Dünyanın En Ünlü Tablosu “Mona Lisa” Hakkında 11 İlginç Bilgi ve Gerçek

0

Mona Lisa kimdir? Mona Lisa tablosunun yapımı, özellikleri ile ilgili ilginç bilgiler, gerçekler. Mona Lisa hakkında bilgi.

Mona Lisa (La Gioconda veya La Joconde olarak da bilinir), İtalya Floransa’da Rönesans döneminde Leonardo da Vinci tarafından yağa boyanmış 16. yüzyıldan kalma bir portredir. Birçok insan Mona Lisa’nın gülümsemesinin gizemli olduğunu düşünüyor. Üzerinde çok fazla tartışılan ve araştırılan ve çok fazla tanınan ve aynı zamanda  kopyalanan bir sanat eseridir. Louvre, ziyaretçilerinin yaklaşık yüzde 80’inin Mona Lisa‘nın resmini görmeye geldiğini söylüyor.

Tablo, Fransa Hükümeti’ne ait ve Paris’teki Musée du Louvre’da Francesco del Giocondo’nun karısı Lisa Gherardini’nin Portresi adı altında gösteriliyor. Leonardo’nun ilk biyografisi olan (başka bir kişinin yaşamını yazan bir kişi) olan Giorgio Vasari, resmin Lisa Gherardini adlı bir insan olduğunu düşündü. Resmin modeli üzerine spekülasyon 2008 yılında bir el yazması uzmanı olan Dr. Armin Schlechter tarafından çözülmüştür. Floransalı şehir yetkilisi Agostino Vespucci tarafından yazılan Heidelberg Üniversitesi Kütüphanesi’nde bulunan notlar Vasari’nin modelin önceki tanımını güçlendirdi. Lisa, Floransa’da yaşayan zengin bir ipek tüccarı olan Francesco del Giocondo’nun karısıydı.

Bakıcı, geleneksel olarak Lisa del Giocondo olarak tanımlanmış olmasına rağmen, kesin kanıtların eksikliği, uzak bir hafızaya Leonardo’nun annesi Caterina’yı ve Bakire Meryem olarak yüceltmiş ve Bakire Meryem olarak yüceltmiş de dahil olmak üzere alternatif teorileri uzun süre önce ateşledi.

Leonardo, Mona Lisa’yı 1503 veya 1504’te İtalya’nın Floransa şehrinde boyamaya başladı. Da Vinci’nin çağdaşı Giorgio Vasari’ye göre, “… dört yıl oyalan kaldıktan sonra bitmemiş bıraktı ….“. Resim 1516’da Leonardo tarafından Fransa’ya getirildi ve Fransa’dan Francis I tarafından satın alındı. Mona Lisa, Chateau Fontainebleau’ya asılır ve Versay Sarayı’na taşınırdı. Fransız Devrimi‘nden sonra, Fransa’daki Napolyon, Tuileries Sarayı’ndaki yatak odasında asılıydı, ancak daha sonra bugün hala asılı olduğu yer olan Louvre’a taşındı.


Mona Lisa Hakkında 11 Adet İlginç Bilgi

1 – Mona Lisa, birçokları tarafından dünyanın en ünlü tablosuna kabul edilmektedir. İtalyan resim sanatçısı Leonardo da Vinci tarafından yaklaşık 1503-1506 yılları arasında yapıldığı düşünülürken bazı kimseler ressamın 1517’ye kadar resim üzerinde çalışmaya devam ettiğini tahmin ediyor.

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci


2 – Mona Lisa’nın orijinal adı Monna Lisa’ydı, ancak yazım hatası onu Mona Lisa yaptı. İtalyanca’da Monna, Madonna demektir anlamı da “Benim Hanımım” dır.

Mona Lisa


3 – Birçok kimse, tablonun Lisa Gherardini’nin resmi olduğuna inanmasına rağmen, diğerleri ise Leonardo da Vinci’nin kendi portresi olduğuna inanmaktadır.Mona Lisa


4 – Lisa Gherardini, Francesco del Giocondo’nun 24 yaşındaki karısıydı ve iki oğlu vardı.Mona Lisa


5 – Mona Lisa’nın kaşları ve kirpikleri yoktur, ancak bunun sebebi uzun yıllardır tartışılıyor. Bazıları, bunun sebebinin Leonardo da Vinci‘nin çalışmalarındaki mükemmeliyet saplantısı nedeniyle tabloyu asla tamamlanamamış olması olduğuna inanıyor – yani Mona Lisa’nın kaşlarının çizimine hiç başlanamadı.

Mona Lisa


6 – Mona Lisa kelimenin tam anlamıyla paha biçilemez ve bu nedenle herhangi bir para miktarı ile sigortalanamıyor.

Mona Lisa


7 – 1911’de Mona Lisa Paris’teki Louvre’dan kayboldu. Şüpheliler arasında Pablo Picasso da vardı. Sorgulanarak hapse atıldı ancak daha sonra masum olduğu kanıtlandı.

Pablo Picasso

Pablo Picasso


8 – 1913 yılında Vincenzo Perugia’nın, Mona Lisa’nın gerçek hırsızı olduğu ortaya çıktı. Vincenzo Perugia bir İtalyan vatanseveriydi ve resmin İtalya’da olması gerektiğine inanıyordu. Tabloyu Louvre’da çalışırken çaldı ve iki yıl boyunca evinde sakladı. Resmi Floransa’daki bir galeriye satmaya çalıştığında kimliği ortaya çıktı ve daha sonra hırsızlık nedeniyle tutuklandı.

Vincenzo Perugia

Mona Lisa’yı çalan Vincenzo Perugia


9 – Mona Lisa’nın muhafaza edildiği, Paris’teki Louvre Müzesi’nde, iklim kontrollü odanın korunması için kurşun geçirmez camı vardır. Oda inşaası için 7 milyon dolardan fazla para harcandığı tahmin ediliyor.
Mona Lisa


10 – Mona Lisa bu odaya konulmadan önce kasıtlı olarak zarar uğratılmıştır. 1956 yılında Ugo Ungaza, Mona Lisa’ya bir taş fırlattı ve resmin bir kısmını sol dirseğinin yakınında hasar gördü.Mona Lisa - Ugo Ungaza


11 – Mona Lisa,’nın yüzündeki ifade, uzun yıllar tartışmaların konusu olmuştur. Onun ifadesi genel olarak tarafsızdır ancak ifadesinin arkasındaki duygular üzerine yapılan tartışmalar, mutlu, tiksindirilmiş, korkulu veya öfkeli olduğunu ileri sürülmüştür.

Mona Lisa


Leave A Reply