Sindirella (Cinderella) İle İlgili Bilgiler

0
Advertisement

Sindirella (Cinderella) kimdir? Sindirella, Külkedisi’nin özellikleri, hikayesi, hakkında ilginç gerçekler, bilgiler.

Sindirella (Cinderella)

Sindirella, baskı altında yaşarken aniden şansı yüzüne gülen genç bir kızın hikayesidir. Walt Disney’in Sindirella’sı hikayenin yalnızca bir versiyonudur. İlk olarak Sindirella, bir Mısır Kralıyla evlenen ve Mısır Kraliçesi olan bir Yunan köle kızının hikayesi olarak başladı. Bu hikaye M.Ö. 7’de yayınlanmış ve Rhodopis olarak adlandırılmıştır. Çin’deki versiyonu 860 yılına dayanır ve Avrupa’daki en eski versiyonu İtalya’dadır (1634).

Sindirella (Cinderella) İle İlgili Bilgiler

Piyasada 345 ila 1500 arasında Sindirella versiyonu olduğu tahmin edilmektedir.

Sindirella’nın Disney versiyonu, Charles Perrault tarafından yazılan 17. yüzyıl Cendrillon masalına dayanır.

Advertisement

Sindirella’nın çoğu versiyonunda, ana kahraman Sindirella üvey annesi tarafından ezilir ve evlenerek bu hayattan kurtulur.

Sindirella’ya Külkedisi denilmesinin sebebi çoğu zaman üstünün başının şöminenin külleri ile kaplı olmasından dolayıdır.

Sindirella hikayesinin ilk Çin versiyonunda Yen-Shen, üvey anne ve üvey kardeşler taşların altında ezilirken, Yen-Shen Kral ile evlenir.

Sindirella’nın Grimm Kardeşler versiyonunda üvey kızkardeşler ayakları ayakkabıya sığsın diye, ayak parmaklarını ve topuklarını kesecek kadar ileri giderler ancak prens, kan nedeniyle onların Sindirella olmadığını anlar.

Disney’in 1950’de piyasaya sürülen Sindirella animasyonu, Sindirella, üvey anne, üvey kızkardeşin ve prensin ötesine geçen birkaç ek karakter içeriyordu. Yeni karakterler arasında Jaq ve Gus (fareler), Bruno (köpek), Lucifer (kedi) ve bluebirdler vardı.

Sindirella’ya Cendrillon (1749), La Cenerentola (1817), Cinderella (1901), La Cenicienta (1966) ve Soluschka (1945) gibi farklı isimler verildi.

Advertisement

Sindirella’nın hikayesi hakkında yüzlerce film yapılmıştır. İlk film versiyonu, 1899’da Georges Melies tarafından piyasaya sürülen Cendrillon’dır.
Mary Pickford’un oynadığı 1914 versiyonu da dahil olmak üzere Cinderella’nın birkaç sessiz film versiyonu vardır.

Disney, 1922’de Sindirella’nın animasyonlu bir Laugh-O-Gram’ı (kısa çizgi film) yayınladı; bu filmin uzunluğu 7.5 dakika idi.

Walt Disney, ünlü animasyon Sindirella filmini 1950’de piyasaya sürdü. Bir Disney klasiği olarak kabul edildi ve masalın en popüler film uyarlamalardan biridir.

Sindirella, opera ve bale, tiyatro, edebiyat, film, müzikaller, televizyon ve birkaç şarkıda canlandırılmıştır.

Birçok Sindirella versiyonunda, Sindirella’nın annesi ölür ve babası yeniden evlenir. Anne ve üvey kız kardeşler Sindirella ‘ya çok kötü davranırlar. Baloya giden Sindirella, prensle tanışmayı başarır, ancak eve dönmeye çalışırken cam ayakkabısının tekini kaybeder. Prens ayakkabıya uyan kızı araştırır. Onu bulduğunda, evlenip sonsuza dek mutlu yaşarlar.

Sindirella hikayeleri hep mutlu sonla biter.


Leave A Reply