Kurt Adamlar Gerçek Mi? Tarih Boyunca Kurt Adam Efsaneleri ve Altında Yatanlar

0
Advertisement

Kurt adamlar gerçekten var mı yoksa bir efsane mi? Tarih boyunca kurt adam olduğu iddia edilenler, infazları ve inançlar.

Kurt adam mitolojik bir hayvandır ve dünya çapında birçok hikayeye ve birkaç kabustan daha fazlasına konu olan şeydir. Bazı efsanelere göre kurt adamlar, kısır, güçlü kurtlara dönüşen insanlardır. Diğerleri insan ve kurdun mutant birleşimidir. Ama hepsi insanları ve hayvanları öldürme arzularını kontrol edemeyen kana susamış hayvanlardır.

Kurt Adam

Erken Kurt Adam Efsaneleri

Kurt adam efsanesinin tam olarak ne zaman ve nerede ortaya çıktığı belli değil. Bazı akademisyenler, kurtadamın, Gılgamış’ın eski eşini kurda dönüştürdüğü için potansiyel bir sevgiliyi reddettiği bilinen en eski Batı düzyazısı olan Gılgamış Destanı’nda ilk çıkışını yaptığına inanıyor.

Kurt adamlar, Lycaon Efsanesi ile Yunan mitolojisinde başka bir erken görünüm yaptı. Efsaneye göre Pelasgus’un oğlu Lycaon, kendisine kurban edilmiş bir çocuğun kalıntılarından yapılan bir yemek ikram ettiğinde tanrı Zeus’u kızdırdı. Öfkeli Zeus, ceza olarak Lycaon ve oğullarını kurtlara çevirdi.

Kurt adamlar erken İskandinav folklorunda da ortaya çıktı. Volsungların Destanı, insanları on gün boyunca kurtlara çevirme gücüne sahip olan kurt postlarını keşfeden bir baba ve oğlunun hikayesini anlatıyor. Baba-oğul ikilisi postları giydi, kurtlara dönüştü ve ormanda öldürücü bir saldırıya geçti. Babanın oğluna saldırarak ölümcül bir yara vermesiyle öfkeleri sona erdi. Oğul hayatta kaldı çünkü nazik bir kuzgun babaya iyileştirici güçlere sahip bir yaprak verdi.

Advertisement

Ünlü Kurt Adamlar

Yüzyıllar öncesinden pek çok sözde kurt adam aslında seri katillerdi ve Fransa’nın da payı vardı. 1521’de Fransız Pierre Burgot ve Michel Verdun’un şeytana sadakat yemini ettikleri ve onları kurtlara dönüştüren bir merhem olduğu iddia edildi. Birkaç çocuğu vahşice öldürdüklerini itiraf ettikten sonra, ikisi de yakılarak öldürüldü. (Yakmanın bir kurt adamı öldürmenin birkaç yolundan biri olduğu düşünülüyordu.)

“Dole’un Kurt Adamı” olarak bilinen Giles Garnier, kurda dönüşme yeteneklerine sahip olduğu iddia edilen bir on altıncı yüzyıl Fransızıydı. Efsaneye göre, bir kurt olarak acımasızca çocukları öldürdü ve yedi. O da korkunç suçları nedeniyle yakılarak öldürüldü.

Burgot, Verdun veya Garnier’in akıl hastası olup olmadığı, halüsinojenik bir maddenin etkisi altında hareket edip etmediği veya sadece soğukkanlı katiller olup olmadığı tartışmaya açık. Ancak 16. yüzyılda batıl inançlı Avrupalılar için bu büyük olasılıkla önemli değildi. Onlara göre, bu türden iğrenç suçlar ancak kurt adam gibi korkunç bir canavar tarafından işlenebilirdi.

Kurt Adam

Bedburg Kurt Adamı

Almanya’nın Bedburg kentinde on beşinci yüzyılda yaşamış zengin bir çiftçi olan Peter Stubbe, aralarında en kötü şöhretli kurt adam olabilir. Folklora göre, geceleri kurt benzeri bir yaratığa dönüştü ve birçok Bedburg vatandaşını yuttu.

Peter, sonunda kurttan insan şekline dönüştüğünü gördüklerini iddia eden avcılar tarafından köşeye sıkıştırıldıktan sonra korkunç cinayetlerden sorumlu tutuldu. İşkence altında hayvanları, erkekleri, kadınları ve çocukları vahşice öldürdüğünü ve kalıntılarını yediğini itiraf ettikten sonra korkunç bir infaz yaşadı. Ayrıca istediği zaman kurda dönüşme gücü veren büyülü bir kemere sahip olduğunu da ilan etti. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kemer asla bulunamadı.

Advertisement

Peter’ın suçu tartışmalıdır çünkü bazı insanlar onun bir katil olmadığına ancak politik bir cadı avının veya belki de bir kurt adam avının kurbanı olduğuna inanmaktadır. Her iki durumda da, hayatını ve ölümünü çevreleyen koşullar, kurt adamların serbest kaldığı sırada yaygın korkuları körükledi.

Şekil Değiştiren Kurt Adam

Bazı efsaneler, bir lanet nedeniyle kurt adamların iradeleri dışında değiştirdiğini savunur. Bazıları ise büyülü bir kuşak veya kurt postundan yapılmış bir pelerin yardımıyla dönüştüklerini ifade ediyorlar. Yine de diğerleri, insanların bir kurt adam tarafından tırmalandıktan veya ısırıldıktan sonra kurt olduklarını iddia ediyor.

Pek çok kurt adam öyküsünde, bir kişi yalnızca dolunay olduğunda kurda dönüşür ve bu teori çok da zorlayıcı olmayabilir. Avustralya’daki Calvary Mater Newcastle hastanesinde yapılan bir araştırmaya göre, dolunay birçok insanda “canavarı” ortaya çıkarıyor. Çalışma, Ağustos 2008 ile Temmuz 2009 arasında hastanede meydana gelen 91 şiddetli, akut davranış olayının yüzde 23’ünün dolunay sırasında meydana geldiğini buldu.

Hastalar personele saldırdı ve ısırma, tükürme ve kaşıma gibi kurt benzeri davranışlar sergiledi. O zamanlar çoğu uyuşturucu veya alkolün etkisi altında olmasına rağmen, ay dolunay olduğunda neden şiddet dozunu arttırdıkları açık değil.

Kurt Adam

Kurt Adamlar Gerçek mi?

Kurt adam fenomeninin tıbbi bir açıklaması olabilir. Örneğin Peter the Wild Boy’u (Vahşi Çocuk) ele alalım. 1725’te, bir Alman ormanında dört ayak üzerinde çıplak dolaşırken bulundu. Birçoğu onun bir kurt adam olduğunu ya da en azından kurtlar tarafından yetiştirildiğini düşünüyordu.

Peter elleriyle yedi ve konuşamadı. Sonunda Kral George I ve Kral George II mahkemeleri tarafından evlat edinildi ve günlerini İngiltere’de onların “evcil hayvanları” olarak geçirdi.

Araştırmalar, Peter’ın 1978’de keşfedilen ve konuşma eksikliği, nöbet, farklı yüz özellikleri, nefes almada zorluk ve entelektüel zorluklara neden olan Pitt-Hopkins sendromuna sahip olduğunu gösteriyor.

Tarih boyunca kurt adam manisini teşvik etmiş olabilecek diğer tıbbi durumlar şunlardır:

  • likantropi (insanların kurda veya başka bir hayvana dönüştüğüne inanmasına neden olan nadir, psikolojik bir durum)
  • Gıda zehirlenmesi
  • hipertrikoz (aşırı kıllanmaya neden olan nadir, genetik bir bozukluk)
  • kuduz
  • halüsinasyon, muhtemelen halüsinojenik bitkilerden kaynaklanır

Yüzyıllar boyunca, insanlar açıklanamaz olanı açıklamak için kurtadamları ve diğer efsanevi hayvanları kullandılar. Bununla birlikte, modern zamanlarda çoğu kurt adamların, Hollywood’un 1941 filmi The Wolf Man sayesinde meşhur olan, pop kültür korku ikonlarından başka bir şey olmadığına inanıyor.

Yine de, kurt adamların takip ettiği bir tarikat var, her yıl kurt adam gözlemleri bildiriliyor ve kurt adam efsaneleri muhtemelen dünyanın her yerindeki insanların hayallerine musallat olmaya devam edecek.

Advertisement


Leave A Reply