UFO Nedir? UFO’nun Açılımı Nasıldır? Tarih Boyunca UFOlar ve Ufoloji

0

UFO nedir? UFO nun açılımı nasıldır? Gerçekten de UFO lar var mıdır? UFO ların tarihçesi, IFO lar nelerdir? Ufoloji nedir? Hakkında bilgi.

UFO (Unknown Flying Object)

UFO, tanımlanamayan uçan cisimdir. (Unknown Flying Object)

II. Dünya Savaşı’ndan bu yana göklerde binlerce garip ışık ve şekil görülmüştür. İnsanlar genellikle bunların uzaydan gelen uzay araçları olduğuna inanırlar. Ancak, UFO gözlemlerinin birçoğunun açıklanabilir daha başka nedenleri olduğu anlaşılmıştır.

ufo

İnsanlar yüzlerce yıldır, gökte garip cisimler gördüklerini bildirmişlerdir. Ancak II. Dünya Savaşı’nın sonundan beri gözlem rakamları bir hayli fazlalaşmıştır.

1950 ve 1960’larda özellikle ABD’de binlerce UFO görülmüştür. ABD Hava Kuvvetleri 1948 ile 1969 arasında 12.000’in üzerinde UFO bildirildiğini kaydetmiştir. 1969’dan itibaren resmî rapor tutulmamış; fakat UFO gözlemleri dünyanın diğer ülkelerinde devam etmiştir.

UFO gözlemlerinin bildirilmesiyle ilgili birkaç bilimsel çalışma yapılmıştır. En önemlilerinden biri 1969’da ABD Hava Kuvvetleri tarafından yayımlanmıştır. Bilim adamları UFO gözlemlerinin birçoğuyla ilgili mantıklı açıklamalar bulmayı başarmıştır. Sıradan olmayan bulut oluşumları ‘uçan dairelere’ oldukça benzeyebilmektedir. Diğer gözlemlerin meteor, roketler, yapay uydular veya gökte yüksekteki bulut katmanlarından yansımalar olduğu bulunmuştur.

Bütün gözlemler bu şekilde açıklanamamıştır; fakat bilim adamlarının çoğu UFO’ların uzaydan gelmediklerine ikna olmuştur. Ancak, çok sayıda kişi hâlâ UFO’lara inanmaktadır ve konu üzerine birçok kitap yazılmış, filmler ve TV programları yapılmıştır.

• 1947’de Washington (ABD) üzerindeki bir pilot gökte uçan dairelere benzer yuvarlak cisimlerin uçtuğunu bildirmiştir. Sonuç olarak ‘uçan daire’ UFO için kullanılan bir ad hâline gelmiştir.

ufo

Tanımlanmış uçan nesneler (IFO’lar)

Çalışmalar, bildirilen tüm UFO gözlemlerinin % 50-90’ının daha sonra tanımlandığını tahmin etmektedir. Genellikle % 10-20 asla tanımlanamamıştır. Çalışmalar ayrıca çok az UFO nişangahının aldatmaca olduğunu (diğer insanları kandırmaya çalışan insanlar tarafından) göstermektedir. Çoğu UFO aslında garip görünen doğal veya insan yapımı nesnelerdir.

IFO’ların % 80-90’ı üç farklı şeyden biri olarak tanımlanır:

astronomik nedenler (örneğin: gezegenler, yıldızlar veya göktaşları)
uçak
balonlar (hava balonları dahil)

IFO’ların % 10-20’si diğer nesnelerdir (kuşlar, bulutlar, projektörler vb.)

Ufoloji

Ufoloji, raporların, görsel kayıtların, iddia edilen fiziksel kanıtların ve tanımlanamayan uçan cisimlerle (UFO) ilgili diğer fenomenlerin incelenmesidir. UFO raporları yıllar boyunca hükümetler, bağımsız gruplar ve bilim adamları tarafından çeşitli soruşturmalara tabi tutulmuştur. Bununla birlikte, bir alan olarak ufoloji akademi tarafından benimsenmemiştir ve bilim topluluğu tarafından sahte bir bilim olarak kabul edilmektedir.


Leave A Reply