Çinliler yiyeceklerini niçin çubukla yerler?

0

Çin denilince akla gelen kavramlardan birisi olan Çin yemek çubukları neden kullanılır. Çinliler neden bu çubuklar ile yemek yerler?

Çin yemek Çubukları - Chopsticks

Aslında bu sorunun basit bir cevabı var. Çubuk ile yemek yemek bizim gibi kültürlerde eziyetin önde gideni gibi gözükse bile Çinlilerin çubuk ile yemek yeme sebepleri bir çok gelenekte olduğu gibi aslında açlık ve sefalete dayanmaktadır.

Eski dönemlerde Çin’de sadece zengin olan kişiler masalarda yemek yerlerdi. yemek zaten yoktu ve Çinliler bugün olduğu gibi eski dönemlerde de oldukça kalabalıklardı.

Çin halkının oldukça önemli bir kısmı sefalet çektiği için ayakta bir ellerinde tabak diğer ellerinde ise yiyeceklerini küçük parçalar haline getirmiş (yokluktan dolayı az yemek ve küçük parçalar demekti) bir halde çubuklar ile yemeye başlamışlardı. Çinliler yokluktan yemeklerini küçük parçalara ayırarak çoğaltabilmenin daha doğrusu paylaşabilmenin yolunu bu şekilde bulmuşlardı.

Ağaç kullanımı da kıstılı olduğundan çubuklar ya fildişinden (şimdi inanılmaz pahalı olurdu sanırım) ya da kemikten yapılırdı.


Leave A Reply