Telefonun İcadı İle İlgili Kısa Bilgi

0
Advertisement

Telefonun icadı daha doğrusu telefonun gerçek icat eden kişinin kim olduğu ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız

Telefonun İcadı İle İlgili Kısa Bilgi

Tartışmalı da olsa telefonu icad eden kişi olarak Alexander Graham Bell olarak kabul edilmiş ve 2002 yılına kadar tarihe de bu şekilde geçmiştir. Ancak birçok bilim tarihçisi ve komplo teorisyencilerinin ellerinde telefonun gerçek mucidinin bir İtalyan göçmeni ANTONİO MEUCCİ olduğuna inandıracak belge ve bilgiler bulunmaktadır. Hatta 2002 yılında bu konu hakkında Amerikan Temsilciler Meclisinin bir kararı bulunmakta ve telefonun gerçek mucidinin artık Antonio Meucci olduğu yönünde kabul gören bir gerçek vardır.

İtalyan mucit Antonio Meucci Floransa’da yapmış olduğu çalışmalarda bakır tellerin sesi iletebildiğinikeşfetmiştir. Sonrasında Küba’ya giden ve çalışmalarına orada devam eden Antonio Meucci daha sonra Amerika’ya göç etti.

Antonio Meucci’nin eşi felç olunca atölye ile ev arasında ilk telefon hattı olarak kabul edilen hattı çekti ve New York’da halka bu olayı göstermek için bir gösteri dahi yaptı. Amerika’da o dönemde İtalyanca yayın yapan gazetelerde de bu olay haber olarak yayınlanmıştır. Ancak Antonio Meucci ,’nin şansı yaver gitmedi. Cihazına bir türlü patent alamadı. Antonio Meucci Western Union Telgraf şirketine maddi destek bulabilmek adına cihazı ile ile ilgili bilgiler ve prototip verdi ancak enteresan bir şekilde şirketten ne bir yetkili ile görüşebildi ne de çalışmalarını geri istediğinde “bize verdikleriniz kayboldu” denilerek cihaz geri verilebildi.

Tesadüf o ki bu Western Union Telgraf laboratuarında Alexander Graham bell’de çalışmalar yapmaktaydı. İki yıl sonra Alexander Graham bell telefon için patent başvurusunda bulunda ve hemen aldı. Bunu gören Antonio Meucci bunun için patent ihlal davası açtı. Davayı da kazanmak üzere iken bir gemi yolculuğunda yanarak enteresan bir şekilde can verdi. Antonio Meucci öldükten sonra dava düştü ve Alexander Graham bell telefonun mucidi olarak kabul edildi. Taa ki 2002 yılına kadar bu böyle kabul edilmişti ancak o tarihte Amerikan temsilciler Heyeti bir çok kuruluşunda bu işin peşine düşmesi ile telefonun gerçek mucidinin Antonio Meuicci olduğunu kabul etmiştir. Özellikle İtalyan gazteeler bu haberi büyük bir sevinç ile karşılamış ve Alexander Graham Bell’den “hırsız” diye bahsedilmiştir.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply