Mussolini, Faşizmin Kurucusu Olan İtalyan Diktatörünün Hayatı ve Hakkındaki Gerçekler

0
Advertisement

Benito Mussolini kimdir? Faşizmin kurucusu olan ve 2. Dünya Savaşında Hitler ile birlikte büyük insan kıyımlarına sebep olan diktatör Benito Mussolini hayatı hakkında bilgiler.

Mussolini

Kaynak: commons.wikimedia.org

Benito Mussolini (1883 – 1945), İtalyan siyaset ve devlet adamıdır, faşizmin kurucusu ve aynı zamanda bir diktatördür. Benito Mussolini bir politikacı ve gazeteciydi ve İtalya’da diktatör olan ve daha sonra kendi halkı tarafından öldürülen faşizmin kurucusuydu. Benito Amilcare Andrea Mussolini, 29 Temmuz 1883’te Dovia di Predappio, Forli, İtalya’da Katolik öğretmeni Rosa ile sosyalist ve demirci Alessandro’nun çocuğu olarak dünyaya geldi. Mussolini zeki bir çocuk ve gençti, ancak zorba olarak biliniyordu ve sık sık okuldan atıldı. 1901’de öğretmenlik sertifikası aldı, ancak 1902’de sosyalizme olan inancını geliştirmek için İsviçre’ye taşındı. Sosyalizme olan tutkusu nihayet örgütten atılıp faşizmi kurduğunda değişti. 1922’de İtalya’nın 27. Başbakanı oldu ve beş yıldan az bir sürede diktatör oldu.

Mussolini, İtalya’nın Romagna bölgesinde, Dovia kasabasında doğdu. Annesi öğretmen, babası nalbanttı. Mussolini, 14 yaşındayken Mussolini Dovia yakınında Salesyalı papazların işlettikleri bir okula gönderildi. Mussolini okulun sıkı hayatına uyamıyordu. Kısa bir müddet sonra okuldan kovuldu. Daha sonra Forli’de başka bir okula gitti, orasını bitirdi. Bir ara ilkokul öğretmenliği yaptı. 1902’de İsviçre’ye gitti, geçimini işçilikle sağladı. Bir yandan da iktisat ve siyasal bilgiler öğrenimi yapmaya vakit buldu.

1904’te İtalya’ya döndü. 1909’da gazeteciliğe başladı. Bu sıralarda milliyetçilerle temasa geçti. 1912’de sosyalist partinin organı «Avanti» gazetesinin yazı işleri müdürü oldu. 1914’te sosyalist partisinden atıldı. 1915’ten 1917’ye kadar cephede savaştı. Yaralanınca ordudan ayrıldı.

Mussolini, 1919’da ilk Faşist topluluğunu kurdu. Eski Roma’nın şaşaalı devrini yeniden yaşatmak hevesine kapılmıştı. 1922’de Faşistler adamakıllı kuvvetlendiler, İtalyan hükümetini korkutacak hale geldiler. Kral III. Vittorio Emanuele Faşistlerle başa çıkamıyacağını anlayınca, idareyi Mussolini’ye bıraktı. Mussolini, böylece hiç kan dökmeden İtalya’nın başbakanı oldu.

Mussolini İtalyanlar adına Lozan görüşmelerine katılmıştır.

Mussolini İtalyanlar adına Lozan görüşmelerine katılmıştır.

İtalya’yı dünya çapında modern bir devlet haline getirmeyi amaçlıyordu. Bu arada İtalyan vatandaşlarının özgürlüklerinin kısıtlanması yolunda önemli adımlar atıp bunu başardı. Yalnız, diktatörlüğünün ilk yıllarında halka kendini sevdirmişti. Millete boş bir gurur aşılamaya, bu arada savaşçı bir akım yaratmaya çalışıyordu. Bu gayretlerin sonucu olarak, 1935’de Habeşistan’a karşı savaş açtı, 1936-39 İspanya İç Savaşı’nda General Franco’yu destekledi, daha sonra da Mihver devletleri’nden biri olarak, Almanya ve Japonya ile birlikte, İtalya’yı II. Dünya Savaşı’na sürükledi.

