Ay Neden Farklı Şekillerde Görünür?

0
Advertisement

Ayın evreleri neden oluşur? Ay Neden Farklı Şekillerde Görünür? Ay neden gökyüzünde şekil değiştirir? Ayın evrelerinin oluşumu hakkında bilgi.

ay-evreleri

Ay Neden Farklı Şekillerde Görünür?

Ay neden biçim değiştirir?

Gerçekte Ay’ın biçimi değişmez. Değişen, Ay’ın Güneş’ten aydınlanan bölümüdür. Geri kalan kısım karanlıkta kalır ve çok zor görülür ya da görülemez. Ay, Güneş’ten gelen ışınlarla aydınlanır. Ay’ın Dünya çevresindeki bir turu dört hafta sürer. Bu tur sırasında Ay’ın aydınlık ve karanlık yarımkürelerini değişik açılardan görürüz.

Bizim Ay’da gördüğümüz değişiklikler “evre” olarak adlandırılır. Dört haftalık dönemin başında, Ay’ın batıya bakan (Kuzey yarımküredeyse sağ) tarafında ince, parlak bir hilal görülür. Bu hilal yavaş yavaş kalınlaşır. Ayın yarısı tümüyle aydınlanıncaya değin büyüme sürer. Sonra da aydınlık alanın büyümesi doğuya (sola) doğru devam eder. Sonunda Ay’ın bütün yüzü aydınlanır. Bu duruma “dolunay” denir.

Sonra süreç devam eder -Ay’ın dolunay görüntüsünün batı tarafında bir gölge belirir. Gölge giderek büyür ve Ay’ın yarısını kaplar. Sonra da Ay’ın tamamı görünmez olana değin gölge büyümesini sürdürür. Ay’ın evreleri yeniden başlar.

Advertisement

Leave A Reply