Louvre Müzesi Nerededir? Louvre Müzesi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Louvre Müzesi nerededir? Louvre Müzesinin tarihçesi, tarihteki yeri, şu anda bulunan önemli tarihi eserler, hakkında bilgi.

louvre-muzesiLouvre Müzesi; Paris’te eski krallık sarayı, günümüzde müze. Kentteki dindışı mimarlık eserlerinin en önemlilerinden ve dünyanın en büyük müzelerinden biridir.

Louvre, yüzyıllar boyunca çeşitli yapı evrelerinden geçerek Seine Irmağı kıyısında kuruldu. Avlularıyla birlikte yaklaşık 200.000 m²’lik bir alanı kaplayan büyük bir yapılar topluluğudur. İlk yapı, kral Philippe August’un 1200 dolayında yaptırdığı şatodur. V. Charles’in büyüttüğü şato, 1546’da yapımına başlanan yeni saraya yer açması için I. François tarafından yıktırıldı. Mimar Pierre Lescot ve heykelci Jean Goujon’un işbirliği Kare Avlu’nun güneybatısındaki Eski Louvre oluştu. Yapı etkinlikleri IV. Henri döneminde, 1600 dolayında yeni bir hız kazandı. Büyük Galeri ile Küçük Galeri bu dönemde oluşturuldu. XIII. Louis’nin yönetimi sırasında, 1624’ten başlayarak Jaques Lemercier, Pavillon de l’Horloge ile birlikte Kare Avlu’nun kuzey bölümü yapılarını gerçekleştirdi. Kare Avlu L. Levau’nun çalışmalarıyla ve Claude Perrault’nun planından oluşturulan sıra sütunlu doğu cephesiyle (1667-1674) ancak XIV. Louis döneminde son biçimini aldı. XIV. Louis’ nin 1682’de Versailles Sarayı’nda oturmayı yeğlemesi üzerine Louvre krallık akademilerine ve başka krallık kurumlarına bırakıldı. I. Napolyon zamanında başlanan ve III. Napolyon zamanında (1852-1857) tamamlanan batıdaki yapılarla Yeni Louvre oluşturuldu. Eski Louvre galerilerle kuzeyden de Tui-leries’ye bağlandı. Saray 1793’te müze durumuna getirildi ve ulusal mülk ilan edilen krallık sanat eserleri halka açılmış oldu. Napolyon Savaşları sırasında çeşitli ülkelerden getirilen sanat eserleriyle, bağışlar, satın almalar ve kazılardan çıkarılan eserler yoluyla giderek büyüyen koleksiyonlarıyla dünyanın en büyük müzelerinden biri oldu.


Leave A Reply