Adolf Hitler Nasıl Diktatör Oldu? Diktatör Oluşuna Sebep Olan Olaylar Nelerdir?

0
Advertisement

Tarihin en büyük diktatörlerinden Adolf Hitler’in diktatör oluşu, yaptıkları ve ölümüne kadar geçen dönem hakkında kısa bilgi.

hitler

Adolf Hitler Nasıl Diktatör Oldu?

1933 şubatında Reischtag yangını oldu. Hitler bunu fırsat bilerek bir kararname çıkartarak bütün özgürlükleri kısma yoluna gitti. Otuz sosyalist üyeyi hapse attı. 1934’te Hindenburg’un ölmesi üzerine cumhurbaşkanlığını da üzerine aldı, kendisine Führer (önder) unvanını verdi. Bir yandan da, kanlı bir temizleme hareketine girişti. İçlerinde bazı eski arkadaşları da olmak üzere 1.100 kişiyi öldürttü.

Artık muhalefet tamamen yok edilmiş, Komünist, Sosyal-Demokrat ve Katolik Partileri kapatılmıştı. Nazi Partisi’ne karşı en küçük bir muhalefet gösterenler toplama kamplarına gönderiliyor, Yahudiler’e en ağır işkenceler yapılıyordu. Okullarda da Nazi doktrinlerinin öğretilmesine başlanmıştı.

Adolf Hitler, Versailles Antlaşması’nı ortadan kaldırmak eskisi gibi Almanya’yı en büyük askeri kudret haline getirmek istiyordu. Daha 1933’te Almanya’yı Birleşmiş Milletlerden ve Silahsızlanma Konferansı’ndan çıkarmıştı. 1934’te Avusturya Nazileri, hükümeti devirmek için bir harekete girişerek Başbakan Dolfuss’u öldürdüler. Bununla beraber, hareket başarıya ulaşamadı. Hitler, 1935’te, Saar bölgesini, 1938’de de Avusturya’yı Alman topraklarına kattı. Bir yıl sonra, Münih Antlaşması’nı hiçe sayarak, Çekoslovakya’yı aldı. En sonunda aynı yıl Fransa ile İngiltere’nin garantisi altında bulunan Polonya’yı işgale başladı (1 Eylül 1939). İki gün sonra İngiltere ile Fransa Almanya’ya savaş açtılar. Böylece, II. Dünya Savaşı başladı.

Adolf Hitler

Advertisement

Hitler bütün savaş boyunca Almanya’nın tek hakimi olarak kaldı. Bu arada çok şiddetli hareketlere başvurdu. Avrupa’ya bir “yeni nizam” vermek istiyordu. Bunun şartlarından biri de Yahudiler’in yok edilmesiydi. Bu işi sağlamak için toplama kamplarından başka, Auschwitz, Mauthausen gibi yok etme kampları kuruldu. Bütün savaş boyunca buralarda 6.000.000 kişinin öldürüldüğü sanılıyor. Nürnberg mahkemesi sırasında Alman kaynaklarının kabul ettiği sayı 4.500.000’dir.

Savaşı Kaybetmesi ve Sonrası

Almanya’nın savaştaki hakimiyetini kaybettiği zamanlarda Hitler ateşli nutuklar vererek halkı ve orduları galeyana getirmeye çalıştı. 1943’te artık Almanya’nın yenilgisi belirdiği sıralarda bile, Almanya’nın asla yenilmeyeceğini, bir mucize silah sayesinde savaşı kazanacağını ileri sürüyordu. Fakat bütün gayretleri bir sonuç vermedi. 1944 temmuzunda tertiplenen bir suikasttan sonra zamanını daha çok Berchtesgaden’de geçirmeye başladı.

1945 ocak ayından sonra doğrudan doğruya Berlin’deki Başbakanlık binasına yerleşti. Artık savaşın kaybedildiğini anlamıştı. Düşmanlarının eline geçmektense kendi eliyle hayatına son vermek istedi. 29 nisanda metresi Eva Braun’la evlendi. Resmi vasiyetnamesini yazdı. Kari Donitz’i devlet başkanlığına, Josef Goebels’i de başbakanlığa getirdi. 30 nisanda etrafındakilerle vedalaşarak başbakanlık sığınağındaki odasına çekildi ve kendini vurdu. Eva Braun da zehir içerek kendini öldürdü. Daha sonra verdiği talimata uyularak cesetleri yakıldı. Kemikleri bulunamadı.


Leave A Reply