Mona Lisa Hakkında Bilgi, Ne Zaman ve Kim Yapmıştır? Ünlü Tablo Hakkında İlginç Bilgiler

1
Advertisement

Mona Lisa kimdir? Mona Lisa tablosu ne zaman ve kim tarafından yapılmıştır? Mona Lisa tablosunun özellikleri, hakkında ilginç bilgiler.

Mona Lisa, birçok insan tarafından dünyanın en ünlü tablosuna sayılır. İtalyan sanatçı Leonardo da Vinci tarafından yaklaşık 1503 ila 1506 arasında yapıldı, ancak bazı tahminler resmin tamamlanmasının 1517’ye kadar uzandığı üzerindedir. Francesco del Giocondo’nun karısı olan La Gioconda olarak da bilinen Mona Lisa’nın portresi; ahşap üzerine yağlı boyadır. Orijinal resim boyutu 77 x 53 cm (30 x 20 7/8 inç) olunan Mona Lisa Fransa, Paris’teki Louvre Müzesi’ndedir.

Gününün Florentine tarzında giyinmiş, dağlık bir manzaraya oturmuş bir kadın figürü, Leonardo’nun sfumato tekniğinin yumuşak, yoğun gölgeli modellemesinin kayda değer bir örneğidir. Mona Lisa’nın hem çekici hem de esrarengiz ifadesi, portreye evrensel bir şöhret kazandırdı.

Mona Lisa’nın ünlü gülümsemesi, İtalyanca “gioconda” kelimesiyle anlatılan mutluluk düşüncesinin görsel bir temsilidir. Leonardo bu mutluluğu portrenin ana motifi haline getirdi. Peyzajın doğası da bir rol oynar. Burada manzara, vahşi ve ıssız bir yerde, ufukta uzanan suya dönüşür. Leonardo, hava perspektifini kullanan ilk ressamlardan biriydi. Esrarengiz kadının arkasında geniş bir manzara buz gibi dağlara gider.

Mona Lisa Hakkında İlginç Bilgiler:

  • Birçok kimse resmin Mona Lisa’nın Lisa Gherardini imgesinde yaratıldığına inanıyor olsa da, diğerleri Leonardo da Vinci’nin kendi portresi olduğunu düşünüyor.
  • Lisa Gherardini, Francesco del Giocondo’nun 24 yaşındaki karısı ve iki oğlunun annesiydi.
  • Mona Lisa’nın kaşları ve kirpikleri yoktur ve sebebi uzun yıllardır tartışılıyor. Kimisi kaşların restorasyon sırasında yanlışlıkla silindiğine inanıyor. Kimisi de, Leonardo da Vinci’nin çalışmalarında mükemmelliğe olan tutkusu nedeniyle, resmin asla tamamlanmadığını düşünüyor.
  • Mona Lisa kelimenin tam anlamıyla paha biçilemez ve bu nedenle herhangi bir miktar para için sigortalanamaz.Mona Lisa
  • 1911’de Mona Lisa Paris’teki Louvre‘dan kayboldu. Hırsızlık şüphelileri arasında Pablo Picasso vardı. Sorgulandı ve hapsedildi ancak daha sonra masum olduğu kanıtlandı.
  • 1913 yılında Vincenzo Perugia’nın Mona Lisa’nın gerçek hırsızı olduğu keşfedildi. İtalyan bir vatanseverdi ve resmin İtalya’da olması gerektiğine inanıyordu. Resmi, İtalya’nın Floransa kentinde bir galeriye satmaya çalışırken kimliği açığa çıktı ve daha sonra hırsızlık nedeniyle tutuklandı.
  • Mona Lisa, Paris’teki Louvre Müzesi’nde, kurşun geçirmez bir camla korunan, kendi iklim kontrollü odasında tutuluyor. Odayı inşa etmenin 7 milyon dolardan fazlaya mal olduğu tahmin edilmektedir.
  • Mona Lisa’nın yüzündeki ifade uzun yıllar tartışma konusu olmuştur. İfadesi genellikle nötr kabul edilse de ifadesinin mutlu, tiksinen, korkulu veya kızgın olduğunu üzerine tartışmalar vardır.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply