Neden Kara Cuma Denir?

0
Advertisement

Kara cuma nedir, ne zamandır? Kara Cuma ismi neden kullanılır, ilk ne zaman ve niçin kullanılmaya başlanmıştır?

Neden Kara Cuma Denir?

Kara Cuma, Şükran Günü’nden sonra alışveriş gününe verilen isimdir. “Kara Cuma” teriminin başladığı yer hakkında birçok hikaye var. En olası hikaye 1960’lara kadar uzanıyor. O zaman da, Şükran Günü’nden sonraki gün zaten büyük bir alışveriş günüydü. Philadelphia, Pennsylvania’daki insanlar sokakları tıkayarak şehir polislerine sorun yaratan trafik ve karmaşaya neden oluyordu.

Bu, Philadelphia Polis Departmanının Şükran Günü’nden sonraki gün için “Kara Cuma” takma adını kullanmasına neden oldu. Bu sevecen bir isim değildi. Büyük Buhran’ın başlangıcı olan Siyah Perşembe gibi diğer kasvetli günlerin görüntülerini uyandırdı.

Kara Cuma teriminin ilk kullanımı Ocak 1966’da oldu. Apfelbaum Inc.’e göre, pul koleksiyoncusu Earl Apfelbaum, şirketin başarılı satış günü hakkında konuşmak için bir reklamda bu terimi kullandı.

Şimdi artık Kara Cuma – her ne kadar dini hassasiyetlikten dolayı Türkiye’de bu ismi kullanılmasa da- indirimler yapılarak ülkemizde de uygulanmaya başladı. Özellikle internette o güne özel indirimler düzenleniyor, reklamlar dönüyor. Yabancı sitelerde Black Friday olarak geçmekte olup Türkiye’de ki şirketler Efsane Cuma, Muhteşem Cuma, Cuma Fırsatı gibi değişik isimleri kullanmayı tercih etmektedirler.

Advertisement

Leave A Reply