Floransa Nerededir? Floransa’nın Tarihi ve Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Floransa hangi ülkededir? İtalya’nın Floransa şehrinin genel, tarihi ve coğrafi özellikleri, nerededir, tarihçesi, İtalya Floransa hakkında bilgi.

Floransa - İtalya

Floransa – İtalya

Floransa; İtalya’nın orta kesiminde kent, Toscana Bölgesi’nin ve aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. İtalya Rönesansı’nın beşiği, günümüzde bölgenin en büyük yerleşim merkezidir. Apennine Dağları’nın eteklerinde, Arno Irmağı’nın her iki kıyısında, Roma’nın 235 km kuzeybatısında yer alır. 14. yüzyıl başlarından 16.yüzyıl ortalarına kadar, “Batının Atinası” olarak adlandırılan kent, İtalya’nın en büyük kültür, ticaret, bankacılık merkeziydi. Dante, Boccaccio, Petrarca gibi Toscana ağzıyla yazan 13.-14. yüzyılların büyük yazarları, İtalyancayı bu lehçeden yarattılar. 16. yüzyılın ortalarından sonra kent, bir ölçüde görkemini yitirmesine karşın, İtalya’nın kültür ve tarih dünyasındaki önemli işlevini sürdürdü.

İtalya’nın orta bölümünde Arno nehri üzerinde eski bir şehirdir. İtalya Yarımadası’nı kuzey-batı, güney-doğu doğrultusunda kesen Apenin Dağları’nın en elverişli geçidinin güney ağzına yakındır. Böylece şehir Güney İtalya ile Orta İtalya’nın batı bölümündeki düzlükler arasında bir geçit meydana getirir. Floransa’nın limanı Livorno’dur.

Şehrin etrafını çeviren tepelik arazi üzüm bağları ile, zeytin ağaçları ile, otlaklar ile kaplıdır. Halkın çoğu geçimini turizm sayesinde sağlar. Her yıl binlerce öğrenci ve turist Floransa’nın çeşitli sanat zenginliklerini görmeye gelir. Burada bulunan sanat şaheserleri arasında en önemlileri Rönesans’tan kalma tablo ve heykel koleksiyonlarıdır.

Rönesansın merkezi konumundaki kent Floransa'dan bir görünüm

Rönesansın merkezi konumundaki kent Floransa’dan bir görünüm

Floransalılar yaşadıkları bu şehre “Güzel Floransa” anlamına gelen “Firenze la Bella” adını vermişlerdir. Floransa gerçekten zevkli yapıları, güzel kiliseleri, büyük taş sarayları, Arno nehrinin üzerini süsleyen eski köprüleriyle tipik Bir Ortaçağ şehridir. Tarihte olduğu gibi bugün de devlet daireleri Palazzo Vecchio (Eski Saray) da toplanmıştır. Floransa aynı zamanda birçok ünlü sanat, devlet ve fikir adamlarının yetişmiş olduğu önemli bir kültür merkezidir. Ortaçağ’ın en ünlü edebiyatçılarından Dante, Petrarca, Boccaccio bu şehirden yetişmişlerdir. Amerika kıtasına adını veren seyyah Americus Vespucius (Amerigo Vespucci) de Floransalıdır.

M.Ö. 1000 yılı sıralarında Floransa’da Etrüskler yaşıyordu. M.Ö. 200 yılına doğru burası genişletilerek bir şehir durumuna getirildi. Floransa Ortaçağ’da bir yüncülük merkezi olarak önem kazandı. Hatta tanınmış Medici ailesi burada yaptıkları yün işiyle zengin oldular. 1400’de Floransa Medici ailesinin idaresine girdi. Sanat ve ilim bakımından en yüksek seviyeye bu idare sırasında erişti. 1492’de Medici idaresine karşı bir ihtilal hareketine girişildi. Floransa 1596’da Toskana Büyük Dukalığı’nın merkezi oldu. 1864-1870 yılları arasında bir süre için, yeni kurulmuş olan İtalya Krallığı’na başkent olarak hizmet verdi.

Advertisement

1600′ lerde “Camerata” diye anılan Floransalı bir müzik topluluğu, opera sanatının doğmasına öncülük etti. 19. yüzyılda, büyük düklüğün yüzlerce yıl süren göz kamaştırıcı görkemli yaşamının ardından, 1865-1871 arasında (İtalyan Birliği’nin kuruluş yıllarında) başkent olarak görev yaptı. Zengin tarihi boyunca yapılan sayısız tarihsel eser, ilgi çekicidir. Günümüzde, her yıl mayısta bir müzik şenliği düzenlenir. Turizm, ekonomiye büyük bir katkıda bulunmakla birlikte (her yıl 1 milyonun üzerinde turist çeker) el sanatları da önemlidir: Dericilik, tahta oymacılığı, taş kakmacılığı, porselen, vb. Kent, aynı zamanda, dünya kadın modası odaklarından biri durumundadır.

Kuzeybatısında yoğunlaşan endüstri (kimya, dokuma, duyarlı aygıt, ayakkabı, vb) etkinliklerinin yanı sıra kent, Toscana Bölgesi’nin tarımsal, hayvansal üretiminin pazarlama merkezidir. Öte yandan, her iki yılda bir Avrupa’ nın en değerli antikaları burada sergilenir. Yoğun bir ulaşım ağı, kenti dünyanın her yanına bağlar. 1865-187l’te İtalyan Birliği’ne başkentlik yaptı.

Şehrin futbol kulübü ACF Fiorentina’dır . Milli futbolun ana kategorisi olan Serie A’da yer almaktadır. Yerel maçları Artemio Franchi Stadı’nda oynanıyor.

Floransa’nın İklimi

Floransa, Köppen iklim sınıflandırmasına göre Akdeniz’e (Csa) eğilimli nemli bir subtropikal iklime ( Cfa ) sahiptir . Sadece Temmuz 40 mm’nin altında olmasına rağmen, yazlar kış dönemine göre çok sıcak ve kuraktır, Akdeniz iklimlerinin özelliği olan yaz kurak dönemi yoktur. Yazın sıcaklıklar bazen 35 °C’yi, hatta 40 °C’yi aşıyor. Kışlar ise soğuk ve yağışlıdır ve sıcaklık -5 °C’nin altına düşebilir. Kar yağışları yılda bir kez sıklıkta görülür.

Yaz aylarında yağan yağmur konvektif tipte olup, yağışların çoğu sonbahardan ilkbahara kadar olmak üzere, özellikle sonbaharın sonlarında bol olmaktadır. Bu nedenle genel anlamda Floransa, özellikle Kasım-Şubat aylarında düzenli ve bol yağışların eşlik ettiği, yazın çok sıcak ve kışın çok soğuk olan aşırı iklime sahip bir şehir olarak tanımlanabilir.

Advertisement


Leave A Reply