Georgy Zhukov Kimdir? Sovyet Ordusu Subayının Hayatı ve Askeri Kariyeri

0
Advertisement

Georgy Zhukov kimdir? Sovyet ordusu subayı Georgy Zhukov biyografisi, yaşam öyküsü, askeri kariyeri ve gerçekler hakkında bilgiler.

Georgy Zhukov

Georgy Zhukov (Kaynak : wikipedia.org)

Georgy Zhukov; Sovyet ordusu subayı: b. Kaluga Eyaleti, Rusya, 1896; d. Moskova, 18 Haziran 1974. Köylülerin oğlu, 1915’te Rus İmparatorluk Ordusu’nda er oldu. 1917’de çavuşluğa yükseldi ve iki kez St. George Haçı ile donatıldı. Rus Devrimi’nden sonra Kızıl Ordu’ya katıldı (1918) ve iç savaş boyunca süvari subayı olarak görev yaptı. Zhukov, Frunze Askeri Akademisi’ne (1928-1931) katıldı ve daha sonra sırasıyla bir süvari alayı, bir tümen (1934) ve bir kolordu (1936) komutanı oldu. Bu dönemde General (daha sonra Mareşal) Semyon K. Timoshenko ile yakından ilişkiliydi ve Sovyet zırhlı kuvvetlerinin gelişiminde öncü rol aldı.

Ocak 1940’ta Zhukov, Rus-Finlandiya Savaşı’nın son aşamalarında Sovyet kuvvetlerinin genelkurmay başkanlığına atandı. Mayıs 1940’ta generalliğe terfi etti ve Ocak 1941’de Kızıl Ordu kurmay başkanı, savunma komiser yardımcısı ve Politbüro’nun yedek üyesi oldu. Ardından Sovyet Ordusunun kapsamlı yeniden örgütlenmesi ve yeniden eğitiminde aktif oldu. Finlandiya savaşı.

Adolf Hitler Haziran 1941’de Rusya’yı işgal ettikten sonra, Zhukov, Yüksek Komutanlığın temsilcisi olarak merkez ve Leningrad cephelerinde savunma operasyonlarında yer aldı. Ekim 1941’de Moskova’nın savunması için toplanan yedek kuvvetlere komuta etmek üzere atandı ve o yılın Aralık ayında Alman taarruzunu durdurdu. Bu arada, Yüksek Komutanlığın Karargahı (Stavka) örgütlenmişti ve Zhukov, 1. savunma komiser yardımcısı ve – Joseph Stalin’in genel yönetimi altında – 2. savunma komiser yardımcısı tarafından desteklenen Sovyet savaş çabalarının sanal şefi oldu. General Aleksandr M. Vasilevski. 1942’de Stalingrad’daki büyük karşı saldırıyı ve ardından Leningrad’ın kurtuluşuyla sonuçlanan operasyonları bizzat organize etti; bu hizmetler için Sovyetler Birliği mareşal rütbesine terfi etti. Savaştaki son ön komutası, Berlin’e karşı büyük taarruzdu (1944-1945).

Dünya Savaşı’ndan sonra Zhukov, Almanya’daki Sovyet işgal kuvvetlerine komuta etti (1945-1946) ve 1946’da savunma bakan yardımcısı ve kara kuvvetleri baş komutanı olarak Moskova’ya geri çağrıldı. Birkaç hafta sonra bu görevlerden alındı ​​ve görünüşe göre Stalin’in askeri itibarını kıskanması nedeniyle Odessa’da belirsiz bir komuta emri verildi. Bununla birlikte, 1952’nin sonlarında, Zhukov, hiçbir zaman açıkça ortaya çıkmadığı için, görevden alındığı her iki görevde birden ve gizlice yeniden görevlendirildi.

Mart 1953’te Stalin’in ölümü üzerine, gizli polis şefi Lavrenti P. Beria’nın tutuklanması ve devrilmesinde önemli bir rol oynadı; Ordu şimdi güçlü bir siyasi güç haline geldi ve Şubat 1955’te Zhukov’un başkanlığındaki ordu desteği, Nikita S. Kruşçev’in Georgi M. Malenkov‘a karşı kazandığı siyasi zaferden, Zhukov’un savunma bakanı olmasından sorumluydu. Haziran 1957’de Vyache-slav M. Molotov ve Malenkov’un Kruşçev’e karşı isyanı, Merkez Komite’ye silahlı kuvvetlerin “kimsenin iktidar için teklif vermesine izin vermeyeceğini” cesurca söyleyen Zhukov tarafından ezildi. Zhukov şimdi, bu yüksekliğe ulaşan ilk Sovyet profesyonel askeri olan Prezidyum partisinin tam üyesi yapıldı. Ancak, Ekim 1957’de bu ve diğer tüm siyasi pozisyonlardan uzaklaştırıldı ve tekrar karanlığa itildi.

Advertisement

1964’te Kruşçev‘in devrilmesinden sonra, Zhukov’un bir kez daha kamusal yaşama dönmesine izin verildi. Askeri törenlerde boy gösterdi ve savaş zamanı anıları, Toward Berlin, Sovyet savunma bakanlığının resmi dergisinde yayınlandı.


Leave A Reply