Ağaçta Sanat Eseri Yetiştirmek, Full Grown

0
Advertisement

Ahşap bir mobilya üretmek için ne yaparsınız? Ağaçları kesersiniz ve uygun parçaları uygun aletler ile birleştirip bir mobilya oluşturursunuz.

Basit olarak bir mobilya ve ya benzeri aksesuarlar bu şekilde yapılır. Derbyshire merkezli bir firmanın mobilya tasarımcısı konumunda yer alan Gavin Munro ise olaya çok daha farklı bakmış.

Ağaçları bir sandalye formunda büyümeye zorlarsak eğer bunun sonucunda bir kaç yıl sonra sandalye hasadı yapılabileceğini düşünerek yola koyulmuş. Annesinin bahçesinde yaptığı çalışmalar sonuç vermiş ve “Full Grown” ismini verdikleri konseptleri hayat bulmuş.

Aslında canlı bitkilere şekil vererek mobilya üretmek fikri Antik Yunanlılarda ve Mısırlılarda var olan bir düşünceydi. hatta benzer uygulamaları da yaptıkları biliniyormuş. Full Grown ise biraz daha farklı. Tüm çiftlik sandalye ya da benzeri objelerin doğal yollar ile büyüyüp hasat edilmesi üzerine kurulu. Bir hasadın gerçekleşebilmesi için ise 3n az 4 ile 8 yıl arasında bir sürenin de geçmesi şart.

Full Grown’un bir diğer başarısı ise ilk prototip olarak ürettikleri söğüt sandalyelerinin İskoçya Ulusal Müzesinde sergilenmeye hem de kalıcı olarak karar verilip envantere işlenmiş olması. Bu da onları yaptıkları iş konusunda iyice alevlendirmiş durumda. Full Grown ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz arama motorlarında Full Grown diye ararsanız  sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Advertisement

Advertisement


Leave A Reply