Uyku İle İlgili Şaşırtıcı Gerçekler, Uykunun Sırrını Daha İyi Anlamak

0
Advertisement

Uyku ile ilgili çoğumuzun bilmediği şaşırtıcı gerçekler. Uykunu sırrını anlamanıza yardımcı olacak ilginç uyku gerçekleri.

ay

1. Araştırmalar, yeni ayda daha iyi uyuyacağınızı ve nedenleri belirsiz olsa da, dolunay sırasında daha kötü uyuyacağınızı gösteriyor.

Çoğumuzun bildiği gibi, çeşitli ay evrelerinin gezegen üzerinde farklı etkileri vardır. Bu nedenle, bu aşamaların insan vücudu üzerinde belirli etkileri olup olmadığını anlamak için birkaç çalışma yapılmıştır. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ve Basel Üniversitesi ile İsviçre Uyku Tıbbı Merkezi’nden bir araştırmacı ekibi, dolunayın normalden daha az uykuya neden olabileceğini belirten bir araştırma makalesi yayınladı. İsveç’teki Gothenburg Üniversitesi araştırmacıları tarafından daha sonraki bir çalışma, ay evrelerinin uykumuzla bağlantısı üzerinde daha fazla durduğunu vurguladı. Ancak araştırmalara rağmen, ayın uykumuzu nasıl etkilediğini kesin olarak söyleyebilecek kesin bir çalışma yoktur.

göz kırpma

2. İnsanların gözleri açık olarak şekerleme yapmaları ve tamamen farkında olmamaları mümkündür.

uyuya kalmak

3. Yattığınızda 5 Dakikadan Kısa Sürede Uykuya Dalmak Uyku Yoksunluğu Çektiğinizi Gösterir.

Normalde, uykuya dalmak 10-15 dakika sürer, bu nedenle başınızı yastığa koyar koymaz, sadece ilk beş dakika içinde uykuya dalmak, uyku yoksunluğu veya narkolepsi gibi diğer sorunlar anlamına gelebilir.

ampul

Advertisement

4. Thomas Edison ampulü icat etmeden önce, insanlar daha uzun uyurdu.

Thomas Edison ampulü icat etmeden önce insanlar gece yaklaşık 10 saat uyku uyurlardı. Oysa bugün, insanlar hafta içi geceleri yaklaşık 6,9 saat ve hafta sonları her gece 7,5 saat uyuyor.

uyku

5. Narkoleptikler her an meydana gelebilen ani “uyku atakları” yaşayabilir.

Narkolepsi aşırı uyku hali, uyku felci, halüsinasyonlar ve bazı durumlarda katapleksi atakları ile karakterize bir uyku bozukluğudur.

uykulu

6. İsteyerek uykusunu erteleyen tek memeli insandır.

Yapacak çok şey ve bizi uyanık tutabilecek birçok dikkat dağıtıcı şey olduğu için, insanların kendi iradeleriyle uykuyu gerçekten geciktiren tek memeliler olduğu bilinmektedir. Diğer memeliler uyku zamanı uyurlar. Oldukça anlaşılabilir bir durum gerçekten. İnsan haricindeki memelilerin uykularını kaçıracak sorumlulukları, aktiviteleri ve hobileri yok.

uyuyan civciv

Advertisement

7. Bilim adamları, hayvanların da insanlar gibi REM uykusu sırasında rüya görüp görmediğini bilmiyorlar.

REM uykusu, rüyalar, hızlı göz hareketleri ve uzuvların ve gövdelerin felci ile karakterize edilir ve birinin uyku sırasında yaralanmasını önler. REM uykusu haricinde, rüyalar yaygın değildir ve vücut felç değildir. Narkolepsi olmayan kişilerde, REM uykusu, REM olmayan uyku ve uyarılma, uykunun aşamalarıdır.

eski televizyon

8. Bugün insanların %75 i Renkli Rüya Görüyor ama Eskiden Öyle değildi…

Eva Murzyn tarafından Dundee Üniversitesi için yürütülen bir çalışmada, çocukken sahip olduğunuz televizyonun türü ile rüyalarımız arasında bir ilişki var. Günümüzde 25 yaşın altındaki çoğu insanın renkli rüya gördüğü söylenirken, siyah beyaz TV’ye (büyük olasılıkla 55 yaşın üstünde olan) maruz kalanlar da bugüne kadar siyah beyaz rüya görüyorlar. Renkli televizyondan önce insanların sadece %15 i renkli rüya görüyordu.

Yunuslar

9. Balinalar ve yunuslar tam anlamıyla yarı uykuya dalar. Beyninin her iki tarafı sırayla uyanık kalır.

Yunuslar nefes almak için bilinçli olmak zorundadır. Bu, tam bir derin uykuya giremeyecekleri anlamına gelir, çünkü o zaman boğulurlar. Yunuslar beyninin yarısının bir seferde uymasına izin vererek bunu “çözdüler”. Bu, yunuslar üzerinde EEG çalışmaları yapılarak belirlenmiştir.


Leave A Reply