İnsanlığın Yakın Tarihinin En Büyük Diktatörü Adolf Hitler Hayatı

0
Advertisement

Adolf Hitler Kimdir? İnsanlık tarihinin son dönemlerinde yaşamış en büyük diktatör ve katili olan Adolf Hitler’in hayatı hakkında bilgiler.

Adolf Hitler

Adolf Hitler – Yakın tarihin gördüğü en büyük diktatörlerden biridir

  • Doğum: 20 Nisan 1889, Braunau am Inn, Avusturya-Macaristan
  • Ölüm: 30 Nisan 1945, Berlin, Almanya
  • En çok bilinen ve nefret edilen özellikleri: II. Dünya Savaşı ve Holokost’u başlatması.

Biyografi:

Adolf Hitler, 1933’ten 1945’e kadar Almanya’nın lideriydi. Nazi partisinin lideriydi ve güçlü bir diktatör oldu. Hitler, II. Dünya Savaşı’na Polonya’yı işgal ettikten sonra birçok Avrupa ülkesini işgal ederek başladı. Ayrıca başlattığı soykırım ile başta Yahudi ve Çingeneler olmak üzere büyük bir grubu hedef almıştır.

Hitler nerede büyüdü?

Adolf, 20 Nisan 1889’da Avusturya ülkesinde Braunau am Inn adında bir şehirde doğdu. Hitler’in mutlu bir çocukluğu yoktu. Hem annesi hem de babası oldukça genç öldü ve ailesindeki erkek ve kız kardeşleri de öldü.

Adolf okulda iyi sonuçlar alamıyordu. Sanatçı olma hayalini sürdürmek için Avusturya, Viyana’ya taşınmadan önce birkaç tane okuldan atıldı. Viyana’da yaşarken, Hitler çok fazla sanatsal yeteneğe sahip olmadığını anladı ve çok geçmeden çok fakirleşti. Daha sonra mimar olma umuduyla Almanya’nın Münih kentine taşınacaktı.

Birinci Dünya Savaşı’nda Asker

Birinci Dünya Savaşı başladığında Hitler Alman ordusuna katıldı. Adolf Hitler savaştaki cesareti için iki kez Demir Haç ile ödüllendirildi. I. Dünya Savaşı sırasında Hitler güçlü bir Alman vatanseveri oldu ve savaşı sevmeye başladı.

Hitler'in ölümü

Advertisement

Güç Artışı

Savaştan sonra Hitler siyasete girdi. Birçok Alman savaşı kaybettiği için üzgündü. Ayrıca, sadece Almanya’ya karşı savaşı suçlamakla kalmayan, aynı zamanda Almanya’dan toprak alan Versay Antlaşması’ndan da memnun değillerdi. Aynı zamanda Almanya ekonomik bir bunalım içindeydi. Birçok insan fakirdi. Depresyon ve Versay Antlaşması arasında, Hitler’in iktidara gelme zamanı gelmişti.

Siyasete girdikten sonra Hitler konuşma yaparken yetenekli olduğunu keşfetti. Konuşmaları güçlü insanları etkiledi ve söylediklerine inandılar. Hitler Nazi partisine katıldı ve kısa süre sonra lideri oldu. Almanya’ya lider olursa Almanya’yı Avrupa’da büyüklüğe kavrayacağına söz verdi. 1933’te Almanya Şansölyesi seçildi.

Şansölye olduktan sonra Hitler’i kimse durduramadı. Önce ülkede ne kadar solcu ve sosyalist varsa yani yapacaklarına karşı çıkacak ne kadar insan varsa onları ya yok etti ya da ülke dışına kaçmaya zorladı. İdolü İtalya Benito Mussolini‘yi faşist bir hükümetin nasıl kurulacağı ve diktatör olacağı konusunda inceledi. Yakında Hitler Almanya’nın diktatörü olacaktı.

II. Dünya Savaşı

Almanya’nın büyümesi için Hitler ülkenin daha fazla toprağa veya “yaşam alanına” ihtiyacı olduğunu düşünüyordu. Önce Avusturya’yı Almanya’nın bir parçası olarak ilhak etti ve ardından Çekoslovakya’nın bir kısmını ele geçirdi. Ancak bu yeterli değildi. 1 Eylül 1939’da Almanya Polonya’yı işgal etti ve II. Dünya Savaşı başladı. Hitler, Japonya ve İtalya ile birlikte Mihver devletleri adı altında ittifak kurdu. İngiltere, Fransa, Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin oluşturduğu Müttefik Güçleriyle savaşıyorlardı.

Hitler’in orduları Avrupa’nın çoğunu ele geçirmeye başladı. Blitzkrieg veya “yıldırım savaşı” olarak adlandırılan tarzda hızla saldırdılar. Yakında Almanya, Fransa, Danimarka ve Belçika dahil Avrupa’nın çoğunu ele geçirecekti.

Ancak Müttefikler bu yayılmaya karşılık verdi. 6 Haziran 1944’te Normandiya çıkarmasını yaptılar ve kısa süre sonra Fransa’yı kurtardılar. Mart 1945’te Müttefikler Alman ordusunun çoğunu yendiler. 30 Nisan 1945’te Hitler intihar etti.

Advertisement
Adolf Hitler'in Ölmeden Önceki Son Sözleri

Adolf Hitler’in Ölmeden Önceki Son Sözleri

Holokost ve Etnik Temizlik

Hitler, insanlık tarihinde işlenen en korkunç suçlardan bazılarından sorumluydu. Yahudi ve çingenelerden nefret ederdi ve onları Almanya’dan yok etmek istedi. Yahudi halkını II. Dünya Savaşı sırasında 6 milyon Yahudi’nin öldürüldüğü toplama kamplarına gitmeye zorladı. Ayrıca engelliler de dahil olmak üzere katlettiği başka insanlar ve ırklar vardı.

Hitler hakkında gerçekler

  • Hitler sirki, özellikle de akrobatları severdi.
  • Ne kadar sıcak olursa olsun, paltosunu asla çıkarmadı.
  • Egzersiz yapmazdı ve sporu sevmedi.
  • Hitler, I. Dünya Savaşı sırasında hardal gazı saldırısından geçici olarak körlük yaşamıştır.
  • Schnitzel adında bir kedisi vardı.


Leave A Reply