Dünyanın En Sıcak Yeri Neresidir? Ne Kadar Sıcaklık Ölçülmüştür?

0

Dünyanın en sıcak yeri neresidir merak ediyorsanız konuyla ilgili merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz. Ölçülen sıcaklıklar ve diğer bilgiler.

Dünya elips şeklinde olduğundan dolayı güneş ışınları dünyanın her yerin aynı oranda ısıtmaz ve bu durum dünyanın bazı yerlerinin en sıcak yerler arasında yer almasına neden olur. Dünyanın en sıcak yeri neresidir konusu bilim adamlarının da ilgisini çektiğinden dolayı dünya genelinde çeşitli ölçümler yapılmış ve en sıcak coğrafi alanın neresi olduğu tespit edilmiştir.

Dünya’nın En Sıcak Yeri Libyanın kuzey batısında bulunan El Aziziye şehridir.

El Aziziye 90 yıl boyunca dünyanın en sıcak yeri olarak kabul edilmiştir.Bu durum şehrin 13 Eylül 1922 tarihinde 136.04 ° F (57.8 ° C) sıcaklığa sahip olduğunu ifade eden bir rapordan kaynaklanmıştır.Fakat 2012 yılında bu kaydın derinlemesine soruşturulmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri ve Libya dahil olmak üzere dokuz ülkenin iklim uzmanlarından oluşan soruşturma komitesi,daha önce açıklanan raporun geçersiz olduğu kanısına vardı.

Durum böyle olunca El Aziziye şehrinin dünyanın en sıcak yeri olma ünvanını kaybetmiş oldu.

En sıcak yer ünvanı’nın El Aziziye şehrinin elinden alınmasının ardından, bu sıfatı bu konuda uzun zamandır rekabet içinde oldukları Kaliforniya’da bulunan Death Valley( Ölüm Vadisi) almıştır. 10 Temmuz 1913 günü, Ölüm Vadisi’ndeki Greenland Çiftlik istasyonunda 134 ° F (56.6 ° C) sıcaklık kaydedildi. Yanlışlıkla da olsa El Azizia 90 yıl boyunca dünyanın en sıcak yerleri listesinin tepesinde iken, Ölüm Vadisi ikinci konumda kaldı.

Death Valley

Death Valley (Kaynak : pixabay.com)

Sonuç olarak 2012 yılında, Death Valley resmen dünyanın en sıcak yeri olarak ilan edilmiştir.

En yüksek Ortalama Sıcaklık Rekoru:

Dallol’da, 1960 ve 1966 arasındaki dönemdeki verilere dayalı olarak yıllık ortalama sıcaklık 93.9 °F (34.4 ° C) ‘dir. Geçmişte bir madenci yerleşim yeri iken artık insan yerleşimi için uygun kabul edilmemektedir ve Etiyopya Merkezi İstatistik Kurumu tarafından hayalet kasaba olarak ilan edilmiştir.

Yüzey sıcaklığı söz konusu olduğunda, iki nokta Ölüm Vadisi ritmine sahiptir. Yüksek çözünürlüklü uydu verilerinin yeni bir analizi, İran’daki Lut Çölü’nü ve Meksika-ABD boyunca Sonoran Çölü’nü buluyor. sınır yakın zamanda 80.77 ° C’ye çıkmıştır.

Yüzey sıcaklıkları, özellikle yüzeylerin hem hava hem de Güneş’in radyan enerjisiyle ısıtıldığı güneşli günlerde, yukarıdaki havadan daha sıcak olma eğilimindedir. Bir yaz gününde arabanızı bir park yerinde otururken ve tutacağın parmaklarınızı nasıl yaktığını düşünün. Ya da sahilde ayaklarınızı yakan kum.

MODIS uydu verilerine göre, tek bir günde maksimum sıcaklık değişimi 20 Temmuz 2006’da –23.7°C’den (–10.7°F) 58.1°C’ye (136.6°F) değişim ile yani 24 saat içerisinde toplam 81.8°C (147.3°F) ‘lik net değişim ile Çin’in Tibet Platosu’ndaki Qaidam Havzasında gerçekleşmiştir.

Ve gezegenimizdeki en soğuk nokta? Büyük bir sürpriz yok: Antarktika. Ancak 2016’da –110.9°C (–167.6°F) uydu okuması, 1983’te kaydedilen en soğuk hava sıcaklığından 20° daha soğuktur.

Küresel ısınmanın devam etmesi ve insanlığın buna bir çare bulmaması sebebi ile muhtemeldir ki yepyeni korkutucu rekorlar kırılacaktır.


Leave A Reply