’te Hitler’den çekilen bir röntgen ile “mükemmel bir uyum” içinde olduğunu doğruladı. Sonuçları Mayıs 2018’de Avrupa İç Hastalıkları Dergisi’nde bildirilen Fransız ekibi tarafından yapılan bu soruşturma, diş kalıntılarının kesin olarak Hitler’in dişleri olduğunu buldu. Charlier’e göre, “Hiç şüphe yok. Çalışmamız Hitler’in 1945’te [Berlin’de] öldüğünü kanıtlıyor.”

Adolf Hitler

Arjantin’e kaçma iddiası

İngiliz yazar Simon Dunstan ve Gerrard Williams’ın Gri Kurt: Adolf Hitler’in Kaçışı gibi bazı eserler, Hitler ve Braun’un intihar etmediğini, aslında Arjantin’e kaçtığını öne sürüyor. Daha sonra Hitler, Şili sınırına yakın Nahuel Huapi Gölü’nün kuzeybatı ucundaki uzak ve zar zor erişilebilir bir yer olan Inalco’da Bavyera tarzı bir köşke taşındı. 1954’te Eva Braun Hitler’den ayrıldı ve kızları Ursula (‘Uschi’) ile Neuquén’e taşındı; ve Hitler Şubat 1962’de öldü.

Hitler’in Arjantin’e uçuşuyla ilgili bu teori, Guy Walters da dahil olmak üzere tarihçiler tarafından reddedildi. Dunstan ve Williams’ın teorisini “çöp” olarak nitelendirerek şunları ekledi: “Komplo teorisyenlerinin hileli fantezilerine hitap ediyor”. Walters, “bu kadar çok insanın böyle büyük ölçekli bir aldatmacayı bu kadar sessiz tutabileceğine inanmanın imkansız olduğunu” iddia ediyor ve hiçbir ciddi tarihçinin hikayeye güvenilirlik vermeyeceğini söylüyor. Walters “komplo teorisyenlerinin iddialarına olan inancını pek geliştirecek çok az şey buldu”. 2014 yılında Dunstan ve Williams’ın kitabını temel alan tartışmalı bir belgesel filmi olan Gray Wolf, Williams tarafından üretildi. Arjantin’de Hitler’i gördüğünü iddia eden geniş bir liste ile sona erdi.

Advertisement


Leave A Reply