Advertisement

Savaşta İtalya yenilince Mussolini İsviçre’ ye kaçmak istedi. Yıllardan beri sevgilisi olan Clara Petacci de yanındaydı. Mussolini ile sevgilisi tevkif edildiler, Clara Petacci’de Mussolini ile birlikte istediğini söyleyince ikisi beraber idam edildiler. Cesetleri Milano’yo götürüldü ve günlerce halka teşhir edildi.

Il Duce

Benito Mussolini Hakkında İlginç Gerçekler

 • Benito Mussolini, yaklaşık 20 yıl İtalya Başbakanı olarak görev yaptı.
 • Benito Mussolini, Benito Amilcare Andrea Mussolini, Il Duce olarak da bilinir.
 • Benito Mussolini’nin Arnaldo adında bir erkek kardeşi ve Edvidge adında bir kız kardeşi vardı.
 • Benito çocukken okulda zorbaydı. Bir öğrenciyi bıçakla elinden bıçakladı.
 • İsviçre’de birkaç yıl kaldıktan sonra Mussolini İtalya’ya döndü ve İtalyan Ordusuna katıldı.
 • 1909’da Mussolini Avusturya’ya taşındı, ancak siyasetine yönelik tutumu ve eleştirisi onu kovdu ve İtalya’ya taşındı.
 • Kısa bir okul öğretmeni olarak görev yaptıktan sonra Benito Mussolini gazeteci oldu.
 • 1917’de Mussolini, siperinde bir havan bombasının patlaması ve vücuduna 40’tan fazla metal parçasının girmesinden sonra İtalyan Ordusu’ndan terhis edildi.
 • Benito Mussolini 1919’da ilk faşist partiyi kurdu ve 1943’e kadar lideriydi.
 • Benito Mussolini’nin partisine İtalya’nın ulusal faşist partisi Fasci di Combattimento adı verildi.
 • Benito Mussolini, 1922’de seçildiğinde İtalya tarihinin en genç başbakanı oldu.
 • Benito Mussolini’nin ordusu, o iktidardayken Etiyopya’yı işgal etti ve 1936’da ülkenin kontrolünü ele geçirdi.
 • Adolf Hitler, Mussolini’yi Etiyopya’yı alması için destekledi.
 • 1939’da, Adolf Hitler ve Benito Mussolini, Mussolini’nin Hitler’den ilk başta hoşlanmamasına rağmen, ‘Çelik Paktı’nı imzalayarak müttefik oldular.
 • Mussolini, Hitler’in Yahudilere yönelik ideallerini benimsemiş ve onlara karşı aynı ayrımcılık politikalarını başlatmıştır.
 • 1940’ta Mussolini Yunanistan’ı işgal etti.
 • 1941’de Mussolini’ye karşı bir askeri darbe Hitler’in Nazileri tarafından engellendi.
 • Mussolini, Nazilerin Avrupa’da zemin kazanması ve Hitler’in planlarını gizli tutması nedeniyle Hitler’den memnun kalmadı.
 • Hitler, 1943’te Mussolini’yi kuzey İtalya’daki İtalyan Sosyal Cumhuriyeti’nin başkanı yapmak için bir emir verdi.
 • Haziran 1944’te Müttefikler Roma’yı kurtardı ve İtalya’nın kontrolünü ele geçirmek için yürüyüşlerine devam ettiler.
 • Mussolini ve sevgilisi İtalya’dan İsviçre’ye kaçmaya çalıştı, ancak 27 Nisan 1945’te ele geçirildi.
 • Benito Mussolini, 28 Nisan 1945’te metresi Claretta Petacci ile birlikte idam edildi. Cesetleri idam edildikten sonra Milano’da bir meydanda sergilendi.
 • İtalyanlar Mussolini’den kurtuldukları için mutluydular. Roma’yı eski ihtişamına kavuşturmak için verdiği ilk sözler, iktidara olan açlığında kaybolmuştu.


Leave A Reply