Hayaletleri Görmek Mümkün Mü? Bilim Bu Konuda Ne Diyor?

1
Advertisement

Hayaletlere inanır mısınız? Peki hiç hayalet gördünüz mü? Gördüğünü iddia edenler yalan mı söylüyor? Peki bu konuda bilim ne diyor?

Hayaletler, goblinler ve hortlaklar gerçekten yok, değil mi? Her şey kime sorduğunuza bağlı!

Bir şeyi açık bir şekilde ele alalım: Şu ana kadar hayaletlerin var olduğu fikrini destekleyen hiçbir bilimsel kanıt bulunmuyor. Ancak bu insanların inanmasını engellemez.

hayalet

2013 Huffington Post / YouGov anketine göre Amerikalıların yaklaşık yüzde 45’i hayaletlere inanıyor. 2009 Pew araştırma anketine göre her beş kişiden biri – yüzde 18 – bir hayalet gördüklerini düşünüyor. Aynı Pew anketine katılanların yüzde 29’u ölülerle temas halinde olduklarını söyledi.

Peki hayaletlere olan inanç nereden geliyor? Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hayalet inancının bir kısmı kültürel inançlara dayanıyor – ölümden sonra hayatın olduğu yaygın olarak kabul edilen inanç gibi. Ama inanmanın diğer yönleri? Hepsi beyninizde. İşte neler olabileceği.

Advertisement

Karanlıkta Ruhları Görmek?

Doğal stres tepkimizin bir yan etkisi. Korku veya stres zamanlarında – geceleri yalnız yürürken, arkanızda bir ayak sesi duyduğunuzu düşünün – artan farkındalıktır. Kalbiniz hızlanmaya başlayacak ve çevrenizin aşırı farkında olmaya başlayacaksınız. Bu gelişmiş farkındalık, havadaki hareketleri hatta vardiyaları algılamanız anlamına gelebilir ve muhtemelen onu bir ruha bağlayabilirsiniz.

Bazı kanıtlar bu teoriyi destekliyor. Birleşik Krallık’taki araştırmacılar paranormal deneyimler bildirenlerin zihinsel durumlarını incelediğinde, insanların stres altındayken hayaletleri (veya diğer paranormal varlıkları) görme olasılıklarının daha yüksek olduğunu keşfettiler. Başka bir deyişle, çevrelerinin hiper-gözlemci olma olasılığı daha yüksek olduğunda.

Koruyucu bir kalkan mı?

Ölülerle temas etme inancı, hayaletlere genel bir inançtan daha yaygındır ve bunun bir nedeni de beynimizin doğal koruyucu mekanizmaları olabilir. Bir düşünün: Sevdiğiniz birinin kaybı gibi travmatik bir deneyim yaşadığınızda, umutsuzca cevaplar ve rahatlık aramak doğaldır. Örüntü algılama uzmanı Jennifer Whitson’ın BBC’ye söylediği gibi, “[beyin]nesnel olarak kontrol edemezse, çevremizde olmayanları algılar.”

Bu, üzüntünüzle başa çıkmak için sevdiğiniz kişinin varlığını algılamak veya sizi izlediğine dair işaretler yorumlamak anlamına gelebilir. Ve elbette, rüyanızda sevdiğiniz kişiyi görmek, normal yas sürecinin bir parçası olduğu anlamına gelir.

Gerçek Bir Nörolojik Sorun mu?

Bazı doğaüstü olaylar doğal beyin süreçlerinden kaynaklansa da, diğerleri bir şeyin yanlış olduğuna dair bir işaret olabilir. Beyninizin vizyonu işleyen kısımlarını etkileyen bozukluklar “poltergeistler” hareketli nesneleri görmenizi sağlayabilir. Beynin öz farkındalık alanlarıyla ilgili sorunlar, size yakın bir varlık hissetmenizi sağlayabilir. Ve elbette, algınızla uğraşan başka herhangi bir şeyin – uyuşturucu, alkol, uyku yoksunluğu – bir etkisi olabilir.

Kısaca

Çoğu insan ölümden sonraki yaşama inandığından, ölülerin bize görünebileceğine veya bizimle iletişime geçebileceğine inanması şaşırtıcı değildir. Bir hayalet ya da ruhla teması algılamak normal yas sürecinin bir parçası olabilir ve stresli bir durumda beyninizin nasıl çalıştığını bile size söyleyebilir.

Advertisement

Hayaletlere gerçekten inansanız da inanmasanız da, en sevdiğiniz hayalet hikayenizi paylaşın veya perili bir evi ziyaret edin – ve deneyimin size heyecan vermesine izin verin.


1 Yorum

  1. hayalet diye birsey yoktur, ruhlarimiz biz oldukten sonra arafa gidiyor, sizin hayalet diye adlandirdiginiz varliklar 3 harfliler

Leave A Reply